6 совети: Како да ги зачувате зеленчукот и зеленчукот на вистински начин

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
тука: Како да чувате зеленчук

Опис

За да избегнат неколку патувања во супермаркет и на крајот да се препуштат на различните искушенија на полиците, многумина од нас на крајот се обидуваат да се организираат да одат на шопинг еднаш месечно и да се снабдат со кујната и фрижидер за да нема непотребни трошоци на пазарот. Но, тоа не е секогаш лесно кога станува збор за свежа храна. Купувањето зеленчук за неколку дена има свои предности, како што се разновидноста на избори при готвење, има нешто за сите вкусови и многу е полесно да се придржувате до диетата. Но, големата лоша страна, за која мислам дека сите можеме да се согласиме, е: зеленчукот е расиплив производ, многу е тешко да се одржува свеж долг временски период со нивните хранливи материи недопрени. И иако е можно да се замрзнат повеќето зелени и зеленчуци, тие не секогаш имаат ист вкус и текстура.

Знаењето како правилно да се складира зеленчукот е од витално значење за минимизирање на отпадот од храна. Не можеме да го зголемиме рокот на траење на зеленчукот што го произведуваме или купуваме. Но, можеме да ја задржиме нивната свежина, крцкање и хранливи материи непроменети подолго време со правилно складирање.

И истото правило не важи за сите! Мора да научите како да зачувате различни зеленчуци, зеленчуци и мешунки, бидејќи секој од нив има различни својства и начин на складирање, од корени со робустен изглед до деликатни билки. Виене можете да чувате билки и лиснат зеленчук на ист начин како грашокот и морковот, на пример. И додека можете да чувате зеленчук како карфиол и зелка на собна температура во добро осветлен, воздушен простор, треба да чувате зеленчук како кромид, лук и компири во темен агол од вашата оставата, чајната кујна, подалеку од светлината. Ќе почне да никнува..

Друг важен факт е да се има предвид дека органскиот зеленчук, директно од производителот или од вашата градина, ќе има пократок животен век од оние што се одгледуваат со пестициди, но тие се многу поздрави и повкусни.

Затоа, ајде да навлеземе подлабоко во темата и да научиме неколку совети како да го чувате зеленчукот во фрижидер или оставата, чајната кујна за да остане свеж долго време.

Како да зачувате зеленчук, зеленчук и зеленчук:

Посетете го пазарот или прошетајте во вашата зеленчукова градина за да го соберете вашиот свеж зеленчук. Некогаш мора да берете зеленчук од градината, дури и ако не ви е потребен, бидејќи повеќе не можете да оставите зрел зеленчук на растенијата. Купив зелена салата, кромид, сладок компир, шајот, краставица и листови коријандер.

Бонус совет: Техниката за складирање на зеленчукот од исто семејство е речиси иста. Можете да ги чувате речиси сите коренови зеленчуци на ист начин, а сите билки може да се складираат со истата техника на складирање. Проверете повеќе советикрпа.

Совет 1.4: Чувајте ги листовите зелена салата во фрижидер

Откако ќе завршите со одвојување и покривање на листовите зелена салата, затворете го херметичкиот сад и ставете го во фрижидер за да ги чувате листовите зелена салата , одржувајќи ги подолго време свежи и крцкави.

Бонус совет: Кога ги мачкате и мачкате листовите зелена салата во садот, внимавајте да не ги притиснете листовите или да ги оставите на куп. На зеленчукот исто така му треба простор за дишење. Затоа, оставете простор за да дишат листовите зелена салата додека ги чувате во фрижидер спакувани во херметички сад. За помали количини можете да користите и торбичка со патент со хартиена крпа.

Совет 2: Чување кромид

Кромидот има долг рок на траење, останува свеж на собна температура и не му треба ладење. Сепак, тие имаат тенденција да никнуваат, па затоа е од витално значење да се складираат правилно за да се избегне отпад.

Совет 2.1: Чување кромид: ставете го кромидот во хартиена кеса

Чувајте го кромидот во хартиена кеса. Може да биде истата хартиена кеса што ја купивте за кромидот или вреќа леб.

