Совет за шиење: Како да поправите дупка во ткаенина во 13 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Како да поправите дупка во ткаенината? Што е толку тешко во тоа? Па, прашајте ги сите што не земале часови по шиење од баба му. Или за оние кои имаат парче облека, пешкир или покриено со дупка и бидејќи не знаат да шијат, ќе треба да купат нови предмети.

Прво да кажам дека отпадот а непотребното фрлање облека има огромно економско и еколошки влијание врз планетата. Може да пребарувате на Google за да ги проверите податоците и статистиката. Затоа е многу важно да се нагласи одржливоста и да се поттикне рециклирањето облека. И тоа е она што го правеа нашите предци: научија како да поправаат дупки, да шијат дупки и да поправаат облека наместо само да ја фрлаат.

Што да се земе предвид кога се шие дупка дома?

За сите оние лаици кои немаат идеја како да закрпат дупки, ве уверуваме дека рачното шиење дупка или поправањето случајно кинење на ткаенината воопшто не е проблематично или тешко. Сепак, пред да започнете со шиење на дупката, размислете за видот на ткаенината и големината на дупката. Полесно е да се шие мала дупка отколку голема.

Иако е можно да се шие малата дупка користејќи само игла и конец, за голема дупка може да биде потребно парче ткаенина за да се поправи нели.

Ако дупката што требапоправката е голема, можете да ја покажете вашата креативност. Во зависност од парчето ткаенина што го поправате, можете или да направите преуредување на крпеница или да ги покажете вашите новостекнати вештини за везење.

Всушност, една од идеите за тоа како да ги затворите дупките во облеката за да ја поправите и сокриете солзи е да се користи крпеница. Ако сакате да го ажурирате вашиот аутфит (или украсен додаток) користејќи крпеница, еве како да го направите овој тип на шиење во 12 чекори!

Значи, ајде да патуваме до вашиот плакар и да пребаруваме низ фиоките. Земете ја вашата омилена облека што не ја носите поради дупка. Ќе ве проучам низ основното упатство за шиење „Направи сами“ за тоа како да ја поправите облеката со дупки. Со советите што ќе ви ги дадам подолу, сигурен сум дека успешно ќе зашиете дури и дупки во вашите искинати фармерки.

Ајде да ја започнеме лекцијата за рачно шиење со собирање на вашите материјали. Сè што ќе ви треба е ткаенина со дупка, конец за шиење соодветна боја, игла за шиење и ножици.

Чекор 1: Земете ја ткаенината

Земете го парчето ткаенина или ткаенина со дупката што треба да ја поправите. Може да биде која било ткаенина.

Чекор 2: Изберете конец за шиење

Изберете конец за шиење со иста боја или речиси сличен на ткаенината што ќе ја шиете.

Исто така види: Направете сами Како да направите суспендирани подлоги за чаши за вино во 10 чекори

Бонус совет: бидете внимателни со изборот на предиво. Мора да биде во иста боја како ткаенината. Понатаму,проверете дали дебелината на конецот одговара на типот на ткаенината. На пример, за густите ткаенини, како што е кадифе, потребна е густа памучна нишка, додека за деликатна свила или сатенска ткаенина ќе бидат потребни меки свилени конци.

Исто така види: Како да направите отвратителен од пчели: 4 чекори + природни совети за да ги држите пчелите подалеку

Чекор 3: Исечете ја конецот за шиење

Отворете конецот и со ножици исечете доволно за да ја зашиете дупката. Бидејќи овде шиеме мала дупка, нема да ви треба многу долга нишка. Постои голема веројатност долгите прамени да се заплеткаат. Затоа, почнете со мало парче конец.

Чекор 4: Навлечете ја иглата

Земете ја иглата за шиење и навојете го конецот што штотуку го исечете.

Ако немате идеја како да ја навлечете иглата, имаме врв за шиење кој ќе ви се најде: Научете како лесно да ја навлечете иглата во 9 чекори!

Бонус за совет: На почетниците им препорачувам да купат напрсток за заштита нивниот прст од врвот на иглата. Напрсток е мала „капа“ што ја штити раката од остри точки на иглата.

Чекор 5: Врзете ја јазолот во конецот за шиење

По навојувањето на иглата, направете јазол на крајот од конецот. Тоа е вообичаена грешка што ја прават дури и професионалците. Затоа погрижете се да не заборавите да врзете јазол. Без јазол, вашата нишка нема да се заглави во ткаенината.

Чекор 6: Почнете да ја шиете ткаенината

Свиткајте мало парче ткаенинаво близина на дупката. Вметнете ја иглата во ткаенината, дијагонално на дното на дупката.

Препорачливо е да се шие ткаенината од спротивната страна. На тој начин, јазлите и точките ќе бидат скриени. Она што ќе биде видливо на предната страна е само ткаенина без дупки.

Чекор 7: Повлечете ја конецот

Откако ќе ја вметнете иглата, повлечете ја целата нишка низ првиот бод .

Чекор 8: Направете го вториот бод

Повторете го шевот на ткаенината со вториот бод. За да го направите следниот бод, поминете ја иглата веднаш над првиот направен бод.

Чекор 9: Повторете ги шевовите

Продолжете да го повторувате спојот со вметнување на иглата со конец и извлекување од другата страна додека не се затвори целата дупка.

Чекор 10: Завршување на шевот

Кога ќе завршите со шиење на дупката, врзете ги шевовите со јазол. Можете да го направите завршниот јазол со поместување на иглата за да формирате јамка со конецот и да ја повлечете низ јамката. Ова ќе направи јазол на крајот од работата за шиење.

Чекор 11: Исечете го конецот

Исечете го преостанатиот конец за шиење со ножици. Одржувајте ја ткаенината чиста така што ќе го исечете конецот што е можно поблиску до јазолот.

Чекор 12: Проверете ја дупката

Превртете ја ткаенината и проверете ја дупката. Ако има останати празнини, повторете го процесот на шиење за да ги поправите празнините.

Чекор 13: Ви честитаме! Готово е!

Штом ќе бидете задоволни со вашата работа за шиење, вашата ткаенина е подготвена.подготвени за употреба. Секоја чест! Штотуку го дадовте вашиот мал придонес во заштитата на животната средина и одржливоста.

Дали ви беше лесно ова упатство за шиење? Ве молиме оставете коментар за да ни го известите вашето мислење.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.