Најдобар домашен чистач за чистење на инјекциска смеса за бања

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Чистењето инјекциска смеса е една од најдосадните работи што треба да ги правите бидејќи изгледа дека дамките никогаш не исчезнуваат. Но, ќе ви покажам како да ја олесните оваа задача користејќи само 2 состојки. Со овој домашен совет за чистење, ќе заштедите време, пари и ќе избегнете алергиска реакција на груби хемикалии кои обично се користат за чистење на инјекциска смеса. Со мешање на овие состојки ќе имате природен производ за чистење кој е лесен за правење, ефикасен и нема да мора да се грижите дали ќе ги имате вашите миленици или деца наоколу додека чистите. Ајде да го започнеме нашиот процес на еколошко чистење за чистење на инјекциска смеса?

Чекор 1: Соберете ги состојките

Количината на сода бикарбона и водород пероксид што ви треба зависи од големината на местото каде што се чистат. Но, пропорциите треба да бидат 1 спрема 1.

Чекор 2: Посипете сода бикарбона преку инјекциската смеса

Посипете сода бикарбона низ целата инјекциска смеса додека не се покрие. Бидејќи сода бикарбоната е благо абразивна, помага да се отстранат дамките од различни површини, вклучително и инјекциска смеса.

Чекор 3: Испрскајте ја со водород пероксид

Со помош на шише со распрскувач, прскајте водород пероксид над сода бикарбона додека не се навлажни. Водород пероксид е одличен за чистење на инјекциска смеса бидејќи делува како средство за дезинфекција, што го прави антифунгално.и помага да се убие мувлата. Исто така, го заменува белилото бидејќи помага да се избели инјекциската смеса. Оставете го да отстои 10 минути.

Чекор 4: Исчистете ја инјекциската смеса до подот

Со помош на сунѓер или стара четка за заби, нежно тријте ја инјекциската смеса додека не исчезнат дамките. Внимавајте да не ја отстраните инјекциската смеса кога го правите тоа. Иако ова домашно средство за чистење е помалку абразивно од хемикалиите, сепак може да отстрани дел од инјекциската смеса ако е премногу стара или оштетена.

Исто така види: Како да направите садници од нане во 6 чекори

Чекор 5: Отстранете ги природните средства за чистење

Користете влажна крпа за чистење , отстранете ја сода бикарбоната и пастата од водород пероксид. Инјекциската смеса мора да биде чиста и без дамки. Меѓутоа, ако имате тврдоглави дамки, повторете го процесот и оставете ја смесата да отстои малку подолго.

Исто така види: Упатство во 7 чекори: Како да направите расад од лаванда

Чекор 6: Оставете ја да се исуши и чувајте ја чиста

За да спречите мувла и мувла од растење на вашите плочки и инјекциска смеса, одржувајте ја просторијата чиста и проветрена. Под туш, користете гума за отстранување на вишокот вода и ѓубриња од сапуница од ѕидовите. Ако го направите ова после туширање, помага побрзо да се исуши и го намалува одржувањето.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.