Упатство како да се наслика електрична печка

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Набргу откако ќе ја преуредите вашата кујна со свеж слој боја на ѕидовите и кабинетите, ќе почнете да забележувате дека некои работи изгледаат старо и не се во согласност со новиот изглед на соба. Една од нив е стара печка со стара боја или боја која се лупи. Кога вашиот апарат работи добро (како мојот), наместо да купите нов, можете да заштедите многу пари со бојадисување на рерната. Но, пред да започнете со бојадисување на рерната, треба да научите како да испрскате метал и да знаете неколку детали за да не правите грешки кои можат да направат повеќе штета отколку корист.

Задолжително користете Боја погодна за печка: печките можат да достигнат екстремно високи температури. Затоа, обичните бои што ги користите за метални површини не се погодни за боење печки. Изберете боја за рерна на висока температура кога сакате да го обновите стариот апарат за да му дадете нов изглед. Јас користев специјално мастило за високи температури од Анјо Тинтас. Избегнувајте да користите масло, латекс или обични бои за прскање во рерната, бидејќи хемикалиите во нив можат да станат испарливи на високи температури.

Најдобар начин за сушење на бојата во рерната: иако можете да дозволите бојата се суши на воздух помеѓу секое нанесување, најдобриот начин за поправка на бојата е да се загрее рерната на околу 245°C. Повеќето бои за печка содржат смоласушено на воздух и силиконска смола. Воздушната смола гори на висока температура, додека силиконската смола се стврднува на висока температура. Повторувањето на процесот неколку пати ќе направи бојата да трае подолго (прочитајте ги упатствата на производителот за најдобар начин за сушење на бојата). Погрижете се да ја одржувате кујната или просторот во кој работите добро проветрени кога ја загревате бојадисаната рерна, бидејќи може да се испуштаат испарувања при нанесувањето.

Боите без храна не се безбедни за внатрешноста на рерната. : Иако многу бои за рерната отпорни на топлина наведуваат дека може да се користат во внатрешноста, не постои боја која е навистина безбедна за внатрешноста на рерните. Избегнувајте бојадисување на внатрешноста на рерната, бидејќи тоа може да испушти отровни испарувања во храната што ја загревате.

Подгответе се пред да ја фарбате: Исклучете ја рерната од струја и преместете ја во добро проветрено место. Покрај тоа, треба да носите маска и ракавици за да се заштитите од испарувањата што бојата ги испушта кога ќе се загрее. Секогаш бојадисувајте ја рерната кога е на собна температура. Ако сте го користеле пред да започнете со бојадисување, почекајте целосно да се излади пред да продолжите. Исчистете ја рерната темелно за да ги отстраните сите површински нечистотии, маснотии или 'рѓа. Во спротивно, бојадисаната површина ќе изгледа нерамномерно кога ќе завршите.

Не фарбајте повеќе од два слоја: Помалку е повеќекога станува збор за нанесување на слоеви на боја за печка. Вообичаено, нанесувањето повеќе од два слоја ќе предизвика бојата подоцна да пукне или да се лупи.

Имајќи ги предвид овие совети, можеме да го започнеме нашето упатство за тоа како да се наслика надворешната страна на електричната печка.

0>Чекор 1. Избрусете ја рерната

Започнете со брусење на рерната за да ја отстраните рѓата на лабавата површина. Ако не се отстрани, 'рѓата ќе продолжи да се шири под новиот слој на боја и ќе ја наруши целата ваша боја.

Чекор 2. Исчистете ја површината

Користете сунѓер или крпа за чистење натопена со вода со сапуница за да се исчисти рерната и да се отстранат сите нечистотии, маснотии од храна или масло од површината.

Чекор 3. Нанесете средство за отстранување 'рѓа

За да ја заштитите металната површина од 'рѓа, користете четка за да го нанесете отстранувачот на 'рѓа. Нанесете два слоја, чекајќи првиот да се исуши пред да го насликате следниот. Оставете целосно да се исуши пред бојадисување.

Чекор 4. Заштитете ги областите што нема да ги бојадисате

Неметалните делови од рерната, вклучувајќи стакло, рачки и неметални пластични делови мора да бидат насликани. Заштитете ги покривајќи ги со весник и селотејп.

Чекор 5. Намачкајте ја металната површина

Нанесете боја со спреј на вратите на рерната додека ја држите конзервата оддалечена околу 30 до 40 сантиметри подалеку од површината на рерната. Нанесете лесен слој.Почекајте 30 минути помеѓу секоја апликација. Важно е да се запамети: избегнувајте нанесување повеќе од два слоја, бидејќи дебелиот слој е поверојатно да пукне и да се олупи по некое време. Како што спомнав претходно, избрав да користам специјална боја за високи температури од Анјо Тинтас во бела боја.

Чекор 6. Отстранете ја селотејпот и весникот

Кога бојата е целосно исушете, извадете го весникот и лентата од неметалните површини.

Чекор 7. Рерната е веќе обоена

Овде можете да видите како изгледаше мојата електрична печка кога завршив со бојадисување тоа. Убава како нова!

Исто така види: Како да направите магнетен приврзок за клучеви во 6 чекори

Неколку безбедносни совети кои ќе ви помогнат подобро да разберете како да ја бојадисате вашата електрична печка однадвор и како да користите боја со висока температура:

• Планирајте да ја обоите електричната печка однадвор за време на најтоплите периоди се сушат за да можете да ги оставите прозорците отворени за подобра вентилација.

• Оставете ги прозорците отворени неколку дена по бојадисувањето, особено ако ја сушите бојата во печка со повторно загревање, така што испарувањата од бојата може брзо да избегаат и да го чувате вашиот дом безбеден.

• Заштитете се од вдишување на пареа со носење заштитна опрема како маски.

Исто така види: Како да направите пост за гребење за мачки дома

• Чувајте ги малите деца и домашните миленици надвор од областа неколку дена за да се осигурате дека нема да доживеат никакви негативни ефекти одиспарувања од боја.

Дали некогаш сте користеле боја за прскање со висока температура?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.