Како да направите DIY бетонска маса во 11 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Да имате бетонска масичка покрај креветот, каде што можете да поставите само неколку книги или дури и да го поставите вашиот лаптоп, може да биде многу корисно и може да додаде посебен шмек на вашиот декор. Можете да поставите мало саксија на врвот на бетонскиот врв на масата и исто така додава убавина на вашата соба и и дава бујна изглед. Изработката на бетонска маса е многу лесно и исто така многу ефтина. Тоа е еден вид на сам проект дома кој е исплатлив бидејќи повеќето од материјалите што би ги користеле за да ја направите вашата споредна маса се веќе присутни дома. Една работа е дека купувањето на веќе направена бетонска маса би било многу поскапо отколку кога ќе го направите тоа сами. Исто така, една од главните предности да ја направите вашата маса во индустриски стил од бетон е тоа што ќе имате можност да ја дизајнирате онака како што би сакале да биде. Ако сакате да научите како да направите бетонска маса, јас сум подготвен да го споделам процесот со вас. Сè што треба да направите е внимателно да ја прочитате оваа статија, правилно да ги следите чекорите и ќе имате своја лична бетонска маса на „кратко“!

Како да направите бетонска маса

Трикот за да знаете како да направите бетонска споредна маса е тоа што нема трикови. Чекорите подолу ќе ве водат кога правите своја.

Исто така види: Како да направите средство за чистење тоалетна школка во 11 чекори

Чекор 1. Подгответе ја вашатакалап

Откако ги собравте сите потребни материјали за изработка на масата од бетон во индустриски стил, пред да го подготвите калапот, ве советувам прво да ја означите корпата. Ќе треба да користите мерна лента и пенкало за да означите линија на внатрешната страна на корпата. Ова едноставно ќе ви послужи како водич за да знаете колку бетон треба да ставите во корпата. Имајте предвид дека при изборот на повеќенаменска корпа, треба да одвоите малку време за да ја изберете најсоодветната. Проверете ги корпите за да бидете сигурни дека дното на корпата е рамно и дека обликот не е искривен. Откако успешно ќе изберете добра кофа и ќе ја означите соодветно, можете да го подготвите вашиот калап. Можете исто така да одлучите сами да го направите вашиот калап.

Чекор 2. Правилно измешајте го песокот и бетонот

Важното нешто што треба да се забележи при мешањето на песок и бетон е фактот дека треба да ја погодите количината што би била погодна за што сакате да направите. Не постои прирачник што ја води конкретната количина за количината на песок и бетон што треба да се користи, но сепак, што може да се погоди. Земете ја вашата кофа или плоча за мешање бетон што е широка, но не премногу длабока. Обидете се да измерите правилно, прво истурете песок и бетон, а потоа правилно измешајте ги двете смеси.

Исто така види: Како да го извадите мирисот на рибата од вашата кујна во 5 чекори

Совет: ако немате што да мешате песок и бетонсоодветно, можете да користите рачна лопата. Ова може да ви помогне правилно да ги измешате бетонот и песокот.

Чекор 3. Додадете вода и измешајте што е можно побрзо

Откако ќе измешате песок и бетон, можете да додадете вода во мешавината од бетон и песок и да измешате сè што е можно побрзо. Иако односот на цемент, песок и вода е означен на бетонската кеса, сепак треба да погодите и да погодите која треба да биде вистинската количина на песок, вода и бетон.

Забелешка: Треба да бидете многу внимателни кога додавате вода во мешавината од бетон и песок бидејќи ако на крајот истурите премногу вода, бетонот ќе се олабави и ќе биде многу потешко да се вратите на точката од добар цврст бетон.

Чекор 4. Започнете со истурање на бетонот

Следно, треба да започнете да го пренесувате целиот измешан бетон од калапот до врвот на естришот. Додадете го бетонот малку по малку и погрижете се бетонот да биде рамномерно распореден и да стигне до секој агол.

Совет: Откако ќе забележите дека сите агли се полни, допрете ги страните за да ги отстраните воздушните меури.

Чекор 5. Направете го рамно со помош на парче дрвена штица

Откако ќе се истури бетонот, можете да користите парче дрвена табла за да го направите бетонот рамен.

Чекор 6. Пополнете ги ногарките на масата со бетон

Пред вметнувањеногарки за маса, погрижете се да нема воздух во бетонот. Затоа, само користете парче дрво и проверете дали бетонската смеса е хомогена и нема воздух во смесата. Причината поради која не треба да има воздух во смесата е да се осигура дека штом бетонот ќе се зацврсти и стврдне, нема дупки. Ако има дупки, тоа би го направило бетонското парче покршливо. Потребно е да ги вметнете ногарките за естрих кога бетонот е влажен за да може да се исуши и добро да се залепи во бетонот. Кога ги пополнувате ногарките на масата, проверете дали нозете се распоредени на еднакво растојание.

Чекор 7. Оставете го да се исуши

Откако ќе го наполните калапот, оставете го целосно да се исуши. Можете да го оставите на страна ден-два за бетонот да се стегне правилно.

Чекор 8. Прскајте го бетонот со вода

Причината поради која го прскате бетонот со вода секој час е да се овозможи рамномерно сушење. Кога бетонот се суши рамномерно, тој ја елиминира секоја форма на пукање.

Чекор 9. Оставете да се исуши правилно

Како што беше споменато претходно, мора да бидете сигурни дека бетонот е целосно сув. Оставете да се исуши најмалку 24 часа или повеќе.

Чекор 10. Нанесете заптивка за бетон

Треба да ја направите бетонската маса на маса водоотпорна и за тоа треба да нанесете тенок слој запечатувачод бетон.

Чекор 11. Краен резултат

Сликата погоре покажува како треба да изгледа вашата бетонска странична маса - маса во индустриски стил. Ако вашата бетонска странична маса изгледа вака, тогаш таа е подготвена за работа.

Прочитајте и други проекти за украсување сами: Научете како да направите ноќница со книги во 9 чекори и Како да направите бетонски држач за мобилен телефон во 20 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.