Дрвени ирваси за божиќни занаети во градината сами во 24 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Ова е сезона за да бидете исклучително креативни со нашите упатства, па затоа сме многу возбудени што ги споделуваме нашите најнови божиќни занаети DIY со сите вас. И првата на нашата листа на божиќни идеи е како да направите градинарски ирваси од дрво.

За вашиот елени сами (кој може да стане врв на вашата божиќна декорација), најважните материјали од кои што ќе ќе бидат потребни трупци и дрвени стапчиња со различни големини: голема за телото на еленот; помала за вашата глава; уште помал и потенок за вратот; и, конечно, четири тенки прави прачки за нозете. И не заборавајте некои гранки за роговите!

Ве молиме имајте предвид дека иако сакаме да нудиме божиќни занаети сам на себе за деца, овој ќе бара надзор од возрасен бидејќи ќе работиме со остри пили и топол лепак.

Уживајте и видете повеќе DIY совети за уредување на вашиот дом

Чекор 1: Земете го вашето дрво

Кога ќе доаѓа од лесните божиќни занаети, правејќи дрвен ирвас за градината можеби не е најлесната опција, но сигурно е забавно. Секој труп од тврдо дрво или четинари може да се користи за вашиот божиќен ирвас, но запомнете дека големината на вашите трупци и стапчиња ќе ја одреди големината на вашиот божиќен ирвас. За роговите и вратот препорачуваме нежни гранки ичаталести.

Исто така види: Стаклена полица за бања сам

Совет: Повеќето упатства за божиќни изработки користат топол лепак, а овој не се разликува по ништо. Всушност, малку топол лепак може да го направи вашиот божиќен ирвас постабилен, се додека не го користите на влажно дрво. Но, ако влажното дрво е сè што имате, продолжете со правење ирваси и потоа додајте го лепилото кога дрвото е прилично суво.

Чекор 2: Проверете ги тие нозе

Да, шансите се ваши четирите гранки што се користат за нозете на ирвасите не се со иста големина, нели?

Чекор 3: Исечете ги во големина

За среќа, пилата со пила Остриот кастрење може да ви помогне да ги исечете овие четири гранки во еднакви должини на нозете за да бидете сигурни дека вашата божиќна декорација на ирваси стои цврсто и исправено без никаква помош. Не заборавајте да исечете дополнителен дел долг околу 20 см (во зависност од големината на ирвасите) за вратот.

Чекор 4: Проверете го вашиот напредок

Сите четири гранки на неговата „нога“ има рамни површини за да може вашиот ирвас да стои сам?

Чекор 5: Направете неколку ознаки

Земете го вашиот црн маркер и внимателно обележете, на големото стебло на „телото“ каде што сакате да ги поставите овие четири нозе.

Чекор 6: Вежбајте каде што сте означиле

Користете ја вашата алатка за дупчење (и маска за лице/заштитни очила) безбедност) , внимателно издупчете ги четирите дупки точнокаде што сте ги означиле во записот „тело“. Дупчете ја секоја дупка длабока околу 5 см. За да му дадете на вашиот ирвас постабилна основа, поставете ги нозете малку под агол кон средината на багажникот.

Совет за дупчење: Идеалната дупчалка за овој дел е малку помала од дебелината на трупците што се користат за багажникот врат и нозе на ирваси.

Чекор 7: Ставете ги стапчињата за моделирање

Со чекан, внимателно допрете ги вашите дрвени стапчиња за моделирање во избушените дупки.

Чекор 8: Исечете ги пократко

Потоа, земајќи ја ножовната пила, исечете ги овие стапчиња за моделирање многу пократки, така што само малку ќе биде изложено во секоја дупка.

Чекор 9: Восхитувајте се на вашиот напредок

Како е вашиот божиќен ирвас „направи сам“?

Следно, научете како да направите венец од кутии јајца

Чекор 10: Дупчете ги нозете

Од практични причини, секоја од вашите „нога“ гранки исто така ќе треба да се дупчат во центарот (ова е причината зошто тие не можат да бидат премногу тенки). И бидејќи овие гранки ќе треба да се поврзат со вашето „тело“ багажникот и со скратените шипки за обликување, сакате да бидете сигурни дека ја користите дупчалката со точна големина, така што сè се вклопува.

Чекор 11: Проверете Дупчалки со перфорирани нозе

Дали досега го следевте чекор по чекор на вашиот божиќен занает?

Чекор 12: песок овие парчињаповрзување

Совршено е логично Божиќниот декор „направи сами“ да е што е можно полесен, брз и забавен. И затоа е важно овие исечени стапчиња за моделирање да се избрусат за да бидат помазни, бидејќи тоа ќе го олесни поврзувањето на нозете со телото.

Чекор 13: Поврзете ги овие нозе

Откако ќе додадете малку топол лепак на избушената дупка на неговата „нога“, внимателно закачете ја на стапчето за моделирање што излегува од торзото на „телото“.

Чекор 14: Проверете го вашиот напредок

Можете ли да видите како започнува да се обединува нашиот божиќен декор?

Чекор 15: Направете го да изгледа

Треба да направите дупка во багажникот на „телото“ за вратот, но направете го тоа на мала дијагонала, така што вашата божиќна глава од ирваси да гледа право напред. Откако лепилото на гранките „нога“ ќе се исуши, нежно подигнете го ирвасот за да стои исправено.

Чекор 16: Додајте го вратот

Откако ќе го допрете стапот за моделирање во избушена дупка за вратот, додадете малку лепак на избушената дупка на гранката на вратот.

Чекор 17: Поврзете го вратот со телото

Нежно поврзете ја гранката на вратот со стеблото на телото со удирајќи го со чекан.

Чекор 18: Направете глава со рогови

Во овој момент, треба точно да знаете како да ги натерате тие гранки од рогови да се поврзат со плочатаглавно!

Чекор 19: Обликувајте го носот

За да му дадете шармантен изглед на вашиот дрвен градинарски ирваси, користете го вашиот шкурка за да го измазнете предниот дел од трупот на главата и да создадете нос.

Чекор 20: Восхитувајте се на вашиот напредок

Вака изгледа нашата глава со закачени рогови.

Чекор 21: Поврзете ја со телото

Конечно, додајте ја готовата глава од ирваси (и рогови) на остатокот од телото.

Исто така види: Направете сами мебел

Чекор 22: Насликајте го носот црвен

А каков би бил божиќниот ирвас да останете без допир со црвена боја на носот?

Чекор 23: Додадете неколку новогодишни украси

Сега што можете да додадете на вашиот ирвас (речиси) готов за да и го подарите Божиќ дух? Како да завиткате шал околу вратот? Или додадете капа на Дедо Мраз на вашата глава? Или закачете неколку украси на дрва на неговите рогови?

Чекор 24: Восхитувајте се на вашата нова божиќна декорација

Вашите божиќни ирваси што сте ги направиле сами може да го завршите, но секако можете да ја пробате вашата сопствена среќа на уште неколку упатства за божиќни занаети сам.

Кои други Направи занаети би сакале да пробате?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.