Како да исечете стаклено шише со врвка: едноставен чекор по чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога станува збор за DIY проекти, шишињата со вино остануваат еден од најпопуларните ставки што треба да се вклучат. Но, иако многу од овие DIY водичи бараат стаклено шише што е веќе исечено (како да се отстрани горниот дел), не сите од нив се мачат да ви кажат како да пресечете стаклено шише на половина.

За среќа, имаме многу лесен начин да ви помогне како да исечете стаклено шише на два дела, во основа претворајќи парче врвка во ефективен секач за стаклени шишиња без директно да ракувате со овие парчиња стакло.

Многу луѓе веројатно би му верувале на Dremel Алатка за сечење стакло, која е одлична за резба, офорт, преклопување, острење, чистење, полирање и брусење на стаклени површини. Сепак, нашиот водич ја елиминира потребата од алатката Dremel и наместо тоа покажува како сечењето стаклено шише со врвка може да биде брзо и лесно.

Важна забелешка: Бидете внимателни во текот на овој процес. Преземете ги сите неопходни мерки на претпазливост и, доколку е можно, носете и некоја заштитна опрема како што се очила и дебели ракавици за да се задржите што е можно побезбедно. Запомнете дека секој тип на проект кој вклучува сечење и горење секогаш има одредени ризици.

Чекор 1: Соберете ги материјалите

Исто така, проверете дали корпата е широка и длабокадоволно за не само удобно да го држите стакленото шише, туку и целосно да го потопите.

Чекор 2: Врзете го конецот каде што сакате да го исечете стакленото шише

Започнете со тркалање на цврсто нанижете околу 3 до 5 пати околу шишето. Проверете дали е на точното ниво каде што сакате да го исечете шишето.

Чекор 3: Врзете ги врвовите заедно

Проверете дали врвката е доволно цврста за да не лизнете го надолу стакленото шише (но не толку цврсто што не можете да го извадите од врвот на шишето).

Чекор 4: Пресечете го вишокот конец

Вие сега треба да имате стаклено шише со парче конец (без краеви) безбедно врзано на местото каде што сакате да го исечете стаклото.

Чекор 5: Отстранете го конецот (без да го одврзете)

Направете го ова со лизгање на врвката преку вратот и надвор од горниот крај на шишето (полесно е да се отстрани начин отколку да се обидувате да го лизнете до дното на шишето).

Чекор 6: Потопете ја врвката во ацетон

Тоа парче врвка што ќе стане ваше секач за стаклени шишиња, треба темелно да се натопи во сад со ацетон. Секој вишок ацетон може да се истури назад во шишето кога ќе завршите.

Чекор 7: Лизгајте ја врвката назад на своето место

Откако ќе ја оставите конецот врзаннатопете го во ацетон, повлечете го назад преку стакленото шише и поставете го на местото каде што ќе го засечете.

Погрижете се жиците да бидат поставени блиску една до друга и добро врзани, обезбедувајќи убаво рамномерно кршење.

Чекор 8: Запалете го конецот на оган

Со помош на кибритче, нежно запалете го врзаниот врв на оган (штом еднаш ќе го натопи во ацетон, треба брзо да се запали). Континуирано вртете го шишето за да му помогнете на низата рамномерно да изгори. Задолжително држете го дното на шишето навалено, така што целиот топол воздух е заробен внатре.

Безбедносен совет: Не дишете ниту еден од испарувањата и внимавајте ништо друго да не се запали. Ако сакате, можете да ја замените кофата со мијалник наполнет со ладна вода.

Чекор 9: Изгаснете го пламенот

Запалената низа сега треба да биде означена каде што шишето ќе пауза . Користете стара, чиста кошула за да го задуши огнот и да го изгасне.

Чекор 10: Потопете во ладна вода

Откако ќе го изгаснете запаленото парче врвка, потопете го стаклено шише од шишето во кофа или мијалник со ладна вода (можете дури и да додадете неколку коцки мраз).

Безбедносен совет: Бидете МНОГУ внимателни бидејќи стакленото шише дефинитивно ќе се загрее од пламенот. Затоа, држете парче ткаенина над шишето кога ракувате со него.

Чекор 11: Гледајте како се одвива сечењето на ткаенинатаниза стакло

Термичкиот шок треба да предизвика шишето да се скрши непречено и рамномерно на местото каде што е врзана врвката.

Чекор 12: Забележете ги деталите за сечењето стакло и внимавајте со совети

Иако вашето шише треба да се пресече на два дела во оваа фаза, сепак треба да бидете многу внимателни со двата краја бидејќи рабовите се уште се прилично остри.

Чекор 13: Нежно шмирглајте

Добра идеја е да ги избрусите рабовите на исеченото стакло доколку сакате да избегнете повреди. Затоа, земете ја вашата шкурка со 180 гриз (најдобро одговара за гребнатини предизвикани од брусење со погруб ронки или за лесно брусење помеѓу слоевите боја) за да ги измазните назабените рабови на скршеното стакло. отстранете ги сите остри рабови, можете да се префрлите на шкурка со ситно ронки за да се осигурате дека вашето шише има мазна, мазна завршница.

Исто така види: Направете сами: Како да направите кревет за мачки со гајба за самовили

Готово! Сега можете да кажете дека знаете како да сечете стаклено шише дома.

Чекор 14: Користете го исеченото шише како што сакате

Иако можете да најдете многу намени за вашето свежо исечено шишиња, не ги заменувајте како чаша. Да научите како да сечете стаклено шише за да направите чаша не е добра идеја, бидејќи назабените рабови и несовршеностите, дури и откако ќе се избрусат, сè уште можат да ја исечат кожата. Наместо тоа, можете да го користите вашето ново парче како:

• Прекрасни свеќници заукрасете го вашиот дом;

Исто така види: Знајте како и кога да ги исечете хортензиите: 7 совети за да имате убава градина

• Атрактивни лустери (ако го висете долниот дел

отсечен од парче дрво или метал, или комплет за светло за лустер);

• Светла (неверојатно е што можете да направите со

сизални јажиња и жици од новогодишни светилки);

• Вазна за вашите растенија;

• Шишиња стаклени садови кои имаат многу намени, како што се

централно парче маса, држачи за канцелариски материјал итн.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.