Научете како да печатите свеќа: Направете фото-свеќа во 8 чекори!

Albert Evans 06-08-2023
Albert Evans

Опис

Неколку дена откако се појави првиот бран на СОВИД 19 и почнаа да се заоструваат ограничувањата, отидов во режим на мирување. Па, не во смисла на спиење во периодот кога светот се опушташе и малку се одмораше. Јасно се сеќавам на тој период бидејќи беше една од најниските моменти во мојот живот. Тоа беше и моментот кога сфатив како нешто толку безначајно како украсна свеќа има потенцијал за промена. Дозволете ми да се поткрепам малку и да ви дадам контекст за да разберете што велам.

Кога светот почна да се затвора по избувнувањето на коронавирусот, јас бев отпуштен од мојата работа. Заглавена дома без ништо друго освен моите мисли и постојаната размена на телефонски повици меѓу мене и моите родители, станав депресивен и вознемирен. Овој период стана време обележано со целосна неактивност и неограничено бдение, бидејќи никој немаше ни најмала идеја за тоа што се случува и/или кога сето тоа ќе помине.

Но, мојот пријател Тати дојде со неочекувано изненадување. Таа е стара пријателка која ме навлече на упатствата за homify. Таа ми укажа на страницата, велејќи дека има огромна колекција на совети и проекти сам, со креации кои се движат од занаети до предмети за домашен декор, градинарство и што и да посакаш.

И штом почнав да се нуркам во правење -себе проекти, беше тешко да се запре. ги потроши ситепрвата епидемија на Ковид прави секакви работи. Направив држач за свеќи од дрвени стапчиња, го поправив мојот покрив кој протекува, направив прекрасен украсен лампион, но ништо не го надминува релаксирачкото искуство што го имав правејќи сам фото свеќа.

Да, овој напис ве учи како да ставате печат свеќа и носи важни совети за да не правите грешки кога ќе ја ставите раката во тестото. Но, причината зошто го сакам овој проект е тоа што можете да направите многу со многу малку. Проверете ги следните чекори и дефинитивно ќе научите како да префрлите фотографија за да направите сам свеќа и да ја направите совршена за вашиот декор!

Чекор 1: Кои материјали се потребни за овој проект?

За да ги персонализирате свеќите користејќи фотографии или слики, ќе ви треба свеќа, отпечатена фотографија/слика, лента за маскирање, сад со вода, алатка за измазнување (како шпатула или кредитна картичка) и ножици.

Чекор 2: Исечете ја отпечатената фотографија/слика

Овој чекор е прилично сам по себе објаснување. Треба да ја исечете отпечатената фотографија/слика во вистинската големина.

Чекор 3: Нанесете ја лентата за маскирање

Нанесете ја лентата за маскирање на испечатената фотографија/слика.

Чекор 4: Измазнете ја лентата за маскирање

Користете ја алатката за измазнување и притиснете ја лентата над сликата. Јас користам кредитна картичка за да го направам ова, но можете да користите и шпатула.

Исто така види: Како да ги организирате зачините во кујната

Чекор 5: Потопете гослика/фотографија во вода

Потопете ја сликата/фотографијата во сад со вода околу 10-15 минути.

Чекор 6: Отстранете ја хартијата од леплива лента

Откако ќе ја направите фотографијата/сликата на водата, можете да ја отстраните хартијата што е залепена на лентата. Нежно тријте го со прстот за да го отстраните.

Чекор 7: Оставете го да се исуши

Оставете го парчето лента да се исуши со лепливата страна нагоре. На овој начин, лентата повторно ќе биде леплива.

Чекор 8: Нанесете ја лентата на стаклото за свеќа

Залепете ја лентата на стаклото за свеќата и готово.

Чекор 9: Вашата свеќа со печат сам на себе е подготвена!

Сега можете да ја запалите вашата прекрасна персонализирана фото-свеќа и да уживате во чистата убавина на она што штотуку го создадовте!

Па, леснотијата на процесот сигурно ве изненади, нели? На сите им се случува! Правењето персонализирани свеќи е многу лесно откако ќе го совладате методот. После тоа, носењето насмевка на лицата на вашите најблиски на одмор ќе биде исто така лесно - и ефтино.

На крајот на краиштата, сето шега на страна, овие свеќи со слики се само совршени подароци за да им се даде на луѓето секогаш кога сакате да подарите нешто уникатно и единствено.

Рачно изработените подароци се секогаш посебно , затоа што се што е рачно изработено исто така доаѓа од срцето.

Исто така види: Како да ги исчистите душеците: погледнете ги овие 10 совети како да ја извадите прашината од душеците!

Покрај тоа, импровизациите и креативните рути се практично бесконечни! Секогаш кога ќе почувствувате дека сте безидеи, само проверете ги најновите чаши, чаши и чинии DIYS. Исто така, проверете ги веб-локациите за персонализирани подароци бидејќи тие имаат многу креативни идеи кои само се зголемуваат со секој изминат ден.

Знаете, постои цел свет на чуда скриен во универзумот на персонализирани подароци. А кога станува збор за фото-свеќи, огромната разновидност на овој предмет целосно ќе ве маѓепса. Од восочни свеќи до гел-свеќи со живи и различни бои, секогаш постои нешто што секој од нас ќе го сака.

Дали ви се лесни за примена на овие чекори DIY?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.