Како да се грижите за петунии во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако сакате во вашата градина да имате растение кое ќе трае цела година и со долг период на цветање, цветот петунија е идеален избор. Петуниите обично цветаат во лето, но во зависност од климата во која се наоѓаат, можат да цветаат и во други периоди од годината. Тие можат да се одгледуваат во кревети или саксии и имаат широк спектар и бои. Затоа, ќе имате многу опции за растение петунија од кои можете да изберете за да засадите во вашиот дом. Друга придобивка од одгледувањето петунии е прекрасниот мирис што ја исполнува градината. Тие привлекуваат и колибри. Сепак, пред да започнете да учите како да се грижите за петунии, треба да знаете за различните видови цветови на петунија за да можете да го изберете најсоодветниот за вашата градина.

Постојат четири типа припитомени петунии за домашно одгледување. Тие се:

Grandiflora - овој вид има најголеми цветови, но не толку многу цвеќиња на растението. Исто така, ако на растението се остават мртви цветови, нема да се појават нови пупки.

Мултифлора - За разлика од Грандифлора, цветовите на Мултифлора се компактни. Меѓутоа, она што им недостига во големина, тие повеќе од го надополнуваат со плодно цветање.

Hedgiflora - Овие видови се идеални за каскадни корпи. Петуниите кои се шират на околу четири стапки се одлични за покривање на земја или закачување во корпи.обесени.

Милифлора - со мали цветови, милифлора петунии растат на земја и се одлична опција за цвеќе во саксии за оние кои живеат во стан.

Исто така види: Како да направите цементни букви со домашни калапи за букви

Чекор 1. Соберете ги материјалите

За овој проект ќе ви треба стебло од цвет на петунија од вашето растение, пластичен сад, земја, чакал и компост.

Чекор 2. Изберете го правилниот тип на саксија

Не заборавајте да изберете саксија со дренажни дупки на дното, бидејќи петуниите не сакаат влажна или влажна почва.

Чекор 3. Додадете основен слој

Додадете слој чакал на дното на садот за да ја подобрите дренажата. Ова ќе спречи водата да се собира на дното и да се впие во почвата.

Чекор 4. Подгответе ја почвата

Измешајте го органскиот компост и почва, уверувајќи се дека смесата е мека и добро газирана. Потоа наполнете го садот со смесата од земја и компост.

Чекор 5. Како да се репродуцира петунија од стебленце

Изберете стебло што сè уште не процветало од растението петунија, бидејќи подобро ќе се вкорени. Исечете парче стебло од 4 инчи директно над пупка на растението. Отстранете ги листовите од дното на стеблото пред да го ставите во стаклен сад или сад со вода. Обновувајте ја водата секој ден или барем секој втор ден. За околу 15 дена ќе забележите дека се појавуваат корени на стеблото.

Чекор 6. Кога да се засадат петунии по размножувањето

Расадот петунија можете да го засадите во земја кога расадот ќе почне да никнува. Извадете го од садот со вода и засадете го во почвата подготвена во чекор 4. Најпрво издупчете дупка во центарот на садот. Вметнете го расадот во него и притиснете ја почвата околу неа за да ја поддржите додека расте. Испрскајте ја почвата со вода веднаш по садењето.

Исто така види: Како да направите метла: Научете како да направите метла од слама во само 6 чекори

Чекор 7. Каде е најдоброто место да ја ставите вашата петунија?

Петунија сакаат утринско сонце, добро проветрени простори и влажна почва. Ако ги поставите на сончево место во близина на прозорец или во градината, тие многу добро ќе цветаат. Не заборавајте да го наводнувате растението периодично за да ја одржува влажноста на почвата, но не го наводнувајте прекумерно.

Бонус совети: Кога да се засади семе од петунија? Ако одгледувате петунија од семиња, сеењето на семето во текот на зимата ќе обезбеди дека садниците се подготвени за пресадување на време за летото. Засадете тенок слој семиња во послужавник или саксија исполнета со влажен компост. Секојдневно прскајте ја почвата со вода за да ја одржувате влажна (избегнувајте наводнување со црево, бидејќи семките од петунија се мали и може да се исфрлат со вода). Ставете сад за семе или саксија на светло место бидејќи бара светлина за ртење, но не ги изложувајте на директна сончева светлина. Можете да го покриете садот со пластикада се создаде влажна средина. Откако ќе никне семето и ќе видите како растат лисјата, садниците се подготвени за садење.

Нега на петунија - Вообичаени проблеми со одгледувањето петунија:

Петуниите имаат тенденција да растат премногу долго кон крајот на летото, при што растението покажува долги стебла без лисја со пупки на краевите. За растението да изгледа пополно, треба да ги исечете стеблата на околу половина од нивната должина. Ова ќе го поттикне растението петунија да се разгранува и да цвета. Вошките вошки и голтки можат да ги нападнат растенијата на петунија. За да ги држите подалеку, избегнувајте да ги наводнувате листовите и цветовите. Наместо тоа, истурете вода директно на почвата.

Дали некогаш сте засадиле петунии? Како беше вашето искуство?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.