Како да направите домашен сапун во прав

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали правите посвесни и одржливи избори во последно време и дали би сакале да започнете да правите ваши производи за чистење, користејќи едноставни состојки кои не и штетат на вашата облека или на животната средина?

Исто така види: Природен омекнувач на ткаенини

Тогаш овој рецепт за домашен сапун во прав е совршен за вас! Покрај тоа што е лесен за подготовка, прави многу и ја остава вашата облека чиста и мириса.

Во ова упатство ќе ве научам како да направите прашок за перење и исто така како правилно да го користите. Рецептот дава 300 грама прашок за перење и ќе користите, во просек, 6 лажици за целосна машина од 8 килограми.

Исто така види: Како да се ослободите од мравките во кујната

Изрендајте го кокосовиот сапун

Прво ќе изрендате 1 такта (100гр) кокос сапун. Можете да го направите тоа користејќи рачен ренде или процесор за храна со сечило за решетка. Проверете ги состојките на употребениот сапун: од суштинско значење е тој да има малку состојки и тие лесно да се препознаат. Во спротивно, најдобро е да се одлучите за друга марка.

Додадете сода бикарбона

Додадете 1 шолја сода бикарбона во ренданиот сапун од кокос.

Додадете натриум карбонат

Додадете 1 чаша натриум бикарбонат на другите состојки. Ако не можете да најдете сода бикарбона за да купите, не грижете се, можете сами да ја направите од сода бикарбона. Само ставете 1 чаша одсода бикарбона на чинија, покривајќи го дното со тенок слој и ставете ја во рерна неколку минути. Можете да го направите и на шпорет, користејќи тава. Потребни се околу 5 минути за да се подготви, одвреме-навреме ќе треба да го мешате прашокот и јасно ќе ја забележите разликата во текстурата помеѓу двете.

Измешајте сè додека не стане прашок

Можете да користите процесор на сечилото за дробење или блендер за да ги измешате состојките додека не станат многу фин прав. Ако сакате, додадете неколку капки од омиленото есенцијално масло за да мириса убаво. Додадов 20 капки есенцијално масло од лаванда. Ако не користите никакво масло, вашата облека ќе биде исто толку чиста, но само со мирис на кокосово сапун.

Продавница

Вашиот домашен прашок за перење е подготвен! Чувајте го во цврсто затворен стаклен сад и измијте ја облеката без да и наштетите на планетата.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.