Совети за организација: Како практично да организирате прибор за јадење

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Општо земено, фиоките тешко се организираат, нели? Можете дури и да ги договорите, проблемот е да ја одржувате оваа организација во текот на деновите. Во налетот на секојдневието земаме тоа што ни треба и за кратко време го плеткаме тоа што остана, фиоката е веќе хаос нормално. Тоа се случува и во кујната, особено кај приборот за јадење, кој е приборот што го користиме секојдневно. Неопходна е практична организација, по категории, каде сè е видливо за неколку секунди за да не мораме да копаме низ фиоката барајќи го она што го бараме: затоа што токму во овој процес на барање нешто фиоката станува неорганизирана. Во кујната, покрај организацијата, исклучително важна е и хигиената. Со текот на времето во фиоките и организаторите се акумулира прашина и секакви нечистотии, кои можат да бидат штетни за нашето здравје. Затоа, препорачувам периодично да го правите ова чистење и организација и на овој начин да го гарантирате вашето здравје и здравјето на вашето семејство.

Чекор 1: Организатор за прибор за јадење во фиоки

Овој тип на прибор за прибор за јадење е многу лесно да се најде готов. Меѓутоа, ако сакате преградите да бидат со специфичната големина што ви треба, можете да купите само еден плех и да направите свој преграда за прибор за јадење со прегради од истиот материјал и да ги залепите заедно. Во двата случаи, првиот чекор е да се изврши правилно чистење,за да не морате да го миете приборот за јадење пред да го користите бидејќи ќе бидете сигурни дека се чисти. За ова користете сунѓер со вода и малку детергент за миење садови. Исплакнете и исушете.

Исто така види: Како да направите прекрасна табла со стара врата во 13 лесни чекори

Чекор 2: Одделете го приборот за јадење по категорија

Дома имаме различни видови на прибор за јадење: вилушки, нож за сечење, ножеви за подмачкување, лажици за супа, лажици за чај итн. Првиот чекор е да го одделите приборот за јадење што го имате дома и да го исчистите на ист начин како во претходниот чекор со сепараторот за прибор за јадење. Идеално, треба да имате поделба за секој вид прибор за јадење што го имате: ова е главната предност за правење сопствен организатор за прибор за јадење. Но, ако тоа не е можно, обидете се да ги обедините објектите со иста функција така што сите да бидат видливи и добро разделени, дури и ако се во иста преграда. Започнете со распоредување на ножевите во првата преграда.

Чекор 3: Организирајте го секој вид прибор за јадење

Откако ќе ги организирате ножевите, ви предлагам да ги ставите вилушките, бидејќи тие се најчесто користениот прибор за јадење во секојдневниот живот.

Чекор 4: Различни видови прибор за јадење од истата категорија

Следно, преминете на лажиците. Кога ќе ви се случи да имате различни видови прибор за јадење од иста категорија (лажици за супа и десерт, како што е случајот на сликата), можете да ги организирате во истата преграда за да заштедите простор. Што предлагам да се направи во овој случај, така што тиевидливи и лесни за пристап, е да ги поставите на спротивни позиции. На овој начин, иако се во иста просторија, јасно се одвојуваат, не се мешаат и не стануваат хаос.

Чекор 5: Мали артикли

Помалите предмети што не се користат толку често (подмачкувачи, вилушки за закуски итн.) сите можат да одат заедно во една помала преграда. Повторно, можете да ја користите техниката на различни ориентации, така што тие се видливо одвоени.

Чекор 6: Подолги предмети

Конечно, одвојте преграда за подолги предмети (стапчиња за јадење, chimarrão bomb), но кои не се користат секојдневно, затоа, тие можат да останат заедно.

Исто така види: Како да се примени златен лист 16 чекори Водич за како да се примени златен лист

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.