Како да исчистите тостер внатре

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Има ли некој што не сака да добива подарок? А кога тој подарок ќе дојде во форма на тостер, со топли лепчиња, со мирис на растопен путер... хмммм! Уште подобро.

Па, ако не сте добиле тостер, но го прочитавте овој краток вовед, можете да почнете да размислувате за оваа инвестиција затоа што ве уверувам: вреди.

Големиот проблем овде е што во одреден момент вашиот тостер ќе акумулира толку многу трици што ќе престане да работи совршено. И тогаш ќе биде време да се исчисти. а? Но, дали можете да исчистите тостер одвнатре? Да! И само што ќе го научите ова ќе ве направи многу среќни, на крајот на краиштата, вашите лебови ќе излезат вкусни како кога сте го купиле уредот.

А за да разберете како да го исчистите вашиот тостер, денес ви донесов неколку совети кои ќе обожавате да ги знаете и ќе ги носите со себе цел живот. Постојат 10 трикови за чистење на тостер кои ќе ги совладате. Или подобро, на парче.

Вреди да го проверите овој сам совет и да заштедите добра промена за да го оставите тостерот како нов.

Исто така види: Како да направите дрвена клупа во 12 едноставни чекори

Следете и проверете!

Чекор 1: Соберете ги материјалите

За да разберете како да ги исчистите внатрешноста, надворешноста и фиоката на тостерот, ќе ви треба камен сол, четка за заби, мешавина од топла вода и неутрален детергент и меки, суви крпи.

Парчињата ткаенина треба да бидат доволно големи за да се завиткаат околу тостерот.

Чекор 2: Намачкајтекамена сол

Процесот овде е лесен.

Едноставно посипете ја крупната сол на решетките за тостерот.

Исто така види: како да се направи розова

Чекор 3: Завиткајте крпа во тостерот

Земете ја големата, чиста и сува крпа како што е споменато на сликата и чекор 1. Сега треба да поминете со тостерот преку него како што е прикажано на сликата.

Чекор 4: Протресете го тостерот

Сакате камената сол да ја отстрани нечистотијата од решетките, нели? За ова, солта треба да стигне до сите тешко достапни области. Решението тогаш е да ја протресете густата сол во тостерот. Крпата ќе спречи солта да излезе.

Чекор 5: Отстранете ја солта

Откако камената сол ќе ја заврши својата работа, поставете ја покривката за маса на масата и свртете го тостот наопаку за да ја отстраните целата сол.

Видете исто така: Како да исчистите скара за скара.

Чекор 6: Користете четка за заби за да го отстраните вишокот сол

Земете нова четка за заби и користете ја за да ја отстраните солта остатоците се заглавени во аглите на тостерот.

Одвојте време со овој чекор, бидејќи солта во аглите може да предизвика 'рѓа.

Чекор 7: Натопете крпа во топла вода со сапуница за да го исчистите тостерот

Секогаш бришете ги трошките леб што остануваат во вашиот тостер. За да го направите ова, натопете крпа во вода со неутрален детергент.

Се претпочитаат меки ткаенини за да не се изгребе тостерот.

Чекор 8: Отстранете ја фиоката за тостерот.отпад

Ова е последниот чекор за тоа како да го исчистите електричниот тостер.

Отстранете ја фиоката во која има остатоци од тост и камена сол.

Чекор 9: Исчистете ја фиоката

Користете влажна крпа за темелно чистење на фиоката . Доколку е потребно, исчистете го и надворешните делови на тостерот.

Ова ќе осигури дека сите честички храна и прашина се целосно отстранети од внатрешноста на тостерот.

Чекор 10: Ставете ја фиоката на место

Вие готово! Сега само користете го тостерот повторно.

Тоа беше прилично лесно, нели? Многу сум среќен што ви помогнав да го вратите вашиот топол и миризлив леб.

Но, не застанувај тука! Продолжете да се инспирирате. Проверете и како да отстраните гума за џвакање од тепихот во 5 лесни чекори!

А вие, дали имате совети за чистење на тостерот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.