Поправки на домови сами - Како да ја поправите вашата позадина во 12 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Сите знаеме дека тапетите се лесен, достапен и забавен начин да се создаде нов декоративен стил и да се додадат естетски акценти во секоја соба, било да е тоа дневната соба, бањата или детската соба . Меѓутоа, кога станува збор за тоа како да се поправат оштетените тапети, многумина од нас навистина немаат идеја што да направат за сами да го решат проблемот, како на пример да ги поправаат излупените или искинати делови од тапетот.

Но, не Не очајувајте: научете како да ги поправите вашите тапети! Ако присуството на меури во тапетите е она што ве полудува или ако не можете да го набавите вистинскиот лепак за да ја поправите хартијата што се симнала од ѕидот, овој туторијал за одржување и поправка на домот сам ќе се погрижи за сето тоа и ќе научи вие, помеѓу други работи, како што е лепење лабава позадина на најлесниот и најбрзиот начин во само 12 чекори. Следете заедно со нас!

Чекор 1 – Соберете ги сите материјали за поправка на тапети

Вашата листа на материјали содржи широки и тесни четки, помошен нож, хартиени крпи, шпатула, сад или пластично тенџере, 50 ml бел PVA лепак и 100 ml вода, плус валјак за спојување (по избор). И бидејќи ќе ни треба лепак за овој проект, би било одлична идеја да додадете 1 или 2 крпи за чистење на таа листа за да не се истури лепилото на масата или на работната маса.подот или истурен на друго место не треба да падне. Крпата ќе се користи и за бришење на вишокот лепак кога се нанесува на хартијата и на ѕидот.

Чекор 2 – Подгответе го лепилото за поправка на тапетите

Додадете 100 ml вода во вашиот пластичен сад или тенџере, а потоа додадете и 50 ml бел PVA лепак.

Чекор 3 – Добро измешајте ги лепилото и водата од пластичниот сад

Сега, треба да користите лажица или една од вашите четки за добро да ги измешате лепилото и смесата вода додека лепилото целосно не се раствори.

Исто така види: Направете сами: како да направите организатор за шминка

Совет: Како да ги отстраните меурите од тапетите

Ако забележите дека има несакани меурчиња на вашиот тапет, голема е веројатноста дека лепилото што го користевте за лепење на вашата тапет е недоволен или кој што ја нанел тапетата на ѕидот не користел ролери за врзување за да го измазне. Но, сепак постои уште една можност: меурчињата се предизвикани од проблеми со влагата во ѕидот.

Во овој случај, треба да размислите за темелна проверка на ѕидот што сакате да го поставите и доколку откриете присуство на влага. од витално значење е прво да ги отстраните причините за влагата пред да продолжите со тапетот.

• За да ги отстраните меурите од тапетите, навлажнете ја областа со чиста, влажна крпа.

• Направете засек блистерот со аУслужен нож во форма на V или нож што ја следи шемата на меурот, но не правете директно сечење.

• Користете тесна шпатула за да го натерате лепилото низ исечениот дел од тапетот.

• Со влажен сунѓер намачкајте го лепилото на таков начин што совршено ќе го пополни просторот под меурот.

• Следно, само нежно притиснете ја тапетата со валјак за врзување.

Чекор 4 – Како да залепите лабава позадина

Сосема е вообичаено традиционалните и претходно залепените тапети да почнат да се одлепуваат, особено кога се спојуваат две ленти. Во случај на претходно залепена тапет, можно е лепилото да не е правилно нанесено за време на изработката на тапетите. Лентите за тапети, исто така, имаат тенденција да се олабават ако лепилото се издувало од лентата за време на инсталацијата на тапетите. За да го решите овој проблем, треба да започнете нежно да ја влечете тапетата до точка каде што повеќе не можете да ја вадите бидејќи е целосно залепена на ѕидот.

Чекор 5 – Потопете ја тесната четка во лепилото и водата смеса

Натопете ја најтесната четка во смесата за лепило и вода и потоа нанесете малку од неа на местото на ѕидот каде што е олабавена тапетата.

