Научете како да го отстраните мирисот на лук од вашите раце со 3 трикови!

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако го користите за готвење или се плашите од вампири, голема е веројатноста вашата кујна да го видела својот дел од лук. И секој кој се потрудил да помине неколку минути во кујната, особено кога е време за готвење, знае како е речиси невозможно да се игнорира мирисот на лук. Ова не наведе да истражиме еден куп совети и трикови за да го отстраниме мирисот на лук не само од вашиот дом, туку и од вас!

Пред да продолжиме со тоа што да ставите на раката за да го отстраните мирисот на лук, имајте го на ум следново кога работите со лук:

Исто така види: Упатство: Како да направите божиќна ѕвезда со помош на штипка за алишта

• Секогаш носете ракавици за еднократна употреба, така што мирисот на лук да не се пренесува на вашите раце/кожа.

• Користете ја страната на нож или преса за лук за да ги скршите чешнињата лук за да не морате да ги допирате.

Во ред, па ајде да видиме како да го отстраните мирисот на лук од вашата рака користејќи некои состојки за домаќинството (кои дефинитивно треба да ги имате во вашата куќа во моментов).

Чекор 1. Најдобар домашен рецепт за отстранување на мирисот на лук од рацете со крупна сол

Иако крупната сол има одлична репутација дека го апсорбира мирисот на лук и кромид од вашите раце, вашите раце, повеќето луѓе се согласуваат дека додавањето малку сода бикарбона води до уште подобри резултати! Тоа е затоа што натриум бикарбонат е познат како природен дезодоранс кој, измешан со сол (и неговите својствапилинг), е подготвен да ги елиминира длабоките мириси.

• Додадете околу 1 лажичка (6 g) камена сол во сад.

• Истурете околу 2 лажици (10 – 12 g) сода бикарбона во солта.

• Полека сипете вода во смесата додека не добиете густа паста слична на паста за заби или пире од компири.

• Кога смесата е совршена, ставете ги рацете во садот за да ги потопи целосно. Започнете со втривање на смесата во рацете и прстите, внимавајќи да се концентрирате на деловите од рацете каде што мирисот на лук е најсилен.

Дополнителен совет за тоа како да го отстраните мирисот на лук од вашата рака:

Погрижете се да немате отворени исеченици на рацете пред да ја пробате солта метод, бидејќи може да ви ја искаса/изгори кожата.

Чекор 2. Измијте ги рацете

• Откако ќе ги измиете рацете со овој пилинг со сода бикарбона и сол, извадете ги рацете од садот.

• Ставете ги рацете под чиста, проточна вода за да ги отстраните солта и натриум бикарбонатот.

• Потоа темелно измијте ги рацете со сапун и вода.

Чекор 3. Пробајте малку сок од лимон

Се разбира, има многу совети како да го отстраните мирисот на лук од вашата рака, па да одиме на уште еден – сок од лимон! Со својот свеж мирис на цитрус, сокот од лимон (без разлика дали е флаширан или свежо исцеден) може да помогне да се покрие и елиминира овој мирис со неговиот неутрализатор на мирис.киселина.

• Истурете свежа вода во чист сад (ако повторно го користите истиот сад како порано, прво измијте го).

Чекор 4. Исцедете два лимона

• Земете два свежи лимона и нежно исцедете ги нивните сокови во водата во садот. Како и со солта, треба да бидете внимателни ако имате некакви исеченици на рацете, бидејќи сокот од лимон може да ви забоди.

Дополнителен совет: Многу рецепти во ова упатство предвидуваат додавање малку сол во сокот од лимон и водата, исто така, но тоа зависи од вас!

Чекор 5. Потопете ги рацете во водата со лимон

• Нежно потопете ги рацете во водата, внимавајќи целосно да ги покриете деловите од кои доаѓа мирисот на лук. Но, наместо да ги миете, оставете ги рацете да мируваат неколку минути (околу 2-3 минути би требало да бидат доволни), давајќи им можност на цитрусите во водата да си ја завршат работата.

Чекор 6. Измијте ги рацете

• Откако ќе ги натопите во вода со лимон, отстранете ги и измијте ги повторно со сапун и ладна проточна вода.

Чекор 7. Како да го отстраните мирисот на лук од рацете со талог од кафе

Се обложувам дека немавте поим дека искористениот талог од кафе може да делува и како апсорбирач на мирис на лукот!

• Можете да изберете да користите талог од кафе или инстант кафе.

• Посипете ги рацете со кафе и намачкајте ги под чешмата.

• Втријте го кафето во кожата и прстите какоако користите пилинг за кожа, внимавајте да стигнете до сите површини.

Чекор 8. Измијте ги рацете

• Додека го чистите кафето, можете да почувствувате дали мирисот на лук исчезнал. Откако ќе бидете среќни што вашите раце немаат долготрајни мириси, можете повторно да ги миете рацете со сапун и чиста вода.

Исто така види: Како да направите корпа од јута

Чекор 9. Вашите раце се ослободени од лук!

Еден од овие совети за отстранување на мирисот на лук од вашите раце веројатно ќе функционира. Но, ако сè уште барате друг домашен рецепт за да го отстраните мирисот на лук од вашата рака, зошто да не пробате да користите оцет и нерѓосувачки челик?

Како да го отстраните мирисот на лук од рацете со оцет:

• Посипете малку бел оцет на рацете и втријте го во кожата (киселината во оцетот го чисти и природно го дезодорира мирисот на лукот).

• Погрижете се да ги истриете врвовите на прстите, бидејќи најчесто тука се собира најголемиот дел од лукот на вашите раце.

• Мијте ги рацете со сапун и вода – мирисот на лук треба да биде минато.

Користење на нерѓосувачки челик:

Дали знаевте дека нерѓосувачкиот челик се врзува со оние молекули кои предизвикуваат мирис на лук?

• Земете кој било прибор од нерѓосувачки челик (лажица, нож за путер, итн.) и ставете го под ладна проточна вода.

• Енергично тријте го приборот во средината и сите раце занеколку минути. Дури потоа помирисајте ги рацете за да видите дали сè уште можете да мирисате на лук.

• Кога сте задоволни со резултатите, измијте ги рацете со ладна вода и сапун (ладната вода ги затвора порите и помага уште повеќе да се елиминира мирисот).

• Можете исто така да ги исчистите рацете во мијалник од нерѓосувачки челик или да користите сапун од нерѓосувачки челик.

Не заборавајте да видите кои други водичи за чистење сами сами ве чекаат за да ви го олеснат животот! Проверете како да исчистите метла и како да ја исчистите и отстраните лошата миризба од кујнската корпа за отпадоци.

Дали знаете друг домашен рецепт за отстранување на мирисот на лук од вашите раце? Споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.