Како да направите ормар за медицина во 7 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
медицинско куќиште, чувајте ги вашите апчиња на рецепт (кои треба редовно да ги земате) во посебен послужавник или организатор за таблети.

Не само што ова ви овозможува да останете на врвот на апчињата што треба да ги пиете секој ден, туку овозможува и повеќе простор за натрупување внатре во вашиот кабинет со лекови.

Ако сакате да го претворите вашиот орман за лекови „направи сам“ во комплет за прва помош за патување, погрижете се да го вклучите следново:

  • Глапсови/Завои
  • Газа
  • Хируршка лента
  • Мали ножици
  • Пинцети
  • Антисептички марамчиња
  • Лек за ублажување болка
  • Таблети лоперамид (исто така познати како Imodium)
  • Антихистамински крем
  • Антибактериски креми.

Направи занаети

Опис

Кога станува збор за сам проекти, разбираме дека не сите водичи се погодни за сите корисници, особено кога станува збор за проекти кои бараат некаква вештина – како што е обработката на дрво.

И бидејќи не сите од нас се надарени со способност да правиме занаети од дрво, многумина од нас автоматски би претпоставиле дека идеите за кабинети за лекови „направи сами“ не се за нас.

Па, излезе дека сме погрешиле, бидејќи денес ние ќе ви покажеме колку е лесно да се изгради кабинет за лекови без прибегнување кон мноштво чекани, завртки и комплицирани техники на столарија.

Исто така види: Лесни совети за организација

Всушност не мора да работите со дрво од орман за лекови , бидејќи секоја стара кутија или корпа може да послужи како аптека за правилно организирање на лековите.

Важно е тоа што може правилно да се отвора и затвора, покрај тоа што, се разбира, има разновидни лекови) .

Откако ќе го подготвите, можете да го инсталирате вашиот кабинет на ѕидот од бањата за да направите едноставен и функционален кабинет за бања, усогласувајќи се со другите идеи за бања за да го направите овој простор покорисен и поорганизиран во вашиот дом.

Затоа, ајде да се одлучиме за супер лесен антички или модерен проект за кабинет за аптека, како што сакате. Мојот ќе биде среден терен, рустикален, бидејќи избрав кошница од

Супер креативна идеја да ги организирате вашите очила во 13 чекори

Чекор 1: Соберете ги сите ваши алатки

И бидејќи ќе има лесна пилевина, ве советуваме да поставете крпа за капка (или дури и само неколку стари весници или крпи) за да помогнете во минимизирање на прашината и остатоците од дрво што ќе треба да се исчистат подоцна.

Факт: Иако се нарекуваат плакари од бањите, многу луѓе претпочитаат да ги чуваат лековите надвор од бањата поради големата варијација во температурата и влажноста (што не е добро за складирање на одредени видови апчиња и лекови).

Така кога многу луѓе мислат на идеи за DIY бања за складирање лекови, тие навистина се разгрануваат во други простории во куќата како кујната. Сè додека се обврзувате да ги чувате вашите лекови подалеку од извори на топлина и љубопитни раце (т.е. вашите деца), вашата кујна всушност може да биде многу практичен простор за складирање.

Чекор 2: Изградете ги вашите полици

А под „полици“ едноставно подразбираме сечење на тенка дрвена штица на посебни делови за да ви помогне да ги раздвоите вашите различни лекови во рамките на вашите торбички за складирање, сам лекови.

Се разбира, големината на вашите „полици“ ќе зависи и од големината на она што ќе го изберете да го користите како ормар за лекови. Но, земете го предвид и видот на лекот што го сакатескладиштето и количината. За нашата, се одлучивме за шармантна античка корпа.

• Измерете ја внатрешната површина на вашиот плакар за да видите колку длабока и широка ви е потребна за да ги направите вашите полици.

• Обележете ги овие мерења со молив на тенката дрвена штица.

• Со помош на вашата ножовка, внимателно исечете ја дрвената даска на нејзините различни полици.

Совет: Полиците на вашиот кабинет со лекови не треба да бидат толку длабоки како остатокот од кутијата/кошницата (главно затоа што нема да ја закачиме на ѕид). Ако вашите полици можат успешно да ги одвојат различните лекови, тоа е одлично.

Чекор 3: Поставете ги вашите полици

Земете ги новосечените полици една по една и ставете ги во кабинетот/кутијата/кошницата. Ако навистина се борите да ги соберете, размислете да ги исечете малку помали.

Размислете да го земете вашиот молив и да означите внатре во куќиштето/кабинетот каде што сакате да ги поставите различните полици.

Се разбира, вашите полици за книги ќе треба правилно да се прикачат на кабинетот, па затоа продолжуваме на следниот чекор.

Чекор 4: Користете го вашиот пиштол за топол лепак

Благодарение на вашиот доверлив пиштол за топол лепак, фиксирањето на овие полици е лесно. И бидејќи користевме плетена корпа за да изградиме орман за лекови, тоа го прави користењето на топол лепак особено ефикасно.да се залепи за дрвото.

Чекор 5: Оставете да се исуши

За среќа направивме траги од молив внатре во корпата бидејќи тоа ни овозможи брзо да ги лоцираме правилните места на полиците (ако веќе сте работеле со топол лепак прво, знаете колку брзо треба да работите пред да се исуши).

Исто така види: Упатство за уметност со низа чекор по чекор со 11 забавни чекори

Како да направите стаклена жардинар со ефект на лажна жива во 10 чекори

Чекор 6: Место Каде што е соодветно

И тоа е другата одлична работа за идеите за кабинети во аптеки - можете да ги направите вашите уникатни колку што сакате, што значи дека не треба да се грижите за додавање куки или други механизми во делот вратете се да виси.

Ако, на пример, сакате да го чувате вашиот нов ормар за лекови за бања „Направете сами“ покрај мијалникот или во постоечка шкафче за бања, нека биде така. Или да го наречеме комплет за медицина за патување дома!

Чекор 7: Чувајте ги лековите и другите предмети

За да додадете поорганизиран допир на вашиот кабинет со лекови „Направи сами“, користете ги полиците за да ги одделите резервите и лековите врз основа на вашите различни намени (за на пример, одвојување на средствата за ублажување на болката од лековите за алергија, основните рецепти за прва помош итн.).

Многу идеи за кабинети за лекови во бањата се фокусираат на зголемување на просторот за складирање. За да намалите малку простор на вашиот нов

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.