Исто така види: Како да направите домашен гел освежувач на воздухот

Совет 2.2: Чувајте го на темно и суво место

Ставете ја кесичката со кромид во оставата, чајната кујна или на ладно, суво, темно и добро проветрено место. Можете да го чувате кромидот во кутија со зеленчук заедно содруго овошје и зеленчук.

Совет 3: Како да чувате слатки компири

Слаткиот компир е корен и припаѓа на исто семејство како и компирот. Затоа, чувајте ги на ист начин како што ги чувате компирите, на ладно, суво и темно место во вашата кујна или оставата, чајната кујна и исто така добро проветрено. Не чувајте слатки компири во фрижидер бидејќи тоа предизвикува нивно создавање повеќе скроб.

Совет 3.1: Чување слатки компири

Измијте ги и исчистете ги слатките компири. Исчистете ако има траги од нечистотија на лушпата. Оставете го слаткиот компир природно да се исуши. Сега ставете ги слатките компири во отворен контејнер или гајба за зеленчук и ставете ги на кујнскиот пулт, оставата, чајната кујна или аголот на шкафот надвор од директна сончева светлина.

Совет 4: Како да го чувате шајотот

Овој зеленчук со импресивни својства, полн со влакна, антиоксиданси, витамини и минерали треба правилно да се чува за да ги задржи своите квалитети. За складирање на шајотот, измијте го, исчистете го и исушете го зеленчукот пред да продолжите на следниот чекор.

Совет 4.1: Чување на шајотот во пластична кеса

Завиткајте го шајотот во хартиена крпа и ставете го во пластична кеса.

Совет 4.2: Чувајте го шајотот во фрижидер

Затворете ја пластичната кеса со лабава гумена лента или само врзете ја устата на кесата пред да ја ставите пластичната кеса со шајотата во корпата зеленчук од фрижидерот.

Бонус совет: како да чувате зеленчук во фрижидер

Можете да користите пластични кеси за да го чувате зеленчукот во фрижидер. Сепак, погрижете се да ја користите истата пластична кеса што сте ја донеле зеленчукот од продавница или да изберете пластични кеси со микро дупки. На зеленчукот му треба и воздух и простор за да дише и да остане свеж. Не го задушувајте зеленчукот во пластични кеси без дупки или не преоптоварувајте ја корпата за зеленчук во фрижидерот без простор за циркулација на воздухот. Вашиот зеленчук побрзо ќе скапува, и покрај сите ваши напори и мерки на претпазливост правилно да го чувате.

Совет 5: Како да чувате краставици

Свежите краставици лесно се чуваат. За чување на краставиците, измијте ги, исчистете ги и исушете ги краставиците.

Совет 5.1: Чувајте ги краставиците во фрижидер

За чување краставици во фрижидер потребен е отворен сад. Ставете ги краставиците во садот и ставете ги во најтоплиот дел од фрижидерот, односно на полицата или плехот за зеленчук најоддалечен од замрзнувачот на фрижидерот.

Совет 6: Како да чувате свежи билки

Во ова упатство за тоа како правилно да го чувате зеленчукот, ќе користиме цилинтро. Исчистете ги свежите билки и погрижете се листовите да не се влажни. Исечете ги корените на билките, но држете ги стебленцата долго. Сега земете чаша вода. Билките со дршките ставете ги во водата, без да ги допирате листовите.

Совет 6.1: Покријте со пластика

Покријте ја теглата со свежи билки лабаво со пластична кеса.

Совет 6.2: Чувајте ги свежите билки во фрижидер

Откако ќе ги покриете, нежно ставете ги свежите билки во фрижидер. Потопени во вода и покриени со пластика, билките ќе останат свежи и зелени подолго време. Истата техника можете да ја користите и со други билки како магдонос, нане и слично. Пластиката освен што ги штити листовите од изгорување на студот во фрижидерот, помага и за задржување на влагата во листовите.

Дополнителен совет: Одржувањето на фрижидерот чист е исто така од суштинско значење за да се зголеми издржливоста на вашата свежа храна.

Исто така види: Како да направите пингвин сам

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.