Како да направите Play-Doh во 8 чекори

Albert Evans 13-08-2023
Albert Evans

Опис

Кој се сеќава да прави домашни украси за играње како дете? Без разлика дали сте во предучилишна возраст или дома со вашето семејство, повеќето од нас имаа задоволство да поминуваат часови по часови правејќи слатки мали домашни украси од оваа супстанција слична на глина.

Но, само затоа што пораснавме сега не значи дека сè уште не можеме да имаме некои идеи за украсување во нашиот креативен ум, нели? Се разбира дека не, и за да го докажеме, направивме и дополнителен чекор за да најдеме многу лесен рецепт за плеј-дох соединение. Што значи дека сè што ви преостанува е да научите како да направите солено тесто (не грижете се, тоа е навистина лесно, плус повеќето состојки веќе треба да ги имате дома) за вие и децата да се забавувате правејќи украси. домашна.

Само потсетете ги вашите малечки дека домашните Play-Doh орнаменти не се јадат, затоа погрижете се да имате на располагање некои соодветни опции за ужина во случај вие или децата да огладнете додека го правите вашето домашно плејдо орнаменти DIY. Запишете ги чекорите подолу и научете како да направите глина за моделирање!

Бидете сигурни да прочитате и други прекрасни занаетчиски проекти сам на себе за да ги направите со децата! Ги препорачувам овие кои се едноставни и навистина забавни: како да направите мачка во ролна тоалетна хартија и како да направите куќички за играчки оддрво .

Исто така види: макраме висечка полица

Чекор 1. Започнете со брашното

• Всушност, да почнеме со сад за кој сме сигурни дека е 100% чист. Ако ви треба, можете брзо да го измиете (со топла вода со сапуница) и да го исплакнете (со чиста, ладна вода) и оставете го да се исуши правилно.

• Потоа, можеме да измериме околу две чаши брашно и да го истуриме во садот.

Чекор 2. Посолете

• Потоа додадете шолја сол преку брашното во садот.

Чекор 3. Сега, додадете малку вода

• За да го комплетирате нашиот рецепт за солени тестенини, додадете околу ¾ чаша вода (околу 180 ml) во садот.

Чекор 4. Измешајте сè

• Земете чиста лажица и почнете да ги мешате состојките. Погрижете се правилно да ја измешате смесата додека не исчезнат сите грутки и не остане ништо друго освен конзистентност слична на паста.

Дополнителен совет за тоа како да направите солено тесто :

Ако тестото е премногу ронливо, само додадете повеќе вода во рецептот за солено тесто. За многу лепливо тесто, додадете уште малку брашно додека не ја добиете вистинската конзистентност.

Чекор 5. Ставете ја раката во тестото

• По правилно мешање на смесата, можете рачно да измешате кога тестото е доволно тесто. Всушност, слободно извадете го тестото од садот, испуштете го на чиста, рамна површина (како даска за сечење).исечете) и продолжете со месење со дланките.

• Продолжете со притискање, превиткување и вртење на тестото со рака додека не биде совршено мазно, густо и подготвено да се обликува во солени украси од тестото.

Чекор 6. Додадете малку прехранбена боја (опционално)

• Зошто да не ја зголемите возбудата за правење DIY украси со додавање на боја за храна? Ставете неколку капки во тестото (секако откако ќе го префрлите назад во садот) и измешајте со раце. Наскоро, таа боја треба да доминира во тестото и да ја претвори во боја по ваш (или на вашите деца) избор.

• Кога се обидувате да направите повеќе домашни украси од глина за играње куче во иста боја, зошто да не направите серии во различни бои?

• За посебен допир, размислете за попрскување на блесок од храна за буквално да блескаат овие домашни украси.

Чекор 7. Чувајте го во херметички сад

• Откако ќе бидете задоволни со конзистентноста (и соодносот на бојата и сјајот) на вашето домашно тесто за играње, време е да направите едно од две работи: складирајте го или почнете да работите на некои идеи за украсување.

• Домашното Play-Doh треба да се чува на топло и суво место без влага (бидејќи тоа ќе го расипе тестото и ќе го направи влажно). Значи, херметички сад со капак е идеален.

• ЗаЗа дополнителна заштита, можете исто така да изберете да го завиткате соленото тесто во бел кујнски ролат или хартиена хартија.

• Сè додека контејнерот е правилно затворен, вашите домашни Play-Doh (или DIY украси) ќе траат неколку дена.

Дополнителен совет за боење на домашните Play-Doh орнаменти:

• Бојата (погрижете се да користите соодветен тип за печење) може да се додаде во вашето тесто пред или по неговото печење.

Исто така види: Фабрика за шепи од слон во саксија

• Нема мастило или боја за храна? Дозволете им на вашите деца да користат пенкала со акварел за да го обојат соленото тесто!

Чекор 8. Вашиот домашен рецепт за играње е подготвен!

• Сега кога знаете како да направите домашно тесто за играње, зошто да не им помогнете на децата со украсите од тестото за играње? на сол?

• Кога разговарате за идеи за украсување со малите, потсетете ги дека е полесно да започнете да правите рамни предмети, наместо детални 3D предмети.

• Сукалката е совршена за измазнување на тестото.

• За да не се исуши неискористеното тесто, едноставно ставете влажна крпа над тестото додека не сте подготвени да го претворите во украс.

• Кога домашните украси се готови, ставете ги на топло и суво место да се исушат на воздух додека ја вклучувате рерната на 50°C. Ставете ги моделите на тесто во рерна и печете ги повеќе од 30 минути. Ако сфатите дека еАко ви треба повеќе време по 30 минути, слободно зголемете ја топлината на 100°C.

• Алтернативно, можете да ги ставите готовите фигури директно во рерна на 82°C и да ги печете приближно 10 минути. За да се осигурате дека вашите фигурини се сушат рамномерно, чувајте ги на решетката од рерната.

• Ако сакате да ги насликате украсите од солено тесто, направете го тоа (со акрилна боја) пред да ги запечатите за зачувување.

• Потоа користете Mod Podge или запечатувач со распрскувач и дајте му на секој модел неколку слоеви, бидејќи правилно сочуваните украси од солено тесто може да траат со години!

Кажете ни како беше да се направи овој проект за домашно тесто за играње со децата!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.