Направете сами мермерна кригла

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали ви треба шолја кафе за да ги започнете вашите утра, но за малку разновидност секој ден, сакате и разновидни шолји за да го пиете вашето секојдневно кафе? Купувањето на десетина различни и убави шолји може да биде малку тешко за вашиот џеб, па затоа не би го препорачал ова.

Како зависник од кофеин, можам да разберам колку е тешко да го започнете денот без шолја кафе или поминување на денот без доволно кофеин. Толку многу верувам во тоа што често со себе носам свежо сварено кафе во термос. Тоа ме одржува во текот на денот.

Зависноста од кафе навистина ме охрабри да купам неколку различни чаши, од оние направени од глинена керамика до попрефинети модели. Сепак, овие шолји чинат многу.

Така еден ден, решив да ризикувам и сам да направам персонализирана емајлирана чаша. Бев импресиониран од креативните содржини што луѓето ги објавуваат на интернет. Pinterest е една од моите омилени апликации за DIY идеи. Ве одржува во тек со најновите трендови на декор, како и ја поттикнува вашата креативна страна.

Исто така види: Како да направите цемент: 10 лесни чекори

Откако поминав низ неколку опции, решив да проверам мермерна шолја DIY.

A мермерна кригла со лак не е толку тешко да се направи. Постојат неколку начини да се создаде ефект на мермер. Овде, ќе користиме лак за нокти итопла вода за да се создаде овој ефект.

Па, како да направите мермерна емајлирана кригла? Едноставно следете ги чекорите подолу:

Исто така види: Како да направите ѕидна закачалка

Чекор 1 – Наполнете сад со вода

Првиот чекор е да ги соберете сите материјали потребни за ова „Направете сами“.

Да за да направите мермерна кригла, ќе ви требаат лак за нокти, топла вода, ацетон, памучна вата, кригла, чинија (ако сакате) и сад.

Земете сад, ставете го на рамно површина , по можност маса во близина на кујнскиот мијалник. Истурете малку топла вода за да ја започнете вашата мермерна шолја сам.

Чекор 2 – Додајте лак за нокти во топла вода

Која боја да ја користите за да добиете ефект на мермер на криглата? Имам неколку бои за лак за нокти за мермерен ефект. Сепак, се одлучив за три од нив: црвена, зелена и сина. Можете да ги изберете вашите омилени бои.

За почеток, ќе го користам црвениот лак.

Сијте малку лак во топлата вода.

Чекор 3 – Потопете ја криглата во водата со емајл

Изберете било која светла кригла. Јас користам бела кригла бидејќи боите што ги избрав ја надополнуваат мојата кригла.

Потопете ја криглата во топла вода со глазура. Криглата ќе ја добие бојата на емајлот.

Чекор 4 – Отстранете ја криглата

По минута или две, нежно извадете ја криглата од садот со вода.

Чекор 5 – Користете чепкалка за заби за да го соберетеостатоци

Шолјата можеби нема да ја впие целата глазура во водата. Затоа, користете чепкалка за заби за да го соберете мастилото што останува во водата.

Чекор 6 – Проверете дали водата е чиста

За да употребиме друга боја во следниот чекор, треба да проверете дали е собран целиот преостанат лак. Погледнете на сликата како целосно да го соберете преостанатиот лак.

Чекор 7 – Истурете ја втората боја

Сијте друга боја на лак во садот со топла вода. Овој пат користев зелена.

Ако сакате да користите само една боја, тоа е во ред. Можете да прескокнете некои чекори. Прескокнете директно на чекор 11 за да научите како да ги ставите завршните допири на вашата кригла.

Чекор 8 – Потопете ја криглата повторно

Потопете ја истата кригла во вода уште еднаш, само како што направивме во чекор 3 и отстранете го. Повторно, отстранете го остатокот од лак од водата.

Чекор 9 – Изберете ја третата боја

Третата боја што ја избрав беше еден вид сина боја. Истурете ја назад во водата и потопете ја криглата по трет пат. Внимателно отстранете ја криглата.

Чекор 10 – Дизајнот на криглата е подготвен

Погледнете ја мојата кригла со три бои. Зарем не е неверојатно?! Дури и не треба да се грижите за поставувањето на бојата. Водата ќе и помогне на глазурата да формира убава мермерна шема на криглата.

Чекор 11 - Исчистете го дното на криглата

Дното на криглата може да имасе залепи и лак за нокти. Земете малку ацетон и памук или парче памук и исчистете ја основата на криглата. Ако не ви е гајле за дизајнот на основата, можете да ја оставите вашата кригла како што е.

Чекор 12 – Исто така, насликајте ја чинијата

Имам комплет шолја и чинии, така што Ќе ја користам истата техника за да му дадам и на чинијата мермерен ефект.

Ова ќе ми помогне да имам совршен сет од мермерни чаши и чинии.

Чекор 13 – Изберете ги боите за вашите чинија

Избрав две од трите бои за мојата кригла. Откако ја следев истата процедура како и криглата за да го добиете ефектот на мермер, вака испадна мојата чинија.

Чекор 14 – Мермерната шолја „направи сам“ е подготвена

Конечното лице од криглата моја кригла! Мермерниот ефект го промени изгледот на мојата чаша, правејќи ја многу поубава. Без сомнение, ова „направи сам“ ја подигна мојата кригла на следното ниво.

За да одговараме на вашата нова шолја, имаме два прибора направени со помош на занаети кои можете сами да ги направите дома:

- Научете како да направите прекрасен подлога од плута во 8 чекори;

- Проверете како да направите подлога за софа во 9 чекори.

Сега, само налејте си топло кафе и уживајте во малите моменти на живот.

Дали мислите дека ефектот на мермер е убав?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.