Како да направите хормон за искоренување со алое вера

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Една од првите работи што љубителите на растенијата сакаат да ги научат е како да размножуваат растенија. И иако не изгледа тешко, во зависност од растението може да биде малку незгодно. За да ги зголемите шансите за успешно размножување на растенијата, можете да го користите хормонот за искоренување за сечи. И тука доаѓаат најдобрите вести, има растение, супер лесно за нега, кое може да се користи за да се направи вашиот хормон за искоренување: алое вера. Алое вера, или алое вера, е позната по своите лековити моќи и често се користи за нега на кожата, лекување на изгореници од сонце или дури и за навлажнување на косата. Но, гелот од алое вера е одличен и за употреба како природен хормон за искоренување. Плус, потребни се само неколку минути за да се подготви. Хормонот за искоренување е најдобриот начин да ги спречите габите и бактериите да го нападнат вашето ново расадче. Ајде да видиме како да се направи природно искоренување?

Чекор 1: Како да соберете алое вера

Изберете голем, мазен лист од надворешната страна на вашата алое вера и берете го така што ќе го исечете листот, со остар нож, затворете до стеблото на растението.

Чекор 2: Исечете го листот

Прво исечете парче од листот во зависност од тоа колку гел од алое вера сакате да извадите. Потоа, користејќи го истиот остар нож, отстранете ги страните на листот од алое вера.

Чекор 3: Како да го извадите гелот од алое вера

Од едната страна на листот, отстранете ја кожата од алое вера обидувајќи се да ја задржитенепроменетиот гел во средината. За да го отстраните гелот од листот, земете лажица и изгребете го, таложејќи го гелот во сад.

Чекор 4: Како да го направите природниот гел за искоренување

Откако ќе го извадите гелот од алое вера, издробете ги парчињата и мешајте додека гелот не стане порамномерен. Гелот има многу тенок изглед.

Исто така види: Украсени шишиња чекор по чекор

Чекор 5: Домашен хормон за искоренување

Вашиот домашен гел за искоренување е подготвен за употреба. Сега земете го сечењето на растението што сакате да го размножите и натопете го во гел од алое вера. Треба да има добар слој на гел со хормон за искоренување што го покрива растението. Алое вера му помага на растението да расте така што го спречува развојот на габи и бактерии кои можат да го убијат вашето расад.

Исто така види: Како да направите тенџере од бамбус во само 7 чекори

Чекор 6: Како да се размножувате со сечи

Во вазна, додадете земја и направете дупка за да го вметнете расадот натопен во природниот хормон за искоренување. Притиснете ја почвата околу неа за да се одржи на место и по неколку дена, корените треба да почнат да растат.

Дали ви се допадна?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.