Како да се засади јагода во саксија

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Одгледувањето на сопственото овошје и зеленчук е една од најкорисните работи што можете да ги правите кога живеете во куќа со градина. Сепак, постојат некои растенија кои можете да ги одгледувате дури и ако живеете во мал стан. Се што ви треба е сончев простор и можност да вложите време и труд во грижата за вашите растенија. Садењето јагоди во саксии е полесно отколку што изгледа и во овој туторијал ќе ви покажам како да направите расад од јагоди. Здравите растенија јагоди даваат голем број садници и ова е најлесниот начин да се одгледуваат нови садници од јагоди.

Чекор 1: Садници од јагоди

Ако не знаете како изгледаат садници од јагоди, ќе ви покажам. Секое растение јагоди произведува неколку стебла без лисја кои се подолги од оние со лисја. На крајот од стеблата ќе најдете мало растение веројатно со некои корени кои веќе растат (видете ја фотографијата погоре). Ако имате голема саксија или растението е блиску до земјата, ќе видите дека овие стебла ќе стигнат до земјата и ќе почнат да растат таму, без да морате да правите ништо. Но, доколку сакате да одгледувате јагоди во ново саксија, следете ги следните чекори.

Чекор 2: Исечете ги садниците од јагоди

Исечете ги долгите стебла што ги поврзуваат садниците од јагоди со првобитното растение и другите стебла блиску до коренот.

Чекор 3: Како да се подготви почвата за садење јагоди

ПодготовкатаПочвата за садење јагоди треба да биде богата со органска материја како хумус, која можете да ја произведувате во корпа за компост. Кликнете овде за да дознаете повеќе за:

Исто така види: Како да направите домашен сапун во прав

[Целосен водич] Како да го компостирате отпадот во 5 чекори

Чекор 4: Покријте ја површината

Јагодите мора да се садат на растојание од 30 cm едни од други за да можат да растат. Значи, без разлика дали садите јагоди во саксии или директно во земја, покривањето на почвата ќе спречи садници од јагоди да се вкорени и да израснат ново ластарче премногу блиску до првобитното растение јагода.

Чекор 5: Направете дупка во пластиката

Со прстот направете дупка во пластиката и во почвата за да го собере расадот јагода.

Исто така види: Вашиот водич од 7 чекори за нега на растенијата Ixora Chinensis (кинеска Ixora)

Чекор 6: Како да засадите јагоди во саксии

Вметнете ги корените на расадот јагода што го садите во дупката во почвата. Потоа притиснете ја почвата за да ја држите на место.

Чекор 7: Како да одгледувате јагода во саксија

Можете да одгледувате јагоди на директна сончева светлина бидејќи на ова растение му требаат најмалку 8 часа сончева светлина. Наводнувајте го растението јагода два пати на ден, наутро и на крајот од денот, избегнувајќи ги листовите. И чувајте ја почвата оплодена со ѓубриво од канта за компост или ѓубриво со бавно ослободување.

Дали ви се допадна?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.