Чекор 6 – Ре -залепете ја лабавата тапет

Откако ќе го нанесете лепилото на ѕидот, користете хартиена крпа занежно притиснете ја лабавата позадина на ѕидот, а потоа целосно израмнете ја. Ако се истури лепилото, избришете го со влажна крпа или сунѓер.

Исто така види: Како да направите покривка за маса со дрво во 7 чекори

Совет: Како да спречите да ви се скине тапетот

• Проверете дали ѕидот е правилно без прашина и други остатоци пред да нанесете каква било позадина на неа. Ова ќе ги намали шансите да се заробат странски ѕидови зад тапетот, што ќе предизвика проблеми со прилепувањето на тапетите на површината.

• Наместо да ја измазнувате тапетата од врвот до дното или однадвор навнатре, настојувајте да направете го тоа од центарот нанадвор за да ги намалите шансите воздушните меури да се заробат зад тапетот.

• Кога ја измазнувате тапетата на површината на тапетот, бидете многу внимателни да не стискате многу од лепилото надвор од лентите каде што се среќаваат. Премалку лепак помеѓу шевовите на тапетите може да предизвика тапет да се откине подоцна.

• Обрнете внимание на можното присуство на влага на ѕидот каде што ќе се нанесе тапетот, бидејќи не е невообичаено да ослабне лепак за тапет. Ако е можно, користете одвлажнувач на воздух во просторијата за да ја намалите влажноста на околу 40% до 50%, што е прифатлива стапка за поставување тапети.

Чекор 7 – Какоработа на плинтуси

Ако задачата за поправка на тапетите ја вклучува и областа околу плинтусите, користете кит нож за внимателно туркање на тапетот на своето место.

Чекор 8 – Почекајте доволно време за да се исуши тапетот

Но, дури и ако ѝ дадете доволно време на вашата позадина да се исуши, не претпоставувајте дека свежо нанесената позадина наскоро ќе биде 100% сува. Треба да дозволите лепилото за тапет да дејствува, што значи дека на лабавата тапет ќе и требаат околу 4 часа за правилно да се исуши.

Чекор 9 – Како да ги поправите „солзите“ во тапетот

Кога тапетот ќе се олабави на раскрсницата помеѓу две ленти, може да се создаде впечаток дека има пукнатини или „солзи“ во дизајнот на хартијата. Иако навистина не се класифицирани како оштетувања на тапети, овие „солзи“ или пукнатини се многу чест проблем и проблем кој, за жал, остава не толку пријатен впечаток. Но, не грижете се бидејќи имаме совет и за тоа. За почеток, користете го помошниот нож за да го подигнете работ на лентата за тапет што е можно понежно за да не ја искинете.

Чекор 10 – Нанесете го лепилото на јазот помеѓу лентите за тапет

Во зависност од големината на изложената површина помеѓу лентите за тапети, можете да ја користите најмалата четка, односно најтесната, за нежно да го нанесете лепилотодиректно на изложениот ѕид или на задната страна на тапетот.

Чекор 11 – Притиснете чиста крпа за чистење на тапетот

Земете една од вашите крпи за чистење што се чисти и внимателно измазнете ја тапетата што штотуку ја залепивте назад на своето место. Исто така, задолжително отстранете го вишокот лепак со влажна крпа или сунѓер. И ако сакате да бидете уште повнимателни, користете го вашиот ваљак за врзување за да бидете сигурни дека тапетот е совршено залепен и мазен.

Чекор 12 – Сега оставете ја тапетата да се исуши

Како што јас кажано претходно, треба да и дадете на тапетот околу 4 часа за целосно да се исуши. На крајот на краиштата, можете да го сметате за сосема нов!

Совет: Што е со тапетите што се лупат и залепуваат?

Иако отстранливата позадина полесно се нанесува на површината, таа не е секогаш како издржлив како традиционална позадина. За успешно користење на тапетите што се отстрануваат, можете да се обложувате на оние со сатенска, полу-сјајна и Egshell завршница, внимавајќи правилно да ги следите упатствата на производителот на тапетите. Уште еден важен совет: откако ќе ги направите мерењата на областа каде што сакате да ја нанесете тапетата, купете малку повеќе отколку што треба да избегнетеризикувате, на крајот, количината на купена хартија да биде недоволна.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.