Фабрика за шепи од слон во саксија

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако барате растение со уникатен изглед што ќе го вклучите во вашата урбана џунгла, растението Beaucarnea Recurvata , попознато како Слон шепа, е одличен избор. Заоблената основа во форма на топка со потесно стебло и зеленило налик на трева го прави ова растение да има посебен изглед и стана омилено и во внатрешниот и во надворешниот декор. Други имиња на растението вклучуваат нолина , биукарнеа и дланка од конска опашка за нејзините тенки, издолжени лисја кои личат на опашка на коњ. По потекло од Мексико, ова растение е релативно лесно за одржување. Не е претрупан и генерално е без болести, што го прави идеално растение за почетник градинар да расте дома. Овие совети за нега на слоновите шепи ќе ви ги дадат информациите што ви се потребни за да го одгледувате во вашиот дом.

Ако ја започнувате вашата урбана џунгла и сè уште имате мало искуство со растенијата, најпогодни за областите Затворени растенија што прават не бара многу грижа се Мечот на Свети Ѓорѓија, кој, како и Слонската шепа, исто така добро живее со ретко наводнување, и Боа, кој може да се одгледува во саксија или во вода и бара минимално одржување.

Откако ќе се чувствувате посигурни и подготвени да додадете повеќе растенија во вашиот декор, со кликнување овде ќе најдете неколкусовети за градинарство и како да се грижите за различни видови растенија.

Исто така види: Занаети сами - Како да направите миризлив рачно изработен сапун во 13 лесни чекори

Која е идеалната светлосна состојба за шепата на слон?

Beaucarnea Recurvata е растение со полно сонце, односно бара силна светлина и добро функционира на директна сончева светлина. Може да се одгледува во затворени простории, но избраната локација мора да има директна сончева светлина 4 до 6 часа на ден. Не се прилагодува добро на засенчените области. Растението на возрасен слон може да достигне висина до 5 метри кога се одгледува на отворено. Кога се одгледува во саксии, висината на растението ќе зависи многу од просторот што треба да расте, но бидејќи неговиот раст е бавен, не грижете се премногу за тоа.

Каков тип почва е погоден за одгледување на растението? Растението Слон шепа?

Најпогодна е добро избалансирана почва, измешана со вермикулит, органски компост и песок за соодветна дренажа. Иако не е сочно растение, шепата на слон толерира сушни услови, бидејќи нејзиното стебло со широка основа служи за складирање на вода, како и буцкастите лисја на сукулентите. Затоа, Beaucarnea Recurvata нема да умре ако заборавите да ја напоите. Подобро наводнување е подобро од прекумерно наводнување, бидејќи корените на растението не сакаат постојано да се влажни и може да изгние.

Внимание: Кога ја засадувате шепата на слон во почвата, не ја закопувајте нејзината основа целосно,ова привлекува габа што може да го убие вашето растение.

Како да се пресади шепа на слон во саксија

Изборот на вистинскиот тип на лонец е од суштинско значење за успешна трансплантација на Beaucarnea Recurvata. Дајте им предност на вазни во облик на сад, со поширок и заоблен отвор, за да се смести и подобри основата на растението и да изгледа како природна скулптура. За да ја пресадите шепата на слон, нежно фатете ја основата на растението и ставете ја во новата саксија. Не заборавајте да ја оставите основата на стеблото над линијата на земјата.

Beaucarnea Recurvata не бара често наводнување. Секогаш користете само мала количина на вода за да спречите гниење, бидејќи растението не може да се излечи откако ќе изгниат корените. Шепите на слоновите во саксии, особено оние што се чуваат во затворени простории, имаат потреба од посебно внимание бидејќи помалку се сушат бидејќи не добиваат толку многу директна сончева светлина. Оставете ја почвата целосно да се исуши помеѓу наводнувањето.

Како да ја исечете шепата на слон

За да ја одржите шепата на слон цвета и да изгледа здраво, внимавајте на суви лисја или пожолтени и отстранете ги веднаш штом ќе ги забележите за да спречите болест. Секогаш правете чист рез со стерилизирани ножици за да спречите ширење на габични заболувања. Сепак, ова не е растение кое бара многуодржување.

Како да се размножува шепата на слон

Растеницата може да се размножува од семиња или никулци. Ако сакате да ја размножите Beaucarnea Recurvata од пука, побарајте мали базални поместувања кои растат од основата. Почекајте пукањата да добијат добро развиени корени и да пораснат до 12 инчи пред да ги пресадите во друга саксија. За да се размножите од семе, а сакате да користите семе од постоечко растение, ќе ви требаат машко и женско растение. Само тогаш цветовите на шепата на слон опрашуваат за да добијат семиња. Ако не сте сигурни дали имате машко или женско растение, бојата на цвеќето ќе ви каже кое. Женските растенија Beaucarnea Recurvata имаат розови цветови, додека машките имаат цветови од слонова коска.

Уште неколку совети и информации за тоа како да се грижите за шепата на слон:

Штетници и болести

Beaucarnea Recurvata тешко дека ќе биде нападната од штетници и болести . Сепак, секогаш треба да внимавате на штетници како што се вошките вошки, мешунките, тхидите, пајачните грини и белите муви кои можат да го нападнат растението. Болестите на кои треба да се внимава вклучуваат прашкаст мувла, дамки на листот, гниење на коренот и 'рѓа.

Токсичност

Се знае дека растението е токсично за луѓето и животните кога се голта. Затоа, избегнувајте да го одгледувате во затворен простор ако имате мали деца илимиленичиња кои сакаат да џвакаат лисја. Исто така, препорачливо е да се користат ракавици при ракување со растението, бидејќи листовите имаат остри рабови што можат да ја исечат кожата.

Ѓубрење

Во својата природна средина, растението Beaucarnea Recurvata се користи за почви посиромашни и песочни. Затоа, не бара многу оплодување. Можете да го оплодите на секои три до четири месеци со кактус и сочно ѓубриво за да го поттикнете растот. Задолжително разредете го ѓубривото во вода пред да го нанесете, бидејќи премногу ѓубриво може да ги изгори корените на растението.

Исто така види: Како да се отстрани мирисот на цигарата

Совет 1 - Како можам да забележам дали моето растение е пренапоено? вода?

Недостатокот на раст, пожолтените лисја и млитавото стебло се знаци дека шепата на слон е премногу наводнувана. Вишокот вода доведува до гниење на коренот и последователно до смрт на растението. Затоа, идеално е да користите вазна со дупка за одводнување и мешавина од земја и песок за да се олесни одводнувањето на водата.

Совет 2 - Како да знаете дали растението е жеден ?

Недостатокот на вода предизвикува лисјата да бледат, покрај тоа што го забавува растот на растението. Сепак, полесно е да се опорави ако страда од суша отколку од вишок вода.

Совет 3 - Зошто листовите на растението Слон шепа се завиткани и кафеави на рабовите?

Премногу сонце може да предизвикалистовите на растенијата се свиткаа и добив „запален“ изглед околу рабовите. Ако го забележите ова, на пресадено растение Beaucarnea Recurvata, преместете го на друго место каде што не добива повеќе од еден час сончева светлина дневно. Ако сакате да ја вратите вашата шепа на слон во средина со полно сонце, направете ја транзицијата постепено, изложувајќи ја на повеќе часови на сонце секоја недела.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.