Како да го отстраните лепилото Super Bonder од 6 материјали

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Забавните и хумористични реклами на Super Bonder кои гарантираат дека овој лепак може да се користи на која било површина и никогаш повеќе нема да се олупи се неверојатни теоретски, но во реалноста можат да бидат кошмар. Лепење мебел, уредување на домашен декор или работа на училишни проекти со вашето дете, инстант лепилата како супер лепак се прекрасни. Сепак, оваа пригодна магија работи само кога ќе се спушти на вистинската површина. Во моментот кога капката ќе падне некаде на друго место, таа станува кошмар, и се поставува големото прашање: како да се отстрани супер спојката?

 Отстранувањето на супер лепак е доста предизвик бидејќи брзо се суши, без оглед на површината, и создава силна врска за која е направен. Но, како и секогаш, имаме лесни решенија за сите ваши проблеми. Значи, да ги видиме опциите за отстранување на супер лепак од несаканите површини. Ќе се изненадите кога знаете колку е лесно да се ослободите од дамките од овој супер лепак.

Што го отстранува супер лепилото?

Најважното нешто што ви треба за да го отстраните супер лепилото од несаканите површини е вашето трпение. Бидете трпеливи и оставете го супер лепилото да се исуши пред да почнете да го отстранувате. Покрај вашето трпение, ќе ви треба чиста крпа, мека четка, отстранувач на дамки, лак за нокти, оцет, вода, жилет и шкурка.

Како да се отстранисупер спојување од облека и други ткаенини

Сосема е вообичаено да се добие супер спојување на облеката што ја носите додека работите со неа. Затоа, не паничете и оставете го супер лепилото да се исуши пред да започнете со процесот на отстранување.

Чекор 1: Нанесете средство за отстранување лак за нокти

Штом супер лепилото ќе се исуши на облеката, натопете парче чиста ткаенина или памук во отстранувач на лак и нанесете на дамката супер бондер. Проверете дали погодената област е добро покриена со отстранувач на лак за нокти. Оставете да делува 30 минути.

Одвреме-навреме проверувајте ја дамката. Супер спојката ќе почне да омекнува. Ако не, нанесете уште малку отстранувач на лак за нокти. Можете да ја прилагодите количината на отстранувач во зависност од големината на дамката од лепак што се борите да ја отстраните. Почекајте да омекне дамката од супер-бондер.

Чекор 2: Истурете го отстранувачот на дамки

Штом супер спојката на ткаенината ќе стане мека и лабава, користете средство за отстранување дамки со добар квалитет закрпи. Истурете го отстранувачот на дамки на погодената област. Следете ги упатствата дадени на пакувањето за отстранување дамки од ткаенина.

Оставете го отстранувачот на дамки да делува неколку минути или следете го времето наведено во упатствата. Потоа измијте ја ткаенината со топла вода.

Како да го отстраните супер лепак од метал

Дали се прашувате како да го отстраните супер лепак од метал? види какоможете да го направите тоа брзо.

Чекор 1: Истурете или нанесете средство за отстранување лак за нокти

Оставете го супер лепилото да се исуши на металната површина. Потоа истурете неколку капки средство за отстранување лак директно на дамката од лепак или натопете парче ткаенина или памук во средство за отстранување лак и нанесете на местото.

Чекор 2: Почекајте малку да омекне

Оставете го отстранувачот да делува неколку минути. Може да видите како супер лепак станува кашест и белузлав. Кога е доволно меко, исчистете го со мека четка. Времето и количината на отстранувач на лак за нокти што се користи за отстранување на супер лепилото ќе зависи од големината на дамката од лепак на металната површина.

Чекор 3: Изгребете со остар предмет

Можете да користите сечило за бричење, секач за кутии или кој било остар предмет за да го изгребете суперлепакот од металната површина ако отстранувачот на лакот за нокти не работи или ако има повеќе лепак, особено во жлебовите на металот.

