Мир Лили Како да се грижиш

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали знаевте дека мировниот крин всушност не е крин? Тоа е, тоа не припаѓа на семејството крин. Тоа е тропско растение, родено во потоплите региони на Америка и Југоисточна Азија. Сепак, неговиот цвет наликува на крин, од каде доаѓа неговото име. Таа е меѓу најпопуларните растенија во затворен простор не само затоа што добро расте без директна сончева светлина, туку и затоа што е растение за прочистување на воздухот. Може да се одгледува и во засенчени места во градината каде што не е изложен на директна сончева светлина.

Исто така види: Како да се поддржи мобилниот полнење

Со соодветни услови за одгледување, мирниот крин е едно од најлесните растенија за нега во затворен простор. Дали имате изнемоштен мирен крин? Знајте дека тие треба да се наводнуваат само кога се суви, а не редовно и дека им треба ѓубриво само еднаш или двапати годишно, што ги прави идеално растение за градинари. Нивното темно зелено зеленило е во контраст со белите цветови, што ги прави овие растенија привлечна предност за секој затворен простор. И дали растението мирен крин има некое значење? Како што кажува самото име, тоа е растение кое претставува мир. Покрај тоа, според Фенг Шуи, мирниот крин е најдоброто растение кое може да се има во спалната соба, бидејќи дава смирувачки допир и носи позитивна енергија во околината.

Ако барате совети како да се грижите за мирните лилјани во срединизатворено, продолжете да читате за да научите што да правите и да избегнувате.

Совет 1. Каде да го поставите мирниот крин

Мировните лилјани не сакаат директна сончева светлина. Можете да го чувате растението во сенка, надвор од директна сончева светлина. Ако имате мирен крин со изгорени лисја, односно со жолти лисја, тоа покажува дека тие се изгорени од сонцето. Ако забележите дека ова се случува, преместете го растението за да го држите подалеку од директна сончева светлина.

Совет 2. Мир крин, како да се грижиш? Совети како да се полева

Вишокот вода е една од главните причини за смртта на растението мирољубив крин, а пред тоа можете да го видите исушен мировниот крин. Многу подобро може да толерира потопување. Значи, ако користите керамичко тенџере, можете да го полевате секој втор ден или така во текот на летото. За пластични саксии, можете да наводнувате поретко. Во постудените сезони, можете да го наводнувате растението еднаш или двапати неделно. Не полевајте премногу. Можете да го вметнете прстот во почвата за да ја тестирате влагата. Наводнете само ако со прст чувствувате дека почвата е сува.

Совет 3. Како да се грижите за мирен крин - исчистете ги листовите

Можете да ги чистите листовите од растението мирољубив крин еднаш или двапати неделно со прскање со вода. Прскајте ги само листовите, а не цветовите.

Совет 4. Како да се умножи мирниот крин

За да се размножи мирниот крин,отстранете го растението од почвата и одвојте ги стеблата кои се прикачени на различните корени. Секое стебло можете повторно да го засадите во нова саксија или на растојание едни од други во градина. Откако растението некое време ќе порасне во саксија, доколку откриете дека нема простор да се шири, можете повторно да го засадите во поголемо саксија или жардинери.

Совет 5. Крин на мирот: како да се расцвета?

Хранењето на растението со органска материја ќе направи да цвета повеќе. Можете да додадете слој компост или органска материја како хумус на врвот на садот. Алтернативно, можете да ја наводнете почвата со мешавина од исцедок разреден со вода.

Совет 6. Кога цвета растението мирен крин?

Во студените предели, растението мирен крин обично цвета во текот на пролетта и летото.

Исто така види: Штанд за накит DIYКаде ќе го ставиш мирниот крин во својата куќа?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.