Како да направите DIY змија на врата за да спречите прашина во 21 чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Да се ​​биде доволно среќен да живееш во куќа или стан има свои предности. Сепак, да не се преправаме дека е нашата работа од соништата да чистиме и средиме, бидејќи овие задачи често се занемаруваат во смисла на поповолни опции – како што се одмор, релаксација и дружење.

Сепак, одговорноста е на сопственикот или на жителите да ги одржуваат своите резиденции чисти и уредни. А кога станува збор за начините за спречување на прашина во домот, подобро е да се спречи отколку да се лекува. Така, иако знаеме дека метењето и бришењето прашина се некои од начините да се ослободите од прашината, разгледавме начини како да создадеме заштита од прав за веднаш да го минимизираме количеството прашина што се дува/шета во вашиот дом на редовна основа. .

За време на нашата потрага по решенија отпорни на прашина, наидовме на идеи за змии од врата и овој брз и лесен за следење водич кој ви помага да креирате DIY заптивка за врата или ролери, кои едноставно ги ставате на вашата врата или прозорец. Значи, бидејќи веќе има тони начини да се запре прашината на вратата и сега можете да направите свој чувар на вратата, дали навистина има повеќе изговори за вашата куќа да остане прашина? По овој водич, не мислиме така! Проверете како да направите змии за врати и прозорци подолу!

Чекор 1. Измерете ја вашата врата

• Започнете со мерење на ширината на вашата врата.Ова ќе одреди колку голема треба да биде вашата змија на вратата „направи сам“ за да ја заштитите прашината.

Чекор 2. Нацртајте на ткаенината

• Без разлика колку е широка вратата, означете ја ширината на ткаенината како 20 cm. Ова ќе помогне да се осигурате дека вашиот капак на вратата сам ќе се притисне правилно на вратата и подот, овозможувајќи минимална количина на прашина и воздух да навлезе (еден од најдобрите начини да се запре прашината на вратата).

• Нацртајте ги другите ваши мерки (широчината на вашата врата) на избраното парче ткаенина со пенкало или молив и нацртајте го во правоаголник (што ќе го олесни сечењето).

Чекор 3. Исечете

• Со ножиците внимателно исечете го правоаголното парче ткаенина.

Чекор 4. Треба да изгледа вака

Како што можете да видите, нашето парче е сè уште доволно широко за да се преклопи на половина.

Чекор 5. Преклопете го на половина

• Преклопете го парчето ткаенина хоризонтално на половина. Проверете дали сите соодветни рабови се допираат (користете неколку иглички ако треба да ги држите рабовите на ткаенината на место).

Чекор 6. Залепете ја хоризонталната страна затворена

• Нежно порамнете ја хоризонталната (подолгата) страна со соодветен лепак за ткаенина. Внимавајте да ја притиснете ткаенината и да му дозволите на лепилото пристојно време да се стегне.

Чекор 7. Залепете ја и кратката затворена страна

• Користете го вашиот лепак за лепењевнимателно затворете ја и вертикалната (кратка) големина.

Чекор 8. Проверете го вашиот напредок

Во основа, сега треба да остане само уште еден мал отвор, оставајќи ве со прилично долга платнена чорапа. И иако ова нема никаква врска со ефективни начини за спречување на прашина во домот, тоа помага да го задржите вашиот сам заштитник на вратата прилично непроменет.

Чекор 9. Работи со памук

• И сега можете удобно да го искористите тој преостанат отвор за да наполните малку памук во вашиот ткаенина чорап. Слободно користете нешто долго и тесно (како дрвена лажица) за да ви помогне да го вметнете памукот внатре.

Чекор 10. Пополнете правилно

• Не заборавајте да ја наполните ткаенината премногу со памук бидејќи сакате да има одредена еластичност.

Чекор 11. Треба да изгледа вака

Ако платнениот чорап е полн и сеуште можете лесно да го притиснете и да го обликувате со прстите, готов е!

Чекор 12. Залепете го целосно затворено

• Користете го вашиот лепак за да го затворите последниот отвор, ефикасно запечатувајќи го памукот во неговиот нов дизајн отпорен на прав.

Чекор 13. Погледнете го вашиот напредок

Можете ли да верувате дека оваа едноставна мала креација е еден од најдобрите начини да се запре прашината на вратата? Наскоро ќе видите како!

Чекор 14. Додајте го првото велкро

• Превртете го заштитникот на вратата „направи сам“ така што залепените рабови (работ) се свртени кон вас.

• Додадете уште една линија лепак по хоризонталната/пошироката линија.

Исто така види: Направете го тоа сами: како да реновирате трпезариска маса (чекор по чекор)

• Внимателно притиснете го велкрото (ја избравме помеката страна) на лепилото за правилно да ги залепите двата дела.

Чекор 15: Отсечете го вишокот

• Користете ги ножиците за да го отсечете вишокот велкро.

Исто така види: Полица за книги DIY: Научете како да направите дрвена полица за книги во 12 чекори

Чекор 16. Измерете ја висината на вашата врата

Ако ја поставите змијата на вратата што сте ја направиле пред вратата, проверете каде нејзината Velcro површина се среќава со вратата - тоа е местото каде што треба залепете го другото подебело парче велкро на вратата.

• Користете ја вашата лента за да го измерите ова растојание и означете го со молив.

Чекор 17. Залепете го другиот велкро на вратата

• Додајте линија лепак, а потоа и другото парче велкро на означената локација на вашата врата.

Чекор 18. Отсечете го вишокот

• Не заборавајте да го исечете вишокот велкро од вашата врата.

Чекор 19. Вашата DIY змија од врата е подготвена

И сега можете да си честитате што постигнавте еден од најлесните и најефикасните начини да ја спречите прашината на вратата!

Чекор 20. Залепете го на своето место

• Сакате да знаете како да се ослободите од прашината со ова? Само ставете го на место со поврзување на двете парчиња велкро...

Чекор 21. Погледнете како функционира

• … и гледајте како вашиот заштитник за врата „направи сами“влегува секој пат кога ја користите таа порта. Од овој проект, можете да добиете други идеи за змии од врата за да направите и да ги поставите на вашите врати или прозорци.

Не заборавајте да проверите што неодамна додадовме во нашата растечка палета на

водичи за одржување и поправка на домот - како на пр., како да се затне дупка во пластична кофа во 8 чекори или повеќе. најдобар начин да се изостри синџир со моторна пила.

Кажете ни за вашата DIY змија на врата!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.