Како да се отстрани супер лепак од дрво

Кога користите супер лепак за лепење дрво, еден од најголемите предизвици е да не дозволите да се истури на други делови од мебелот. Но, ако е така, можете да го отстраните на следниов начин:

Чекор 1: Исплакнете и исчистете со средство за отстранување на лак за нокти

Сијте го отстранувачот на лак директно на дамката од супер лепак на дрвото или влажни парче ткаенина или топка одпамук и се нанесува на лице место. Почекајте додека лепилото не стане помек. Сега исчистете за да го отстраните лепилото од дрвото.

Чекор 2: Тријте со шкурка

Ако на дрвото остане супер лепенка, користете ситна шкурка и внимателно истријте ја областа, отстранувајќи ја преостанат лепак.

Како да го отстраните супер лепак од пластика

Ако случајно ви паднал супер лепак на пластика и треба да го отстраните, погледнете ги чекор-по-чекор инструкциите подолу успее:

Чекор 1: Раствор од оцет и вода за отстранување на пластичната супер спојка

Подгответе раствор од оцет и вода во сооднос 1 спрема 2. Подгответе ја количината според големината на пластичниот предмет, бидејќи пластиката ќе треба да се потопи во ова решение. Сега ставете го погодениот пластичен предмет во растворот со оцет и вода. Оставете го да отстои во смесата неколку часа. Кога дамката од лепилото ќе стане помека, отстранете ја од водата со оцет и избришете ја со крпа. Пластичниот предмет може да го измиете и под проточна вода.

Чекор 2: Отстранете го супер лепак од пластика со средство за отстранување лак за нокти

Користете средство за отстранување лак на парче ткаенина или топка памук, притиснете ја дамката од супер лепак на пластичната површина. Можете да ги оставите крпата или памукот натопени со средство за отстранување лак на дамката неколку минути. Штом лепилото ќе стане помек, избришете го со крпагрубо или измијте го под млаз вода.

Како да го отстраните супер спојувачот од стаклото

Супер спојувачот може брзо и лесно да се отстрани од стаклото на ист начин како и пластиката. Можете да користите раствор од вода/оцет 2:1 за да го потопите парчето стакло или трпеливо да го исчистите со средство за отстранување лак додека лепилото не омекне. Исчистете го со крпа или измијте го под млаз вода.

Исто така види: Како да се отстрани дамката од мастило од облеката

Како да ја отстраните супер врската од кожата

Нема ништо поиритирачко од чувството на супер врзување кај врвовите на прстите. Ако работите со супер бондер без да носите ракавици, тоа е неизбежно. Познавањето на триковите за отстранување на супер врската од кожата е многу корисно во случај на проблеми.

Чекор 1: Потопете ја кожата во топла вода со сапуница

Брзо натопете ја раката во топла вода со сапуница што е можно поскоро. Иако супер лепилото е инстант лепак, не чекајте лепилото целосно да се исуши. Топлата вода со сапуница ќе го омекне лепилото и може да се ослободите од него ако многу ќе го исчистите местото со мека четка.

Чекор 2: Отстранете со средство за отстранување лак за ноктиПо добро триење, ако сè уште чувствувате траги од супер врзување на вашата кожа, користете памучна подлога натопена со отстранувач на лак и покријте ја дамката неколку минути. Потоа истријте го памукот за целосно да се отстрани супер спојката.

Некои советиважно

Исто така види: Како да одгледувате власец дома

• Не паничете и почнете силно да триете, особено кога ќе падне на кожата за да не се повредите.

• Проверете дали дамката од лепак на материјалите е целосно сува пред да почнете да ја отстранувате.

• Проверете дали отстранувачот на лак за нокти што го користите е на база на ацетон или нема да работи.

• Тестирајте мал агол од ткаенината пред да користите средство за отстранување лак за да избегнете промена на бојата или оштетување на материјалот.

Ако ви се допаѓа За совети за чистење како овој, проверете и како да се отстрани восокот од облеката и како да се отстрани лепакот од стаклото.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.