Научете како да направите занаети со морски камчиња во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали играњето дизајнер на ентериер не е забавно? Иако нема вистински клиенти што треба да ги задоволите (што значи дека можете да изберете кој било стил, декор и што и да сакате), сепак треба да бидете сигурни дека резултатите се интересни и стилски, дури и ако тоа е нешто мало како промена на вашето уметничко дело од ѕид.

Па, свежата ѕидна уметност е главната тема на денешниот водич, кој дава идеи за украсување со морски камења и не учи како да правиме занаети со морски камчиња откриени на нивните прошетки на плажа. Ова е еден од најбрзите и најлесните начини да го промените вашиот дом (особено со промена на годишните времиња), па немојте ни момент да помислите дека МОРА да живеете во куќа на плажа или во близина на море за да можете да направите декор врз основа на на неа.во идеи со морско стакло.

Исто така види: Организатор на биро: Како да направите организатор на биро во 14 чекори

А за оние кои не знаат, кумските камења во основа се резултат на скршени парчиња стакло, тенџериња и керамика кои со години лебдат и паѓаат во морето. Ова значи дека правењето занаети од морско стакло сам е за забава со сопствениот рециклиран накит на мајката природа. Но, иако можете да користите морско стакло за да направите различни предмети (од накит до лустери), ние едноставно ќе создадеме и врамуваме занает од морско стакло.

Исто така види: Како да направите дрвен штанд за растение во 7 чекори

Ајде да видиме како да направиме занает од морско стакло (и не Не грижи се! заборавај да провериш и тина кои други водичи за уредување на домот „направи сами“ работевме во последно време).

Чекор 1. Започнете со лепење

Пред да започнеме со нашиот водич за изработка на морско стакло „Направи сами“, набрзина : иако нашиот дизајн е многу лесен за копирање, вие не сте обврзани да го правите истиот дизајн како нас. Всушност, ако вашите вештини за „направи сам“ се поразвиени, можете да се одлучите за неверојатно привлечно парче уметност создадено од обоено морско стакло.

Но, ако сакате да го следите нашиот водич, да почнеме со ова:

• Земете ја вашата бела табла за постер и исечете ја на иста големина како рамката (можете да ја користите задната страна на рамка за мерење и исцртување).

• Кога хартијата е со вистинската големина, земете го првото стапче што го сакате, залепете парче двострана лента на него и ставете го на страницата.

Имајте го ова на ум кога барате лесни уметнички идеи за морско стакло:

• Најчестите бои на морските стакла се бела, зелена и кафена.

• Морските камчиња во сина, црвена, портокалова и жолта боја се најретките што може да се најдат.

• За да ја направите вашата уметност без да се исечете, проверете дали вашето морско стакло е полирано (ова е само фина уметност за да бидете сигурни дека заоблените рабови не се остри).

Чекор 2. Залепете уште

• До сега треба да знаете каква сликашто правите со вашето морско стакло - сигурно знаеме, затоа нашата следна гранка ќе биде залепена заедно за да направи мала вага (ќе видите зошто наскоро).

Дополнителен совет: Како да го исчистите морското стакло

Ве молиме не започнувајте да го правите вашиот занает со морски камчиња додека песокот и нечистотијата сè уште се заробени во овие парчиња. Одвојувањето време и правењето сјај на морското стакло во голема мера ќе ја подобри убавината на вашето уметничко дело.

• Исплакнете ја морската чаша со ладна вода, а потоа распоредете ја рамномерно на сува крпа за да се исуши на воздух.

• Ако има бел филм на морското стакло, земете четка за заби и сапун и истријте го стаклото за да се исчисти. Алтернативно, истурете топла вода над морското стакло во контејнер и оставете го да отстои неколку минути. После тоа, користете чиста крпа за да ги избришете деловите.

• Ако некои од вашите парчиња морско стакло се чувствуваат особено груби, земете многу мала количина кокосово масло и втријте ја со прстите во површината на стаклото. Ова сигурно ќе врати сјај во вашата морска чаша.

Чекор 3. Започнете со лепење на морското стакло

• Во моментов имаме две дрвени стапчиња на нашата страница кои изгледаат како вага или дрво за рамнотежа. Следно, сакаме да ги додадеме оние обоени парчиња морско стакло што ќе ги претставуваат птиците вонашата слика.

• Изберете едно од вашите најголеми парчиња морско стакло за „птица мајка“ во нашиот занает со морски камчиња.

Чекор 4. Додадете ги „Помалите птици“

• Со големата „Мајка птица“ внимателно поставена на едната страна од гранката, сега почнете да додавате „Помали птици“ од другата страна, ставајќи и лепејќи помали парчиња морско стакло.

Чекор 5. Нацртајте очи и повеќе

• За нашите парчиња морско стакло да изгледаат како птици, потребно е мало уредување. За среќа, постојан маркер се грижи за ова брзо и лесно.

• Со вашиот маркер, внимателно нацртајте очи, крилја и клунови на вашите птици. Ако сакате да додадете повеќе детали во вашиот занает (како можеби да користите стакло со различна боја како цвеќиња под вашето дрво), нека биде така!

Чекор 6. Напишете во реченица

• Како и другите чекори во нашиот водич за тоа како да направите занаети со морски камчиња, не мора да го пишувате она што го напишавме. Всушност, не треба да додавате никакви фрази ако сметате дека на вашето уметничко дело со врамено морско стакло не им е потребно.

• Меѓутоа, за да се пренесе значењето на нашата слика, оваа реченица е неопходна. Затоа, ако го следите нашиот водич, погрижете се да ја напишете реченицата со вашиот најелегантен и највешт ракопис.

Чекор 7. ВашиотЗанаетот со морско стакло „направи сам“ е подготвен

• Со добро додадена фраза, вашата слика е речиси подготвена.

• Ако веќе не сте вметнале уметнички дела во вашата рамка, направете го тоа сега.

• Следно, изберете го најсоодветното место за прикажување на вашиот нов занает со морско стакло, како што е можеби бањата или ходникот?

Откако ќе ги знаете многуте придобивки од циметот, ќе се запрашате зошто никогаш претходно не сте го направиле овој водич за свеќи со мирис на цимет. Друг проект за уредување сам на себе што може да му даде на вашиот дом уште попосебен шмек е овој: како да направите дрвена штица за сирење. Крајниот резултат е неверојатен!

Кажете ни како испадна вашиот занает со морски камчиња!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.