Како да се отстрани бетонска боја во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Не го прекривте подот (или ѕидовите) правилно со боја за прскање и сега треба да сфатите како да ја отстраните сувата боја од бетонот? И покрај тоа што првиот чекор кон секое „направи сам“ што вклучува сликање е покривање на работната површина, многу луѓе не го сфаќаат ова сериозно и на крајот се соочуваат со истиот проблем.

Проблемот со бојата за прскање е што пребрзо се додава на слоевитата површина. И токму затоа може да биде толку тешко да се отстрани бојата со прскање, бидејќи нејзините многу слоеви се сушат многу брзо за многу краток временски период.

Но, никогаш не рековме дека е невозможно да се научи како да се отстрани бојата со прскање од бетон. Или дека ви треба огромен буџет за чистење/одржување, бидејќи неколку едноставни производи за домаќинството можеби се се што ви треба за да ви помогнат да ја отстраните исушената боја од подот.

Значи, ако сте подготвени и желни да дознаете повеќе, ајде да погледнеме некои од најлесните начини како да ја отстраните бојата од бетонските површини.

Забелешка за безбедност: Бидејќи некои од овие состојки и производи можат да помогнат да се отстрани мастилото, замислете што можат да направат за здравјето на вашата кожа. Затоа, задолжително носете соодветна заштитна облека и опрема за да избегнете директен контакт со кое било од овие решенија.

Ако сте обоиле други површини со боја,проверете и како да отстраните дамка од мастило од стакло и како лесно да го отстраните мастилото за плочки.

Исто така види: Како да направите удел од мов за растенија во 14 чекори

Чекор 1: Подгответе ги вашите бетонски површини

Пред да почнеме да ги проверуваме советите како да ја отстраните бојата од бетон, прво земете метла или правосмукалка за да ви помогне да отстраните прашина и остатоци од бетон/под. Може дури и да откриете некоја лабава или излупена боја на бетонот; во овој случај, можете да користите стругалка или четка за да се обидете да ја отстраните.

Чекор 2: Како да ја отстраните бојата од бетон со оцет

Благодарение на неговата кисела содржина, белата оцетот останува премиум средство за чистење за различни проблеми - вклучително и бетон или поплочување што е обоено со боја со прскање.

Во зависност од големината на дамката со мастило, можете да измерите околу половина чаша дестилиран бел оцет. Истурете во мало тенџере и загрејте (во микробранова печка или на шпорет) додека не се загрее, но не и врие.

Совет: За лесен кревет со боја за прскање, едноставно истурете го оцетот на дамката без да ја загреете.

Чекор 3: Исчистете со четка со влакна

Иако белиот оцет секако може да биде одговорот ако прашањето е како да се отстрани бојата со спреј, потребно е и малку време и труд.

Значи, без разлика дали сте го загреале оцетот или не, сега треба да користите четка за чистењеистријте го оцетот. Започнете со силно чистење на целата површина каде што сакате да ја отстраните исушената бетонска боја.

По нанесувањето и чистењето, оставете го врелиот оцет на бетонот околу 10-15 минути за да може да ја раскине врската помеѓу бетонот и бојата. Треба да почнете да гледате мало клокотење на површината (ако бојата сè уште се лепи, нанесете уште малку оцет). Земете стругалка за боја и почнете да стругате дел од лабавата боја. Потоа избришете ја целата површина со влажна крпа, осигурувајќи дека се отстранети сите остатоци од оцет и боја.

Исплакнете ја целата површина со чиста вода и оставете да се исуши.

Чекор 4 : Како да го отстраните сушеното бојадиса од подови со ацетон

Ако не сте имале многу среќа со оцетот, време е да пробате појак растворувач, како што е ацетон. Алкохолот е уште еден растворувач кој може да помогне во омекнување на латексната боја.

За среќа, не мора да користите многу ацетон, што го прави едно од најисплатливите решенија.

Чекор 5: Истурете и исчистете

Внимателно истурете го ацетонот врз бојата за прскање. Веднаш фатете ја четката со влакна и започнете со чистење (ацетонот навистина брзо испарува, што значи дека треба да работите побрзо!).

Избришете и, доколку е потребно, нанесете повеќе растворувач колку што е потребно додека не се расипе дамката од бојата за прскање.

Совет: Не користетечелична четка, бидејќи може да го изгребе бетонот или дури да отстрани дел од него.

Чекор 6: Секогаш исплакнете со чиста вода

Совет за зачувување на бетонот: Иако ќе сакате да се потрудите да се обидете да ги отстраните дамките од бојата од бетонот, треба да запомните и дека заштити го бетонот. Затоа, никогаш не оставајте никакви растворувачи, средства за отстранување на бои или какви било смеси што сте ги подготвиле на бетонски или подни површини премногу долго, бидејќи тие ЌЕ ПОЧНАТ да ги кородираат. Секогаш исплакнете го бетонот со топла вода потоа и оставете го да се исуши.

Чекор 7: Чувајте се себеси и бетонот чисти

Ако имате перална за автомобили, користете ја за да го исчистите бетонот на местото каде што користевте бришач околу два пати со раствор од сапун. Ако се чистите со рака, уште три до четири круга може да гарантираат дека нема да остане ниту една трага од бојата за прскање.

Како да се отстрани бојата со спреј од кожата

• Натопете памук во растително масло, бебешко масло или масло за прскање за готвење.

• Нанесете на кожата.

• Маслото треба да го олабави мастилото од кожата. Бришете го енергично, но не толку силно за да се повредите

Исто така види: Како да го промените цревото за гас чекор по чекор

• Може да се обидете да го триете и со крпа.

• Откако ќе го разредите поголемиот дел од бојата за прскање во кожата, нанесете малку рачен сапун до областа, добро истријте и исплакнете. Обидете се да го направите ова барем двапати за даотстранете ги последните остатоци од мастило.

Предупредувања:

• Ако користите средство за отстранување боја на база на киселина или ацетон, секогаш носете заштитна облека (и не заборавајте да ја перете облеката потоа).

• Секогаш работете со отстранувач на боја во добро проветрен простор. Ако го комплетирате овој водич „направи сам“ во гаража или подрум, не заборавајте да отворите неколку прозорци.

• Запомнете дека производите што содржат метил етил кетон (МЕК) испуштаат гасови, се многу запаливи и многу токсични.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.