Како да полирате алуминиум: Погледнете ги 10-те чекори за чистење на алуминиумска форма

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Алуминиумот е незаменлив метал за современото општество. Неговите легури можат да се користат во многу области, вклучувајќи градежништво, возила, пакување и многу повеќе.

Овој материјал има толку многу намени бидејќи е лесен во споредба со другите метали и затоа што не 'рѓосува. И покрај тоа, алуминиумот може да оксидира со текот на времето.

Оксидацијата е побрза од челикот, бидејќи алуминиумот реагира со кислородот во воздухот за да формира алуминиум оксид, кој создава белузлава обвивка на површината на материјалот. Ако хлоридите и сулфидите дојдат во контакт со површината, тоа може да предизвика кородирање на алуминиумот. Затоа, се препорачува да нанесете заштитна обвивка за да спречите кородирање на алуминиумот и да го одржувате сјајно.

Ако барате совети како да полирате алуминиум до облога од огледало, чекорите во ова упатство ќе ве водат за да го постигнете токму тоа. Сè што ви треба е челична волна, малку крпи за чистење, детергент, алуминиумски лак или паста за полирање.

Следниве се чекорите за чистење на алуминиумските тави!

Чекор 1: Како да исчистите алуминиум

Пред да ја нанесете пастата за полирање, треба да го исчистите алуминиумскиот предмет. Земете го предметот што сакате да го полирате (избрав стара алуминиумска тава за колачи) и подгответе ја.

Барате повеќе одлични совети и упатства за чистење и чистењедомашна употреба? Имаме неколку други овде на homify!

Чекор 2: Користете челична волна и детергент за чистење

Земете челична волна и намокрете ја. Потоа додадете неколку капки детергент.

Чекор 3: Како да полирате алуминиумско тавче за колачи: истријте го алуминиумскиот предмет

Исчистете го алуминиумскиот предмет со челична волна , правејќи кружни движења за да го отстраните оксидација од површината. Ќе треба да нанесете одредена сила при чистењето.

Чекор 4: Чистете додека црниот остаток не исчезне од површината

Продолжете со чистењето со челичната волна додека не се исчистат сите црни остатоци исчезнато од оксидацијата излезе од површината. Погрижете се да го исчистите секој агол, вклучувајќи ја и долната страна на вашиот алуминиумски предмет.

Чекор 5: Исплакнете за да ја исчистите

Откако ќе ја исчистите целата површина, измијте го предметот алуминиум под млаз вода за да отстранете го црниот остаток.

Чекор 6: Избришете сува

Користете чиста, сува крпа за темелно да ја исушите површината на алуминиумскиот предмет за да ја отстраните влагата пред да ја нанесете пастата за полирање.

Еве како да го елиминирате мирисот на јајцата дома на 2 лесни начини!

Чекор 7: Нанесете ја алуминиумската паста за полирање

Земете друга крпа и употребете ја за да намачкајте со паста за полирање.

Чекор 8: Покријте ја површината со паста за полирање

Нанесете ја полирачката паста за полирање на целиот алуминиумски предмет.Користете лесни, кружни движења за да се осигурате дека ја покривате целата површина. Потоа оставете ја пастата за полирање да делува на површината неколку минути.

Чекор 9: Избришете ги остатоците од полирање

Користете ја крпата за да ја исчистите алуминиумската површина и да отстраните колку од пастата за полирање колку што е можно. Површината на ткаенината ќе биде нечиста со остатоци од паста за полирање.

Друг одличен совет што го најдовме овде на homify е ова упатство кое ве учи како да чистите мијалници од нерѓосувачки челик!

Чекор 10: Заврши со чиста крпа

На крајот, земете уште една чиста крпа и нежно втријте ја на површината на предметот за да го исчистите алуминиумот и да му дадете облога во огледало.

Овие чекори ќе ви помогнат чистите прибор, тави, послужавници и други додатоци. За алуминиумски тркала на вашиот автомобил или велосипед, кои се направени од алуминиумска легура, можеби ќе треба да користите различен лак.

Како да полирате алуминиумски тркала

Кога за разлика од алуминиумски прибор, тркалата се направени со употреба на легури. Тие го губат сјајот со текот на времето, но можете да ги полирате за да блеснат. Видот на полирањето што ќе се користи зависи од завршницата на легурата. На некои тркала им е потребен слој од восок. На другите можеби ќе им треба хромиран лак ако имаат хромирана завршница, додека на другите типови легура ќе им треба алуминиумски полирање.

Исто така види: Огледало со цветна рамка: Погледнете како да направите огледало украсено со цвеќиња во само 11 чекори

Како иКога чистите алуминиумски прибор или додатоци, првиот чекор е да ги исчистите тркалата со специфично средство за чистење легури. Избегнувајте да користите абразивни средства за чистење, бидејќи тие можат да остават гребнатини на површината и да ја нарушат завршницата. Потоа нанесете слој паста за полирање од легура. Користете чиста крпа за да ја нанесете пастата за полирање. Можете да користите мека четка завиткана со крпа за да стигнете до тешко достапните места. На крајот, нанесете ја завршната паста за полирање со крпа од микрофибер. Тријте додека нема повеќе остатоци на крпата. Колку повеќе полирате алуминиумски тркала, толку тие ќе станат посветли.

Исто така види: Како да го вратите сувото пенкало

Како да ги исчистите и полирате алуминиумските рамки за прозорци

Ако имате алуминиумски рамки, тие треба периодично да се чистат да остане сјајна. Дополнително, надворешните алуминиумски рамки треба да се чистат поинаку од внатрешните рамки, бидејќи тие се повеќе склони на прашина и корозија од постојаното изложување.

Започнете со миење на надворешните рамки со вода со помош на црево. Потоа отстранете ја маснотијата со комерцијално средство за чистење. После тоа, можете да мелете со сунѓер за да ја отстраните преостанатата нечистотија. Потопете го сунѓерчето во паста направена од два дела сок од лимон и еден дел сода бикарбона. По чистењето, исплакнете ги рамките со вода за да ги отстраните сите остатоци.Конечно, можете да користите челична волна и вода за полирање.

За внатрешни рамки на прозорците, исчистете ги прозорците со влажна крпа или влажен сунѓер. Потоа повторете ги истите чекори како чистење на надворешните прозорски рамки, користејќи комерцијален чистач за отстранување на маснотиите и раствор од сода бикарбона и сок од лимон за чистење на нечистотијата. Потоа отстранете ги остатоците со сунѓер и вода. Конечно, истријте ги рамките со челична волна и вода за полирање.

Дали користите дополнителни трикови за полирање на вашите алуминиумски предмети?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.