Градинарски совети: 3 начини како да ги отстраните трњето од кактусот од рацете

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Рацете горе ако некогаш ви се појават трње на раката откако ќе се справите со колекцијата кактуси и сочни? Иако СЕКОГАШ треба да носиме ракавици кога ракуваме со овие бодликави кактуси, понекогаш се случуваат инциденти и завршуваме со бодливи прсти. Тоа може да биде многу болно, а ако не ги отстраните, може да се заразат. Ќе ви покажам три начини како лесно да ги отстраните трњето од вашата рака, дури и оние многу малите кои се трње слични на влакна наречени глохидија.

Чекор 1: Отстранување на фините трње

Најлесен начин да ги отстраните глохидиите од вашите раце е да користите лепак. Намачкајте ги шипките во раката со тенок слој лепак. Не треба да биде премногу дебел за да не му треба премногу време за да се исуши.

Чекор 2: Почекајте да се исуши и потоа извлечете го

Почекајте додека не се исуши е целосно сув и потоа извлечете го. Ќе работи како маска за отстранување на црните точки (што е уште една опција што можете да ја користите за отстранување на трње). Повторете го процесот онолку пати колку што ви треба. Друга опција е да користите восок за депилација, ако ги отстранува влакната од телото, ќе ги отстрани и трњето.

Исто така види: Лебдечка полица: Како да ја направите во 13 лесни чекори

Чекор 3: Селотејп за отстранување на глохидија

Ако сакате поедноставно решение Брзо, користењето селотејп е уште една опција за отстранување на трње слични на влакната, уште подобро ако имате селотејп. Можеби не е толку ефикасен како лепак, но барем не треба да чекате да се исуши.Ставете парче селотејп врз кожата на местото каде што се наоѓаат трњето. Малку истријте за да бидете сигурни дека боцките на кактусот се залепат на него. Потоа, држејќи ја едната страна, повлечете ја брзо за да ги отстраните глохидијата. Повторете онолку пати колку што е потребно.

Чекор 4: Како да се отстранат трње и цепнатинки

За да ги отстраните поголемите трње или оние кои се премногу длабоко во кожата, најдобриот начин е да користете пинцети. Ќе потрае некое време и може да биде многу мачна задача, но е супер ефективна. Одете во просторија која има многу светлина, особено природна светлина, и почнете да ги вадите трњето еден по еден. Ставете ја пинцетата многу блиску до основата на трнот и извлечете ја. Можете да побарате помош од некого ако некои од нив се многу тврдоглави. Стиснете ја кожата за да излезе трнот додека другиот го отстранува со пинцета. Откако ќе ги отстраните трњето, втријте некоја лековита маст во раката.

Чекор 5: Секогаш носете ракавици

За да избегнете несреќи, носете дебели ракавици кога ракувате со вашите кактуси.

Исто така види: Како да направите DIY змија на врата за да спречите прашина во 21 чекорШто дали мислеше?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.