Како да се засади маниока: 6 златни совети за садење маниока

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Садењето маниока носи многу придобивки. Без разлика дали за вкусните корени или за употребата на листовите, кои се богати со хранливи материи, знаењето како да се засади маниока (маниока) може да биде особено корисно за вашето патување во градинарството сами.

По потекло од многу региони на Бразил, маниока маниоката многу добро се развива во почви со добра дренажа и е многу отпорна на сонце, но добро поднесува и ниски температури. Затоа, кога се сомневате кога да засадите маниока, слободно изберете каква било клима.

Вообичаено, нејзините бели цветови се појавуваат повеќе во полнотата на топлите денови, што може да одговара на висината на летото. Токму во овој период тие растат уште повеќе и можат да достигнат до 3 метри во коренот, со лисја кои се повеќе од 70 см.

Покрај одличното одгледување во градината, има и одлична приспособливост кон затворени средини. Неговите рамни листови ги красат околината и внесуваат тропски допир на декор.

Имајќи ги предвид толку многу предности за одгледување, во оваа статија ќе зборувам за сè што треба да знаете за одгледувањето, со индикации кои се движат од најдобрите време е да се засади маниока, да се грижи за растението на дневна основа.

Вреди да продолжите понатаму и да се инспирирате!

Чекор 1: Кои се видовите почви во кои расте маниоката се развива подобро ?

Маниоката е исклучително разноврсна за различни видови почви. Главнагрижата е поврзана со одводнување. Потребен е состав кој спречува континуиран контакт на корените со вода.

Оваа грижа со одводнување е главно поврзана со првата година од одгледувањето на растението. По овој период, постои тенденција растението да се прилагодува.

Фаза 2: Како да се исече маниока

Каструвањето на маниока е многу лесно. Сè што треба да направите е да ги исечете најстарите лисја. И најдобро време да го направите ова е пролетта.

Ова добро извршено кастрење не само што гарантира дека растенијата се секогаш силни, туку и го олеснува растот на нови лисја.

Чекор 3: Кој е најдобриот тип на осветлување за маниоката?

Колку повеќе сончева светлина, толку е подобар развојот на маниоката.

Затоа, ако имате такво растение дома, ставете го во близина на прозорецот. Доколку немате директно осветлување во просторот за растење, не грижете се, индиректното осветлување е исто така добро прифатено од растението.

Главната разлика помеѓу добро осветлените и слабо осветлените простори е тоа што, кога е во индиректно осветлување, растението маниока ќе произведе помалку цвеќиња, што може да предизвика потенок раст на коренот.

Исто така види: Научете како да направите сам послужавник за када: 10 чекори

Фаза 4: Како да се напои маниока

Главната чувствителност на маниоката е акумулацијата на вода во неговите корени, кои се големи и апсорбираат многу вода , можеда скапува. Затоа, вреди да се нагласи: избраната почва треба лесно да се исцеди.

Владетелите треба да бидат почести во текот на пролетта и летото, што е време за садење маниока, се додека почвата има ефикасна дренажа .

Во зима, наводнувањето може да биде поретко.

Главната грижа е да се спречи растението маниока да биде во постојан контакт со вода, како што е случајот со пепелниците што се наоѓаат под вазните.

Фаза 5: Грижа со температура и влажност

Што се однесува до температурата, навистина нема што да се грижите: маниоката е целосно приспособлива и многу добро поддржува топло или постудено клими.

Фабриката исто така поддржува средини со умерена влажност или посува клима.

Главната грижа е во вишокот на влажност. Затоа, никогаш не треба да прскате вода на растението.

Чекор 6: Како да се засадат садници од маниока

Растината маниока лесно се размножува од садници. И еден од најлесните начини да го направите ова е со земање мали садници кои растат долж коренот. Садниците можете да ги засадите во градината или во вазна, секогаш сеќавајќи се на важноста на длабочината за да растат корените.

Исто така види: Упатство како да направите римска сенка без шиење DIY

Како е да имате сопствено растение маниока многу полесно отколку што изгледа? Без разлика дали да ги вкусите неговите вкусни корени или заради естетската убавина на декорацијата, вреди да ги извалкате рацете и да ја обработувате вашата градина.

Добро садење!

А вие, дали имате совети за одгледување растенија дома?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.