Поднесувач на Макраме: Чекор по чекор во 18 совети!

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Откако пандемијата ја погоди и можностите за вршење физички активности на отворено станаа се поретки, многу луѓе тргнаа во потрага по рачни активности кои ја стимулираат креативноста. И така страста за макраме доби уште повеќе домови.

Лесно за правење, одлично како терапевтска активност и дел од огромен каталог на можности, макрамето е едноставно затоа што не бара голема количина на алатки. Имајте само жици и слободно време.

Поради овие многу погодности решив денес да ви донесам одличен рецепт за макраме подметнувач.

Во 19 детални и добро објаснети чекори, ќе разберете како да направите подлоги за макраме за да ја направите вашата трпезариска маса уште поубава. Ќе забележите дека меѓу толку многу идеи за подметач, оваа е онаа што навистина ќе го освои вашето срце.

Затоа, без да одиме понатаму, ве поканувам да го погледнете овој чекор-по-чекор „Направи сам“ занает. Сигурен сум дека ќе се воодушевите.

Следете ме и инспирирајте се!

Чекор 1: Измерете ги и исечете ги жиците

Исечете ги жиците во следните количини и мерки:

  • 1 низа од 1,5 m
  • 5 прамени од 80 cm
  • 15 прамени од 75 cm.

Чекор 2: Изработка на јамката

Направете јамка со помош на 1,5 m низа.

Чекор 3: Прикачете ги двете жици

Сега кога ја направивте јамката, прикачете ги низите од 80 cm наврска. Следете го типот на јазол што го гледате на сликата.

Чекор 4: Направете го истото со преостанатите прамени

Повторете го истиот процес додека не се прицврстат сите 5 прамени.

Чекор 5: Работете на низата од 1,5 m.

Повлечете ја долгата страна на низата од 1,5 m.

Чекор 6: Направете круг

Врзете ги во мал круг, како на сликата.

Чекор 7: Започнете го вториот чекор на врзување

Со предивото 1,5 m како водич. направете јамка со жицата што е најблиску до неа, како на сликата.

  • Погледнете и како да креирате приклучок со конец!

Чекор 8: Затегнете го јазолот

Повторно направете јамка со истиот конец и вметнете ја низ јамката, завршувајќи го јазолот, како на сликата.

Чекор 9: Следете ги преостанатите јазли

Продолжете да ги врзувате јазлите додека двата краја на предивото не се оддалечат.

Чекор 10: Додадете нова нишка

Тешкиот дел заврши. Сега треба да додадете 75см парче врвка на конецот преку нов јазол.

Чекор 11: Одлучете за големината на подлогата за макраме

Продолжете со јазлите додека подметнувачот не ја добие големината што ја сакате.

Чекор 12: Користете кука за капчиња за да повлечете еден од конците

Повлечете еден од конците што е во јазол на дното на подлогата за да го затворите.

Чекор 13: Исечете ги брусите

Исечете го вишокот канап на сите краеви.

Исто така види: Упатство за плоштадите на баба

Чекор 14: Исечете ги конците наоколу

Исто така, исечете ги жиците што го опкружуваат подметачот за да го има конечниот изглед.

Чекор 15: Преклопете ги нишките

Сега ќе ги отповикате нишките на краевите за да му дадете последен допир.

Чекор 16: Направете ги ресите со четка

Користете четка за коса за да направите раб како што е прикажано на сликата.

Чекор 17: Исечете ја ресата на саканата големина

Оставете ја во најкружниот можен формат.

Чекор 18: Вашата работа е завршена!

Погледнете колку е убава и оригинална вашата подлога за макраме.

Можете да направите подлошки колку што сакате или да ги користите како подарок. Вежбајте ги своите вештини на секое парче за да можете подобро да ги менувате големините, па дури и боите на вашите подметачи.

Исто така види: Како да го извадите мирисот на кучето од куќата

Па, дали ви се допаднаа советите? Уживајте и видете како да креирате украсни букви со помош на врвка и картон и добијте многу повеќе инспирација!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.