Како да направите тиркизна боја чекор по чекор за сликање

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секој кој некогаш одел на часови по уметност знае сè за забавата што може да се има кога станува збор за мешање бои на боја. Да, обично добивате убав комплет од сини, жолти и други бои за да ги направите вашите уметнички дела, но што ако ви треба одредена боја што не е во вашата палета - како тиркизна?

Па, ако сте биле под стрес за одење во продавници за да купите повеќе боја, опуштете се: еве, ние самите го правиме тоа, па затоа ќе ве научиме како да ја креирате тиркизната боја во удобноста на вашиот дом. Тиркизната боја, исто така наречена аквамарин, е привлечна, ладна нијанса која лежи помеѓу сината и зелената боја. И иако може да варира од меки и бледи тонови до интензивни и енергични бои, стандардниот рецепт за тоа како да се направи тиркизна боја чекор по чекор останува ист.

Значи, за оние кои отсекогаш биле љубопитни како да направи аква бои кои толку често се појавуваат во природата, модата и дизајнот на ентериер, ајде да видиме како да направиме тиркизно сино.

Направи мермерна криглатиркизната на вистинскиот начин бара сооднос 2:1 на сино и зелено. Тоа е затоа што тиркизната боја содржи повеќе сини пигменти од зелените.

Но, ако сакате вашата тиркизна боја сам да биде повеќе зелена отколку сина, обидете се со сооднос 2:1,5 сино и зелено. Ова ќе ви даде прекрасна длабоко-морска зелена боја.

Чекор 4: Измешајте сино и зелено

Без да треба повторно да ја исплакнете четката, почнете да ги мешате овие сини и зелени фластери на вашата палета. Користејќи ја вашата четка (или лажица ако сакате), продолжете да ги мешате двете бои - треба да ја видите вашата сина како станува позелена и посветла додека магично не се трансформира во изразито тиркизна нијанса.

Направи занаетиДодадете малку бела боја

Па сега знаете како да направите аква бои, но што ако сакате тиркизната/аквамаринот да биде помек, попастел? Тогаш треба да измешате малку бела или жолта боја!

Потопувајќи ја вашата чиста четка во некоја бела боја, додадете неколку капки боја во вашата тиркизна боја. Можеби ќе сакате да размислите за сооднос 1:5 или 1:6 бела и сина за да добиете идеја за тоа колку малку бела боја навистина треба да додадете.

Совети за мешање бои: зошто бела или жолта Боја ?

Додавањето малку бела или жолта боја на која било боја значително ќе ја осветли. Но, специфичната нијанса на бела или жолта зависи од видот на тиркизната боја за која одите. На пример, ако сакате да насликате ладна тиркизна вода во сцена на тропска плажа, топлото бело (дури и малку жолто) е одличен избор. И ако сакате тиркизната боја да биде поладна, размислете за поостра, клиничко бело.

Чекор 7: Обидете се повторно

Како што можете да видите од нашиот најнов тест, нашиот сам тиркизната боја ужива во помека и посветла нијанса од порано. Како е твоето?

Декоративен фенер самќе треба да користите една боја повеќе од другата. И понекогаш од вас се очекува да донесете трета боја - ќе дојдеме до тоа подоцна.

Исто така види: 6 важни совети за одгледување Loquat

Кога купувате блуз и зелена боја, имајте на ум дека бојата не е толку важна - само бидете доследни и користете го истиот тип (акрил, масло, акварел...) бидејќи ќе биде полесно да се меша.

Чекор 2: Додадете малку сина боја

Креирајте ја вашата тиркизна сина чекор по чекор е лесно. Натопете ја четката во сината боја по ваш избор. Додадете сина боја во вашиот сад или палета. Погрижете се да ја исплакнете четката потоа за да се осигурате дека нема сино мастило да остане заробено во зеленото шише со мастило.

Совети за сина:

Како што веќе знаете кои бои ја сочинуваат тиркизната боја, наш совет би бил да изберете сина што е веќе малку зелена (како кобалт, цијан, церулеан).

Исто така види: Шарм за чаши за вино: Како да направите идентификатор за чаша сам

Интересно, не постои такво нешто како „чист“ сина боја пигмент - што значи дека никогаш нема да ја најдете совршената сина боја која ќе измеша совршена зелена (сина измешана со жолта) и совршена виолетова (сина измешано со црвено). Причината за ова е затоа што сината боја секогаш ќе се врти повеќе кон црвена или зелена, благодарение на хемиските нечистотии во секој пигмент.

Чекор 3: Додадете половина од зелената количина

Потопете ја истурете ја зелената боја со четка и додадете половина од количината што ја искористивте за сината. измешајте боја

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.