Научете како да направите сопствена свеќа чекор по чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Друг креативен и убав начин за украсување на кој било дел од вашиот дом е користење на персонализирана свеќа, а зошто да не се осмелите и да користите пловечка свеќа DIY? Најдобро време за украсување на пловечките свеќи е за време на празничната сезона, но тие прават и прекрасни украси преку целата година. Оваа свеќа можете да ја користите и во други времиња, како на пример да запалите свеќа за вашиот ангел чувар или да медитирате. Не знаев дека постои ваков тип на свеќи додека не ми здодеа и не решив да пробам нешто ново. Еден детаљ: ова е едноставен проект чекор-по-чекор кој не одзема многу време, па буквално можете да скокнете во овој проект во вашето слободно време и кога сте подготвени да создадете нешто убаво што ќе направи разлика во вашиот декор. Ајде да продолжиме со потерата: научете сега како да направите сам по себе лебдечка свеќа!

Како да направите лебдечка свеќа

Следејќи ги овие чекори, ќе можете да направите вашата свеќа и во исто време, заштедете ги трошоците.

Сакате да прочитате повеќе проекти за украсување сами? Проверете како да направите лед светло за ленти и како да направите коцки мраз украсени со цвеќиња.

Чекор 1. Одделете ја чашата и цвеќето

За овој проект, двете најпознати важни работи Важни работи што ќе ви бидат потребни се чашата и украсните цвеќиња. Можете да користите вистински или вештачки украсни цвеќиња.

Исто така види: Упатство како да направите играчка за куче во 15 чекори

Совет: За чашата, можете да користите висок, цилиндричен свеќник, чашаили тегла за конзервирање. Можете исто така да користите мала чаша за вино за нешто пооценето или едноставно да користите висока, тесна чаша или чаша за подобар ефект. Високата, тесна чаша ќе ви овозможи да додадете повеќе гарнитури и да имате подебел слој масло, што ќе го продолжи процесот на согорување.

Чекор 2. Ставете ги цвеќињата внатре во чашата

Откако ќе одлучите каква чаша и цвеќиња да користите, сега ставете ги цвеќињата внатре во чашата.

Чекор 3. Наполнете со вода

Штом вашите вештачки или природни украсни цвеќиња ќе се најдат во чашата, можете да ја наполните со вода.

Чекор 4. Еве го

Еве слика за тоа како сега изгледа мојот проект. Како што можете да видите, чашата е речиси полна со вода.

Чекор 5. Сега истурете го маслото одозгора

Следно што треба да направите е да го ставите маслото во чашата во која веќе има вода и цветовите.

Чекор 6. Пловење

Досега треба да знаете дека маслото и водата не се мешаат. Бидејќи маслото е помалку густо од водата, затоа маслото секогаш ќе лебди на вода.

Чекор 7. Еве го фитилот

Сега подгответе го фитилот. На оваа фотографија можете да го видите мојот фитил, така што и вашиот треба да биде готов. Во случај да се прашувате како да направите фитил, можете да ги следите овие чекори подолу:

Рурнете го восокот од роденденска свеќа

Користетенова роденденска свеќа или веќе изгорена. Ако изберете да користите нова роденденска свеќа, скратете го фитилот така што ќе го преполовите откако ќе го урнете восокот. Количината на масло што ќе ја користите ќе одреди колку долго ќе гори свеќата, а не должината на фитилот. Свеќата ќе изгори и ќе падне во водата ако е предолга.

Потопете го фитилот во масло околу две минути

Ставете го фитилот во мала чинија наполнета со светилка или масло за јадење. Откако ќе го оставите фитилот да отстои две минути, извадете го и користете хартиена крпа за да го впиете преостанатото масло. Овој процес ќе ја подобри способноста на фитилот да гори.

Чекор 8. Запалете свеќа и стопете ја

Следно што треба да направите е да запалите свеќа и да ја стопите.

Чекор 9. Ставете го фитилот во стопената свеќа

Сега, ставете го фитилот во стопената свеќа.

Чекор 10. Сега може да се запали

Сега знаете дека фитилот може да се запали.

Чекор 11. Земете пластично капаче за шише

Следно ќе ви треба пластична кутија.

Чекор 12. Исечете круг со големина на чашата и направете дупка во центарот

Исечете круг од пластично шише. Овој вид пластика можете да го најдете на многу места, како пластични шишиња и чаши. Сега, направете дупка во центарот на кругот со ножици.

Забелешка: дупката мора да биде во центарот, инаку фитилот може да не е вертикален.

Исто така види: Одржување сам

Чекор 13. Ставете го фитилот во него

Откако ќе исечете круг од пластичното шише, треба да го вметнете фитилот во оваа дупка.

Ако кругот е исечен од пластично шише, пократкиот крај треба да штрчи од куполестиот дел, а подолгиот крај треба да штрчи од закопаниот дел.

Чекор 14. Сега ставете го на врвот на чашата

Откако ќе го ставите фитилот во дупката, внимателно ставете го на врвот на чашата.

Сè е подготвено да го осветли светот!

Тоа е тоа! Го завршивте вашиот проект за лебдечки свеќи DIY и подготвени сте да го осветлите светот.

Готово!

Еве слика од мојата прилагодена лебдечка свеќа.

Ноќен изглед

Ова е слика од мојата лебдечка свеќа ноќе.

Кажете ни како испадна вашата персонализирана лебдечка свеќа!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.