Направете го тоа сами Како да направите бетонски кревет

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

​Сакате да го направите вашиот прв бетонски кревет? Еве едно лесно, чекор-по-чекор решение за тоа како можете да ја направите вашата градина да изгледа поубава со малку труд. За само шест чекори, вашиот дом и градина ќе добијат уште поголем шарм. Ајде да одиме!

Чекор 1:

​ Користете надворешен и внатрешен шаблон со различни големини, ставете го помалиот во поголемиот шаблон и оставете 5 cm простор помеѓу двата шаблони . Меѓутоа, доколку сакате поголем калап за бетон (димензии 60 cm висина и ширина), оставете простор од 7,5 cm. Пополнете ја оваа празнина со бетон. Можете да користите стакло, пластика, картон, нерѓосувачки челик, па дури и стиропор за да направите калап за бетон.

Чекор 2:

​ Подмачкајте ги внатрешните области на калапите со парафинско масло или кој било друг лубрикант, како маслиново масло или сончогледово масло. Ова го олеснува ослободувањето на бетонскиот сад од калапот.

Исто така види: Како да се отстрани бетонска боја во 7 чекори

Чекор 3:

​ Облечете ги кујнските ракавици за да ги заштитите рацете и подгответе се да го измешате бетонот. Користете кофа или количка за овој процес и истурете ја бетонската основа во кофата и постепено додавајте вода додека мешате. Можете исто така да додадете други декоративни елементи во мешавината за да се стегнат кога бетонскиот кревет ќе се исуши.

Чекор 4:

​ За процесот на лиење, полека истурете ја бетонската смеса во калаппоголема. Измазнете го бетонот со мистрија и турнете го помалиот калап во истурената бетонска смеса. Продолжете да притискате додека не ја достигнете саканата дебелина. Запомнете дека основата може да биде малку подебела од ѕидовите. Проверете дали садот со растение е стабилен. Истурете го преостанатиот бетон во јазот помеѓу двата калапи додека не стигнете до врвот и нежно потчукнете ги калапите на тврда површина за да ја изедначите смесата и да ги ослободите сите воздушни меури.

Исто така види: Полица сам: Научете да правите дрвена полица во 16 чекори

Чекор 5:

​ Покријте го креветот со пластика и оставете го да се исуши околу 36 часа. За да проверите дали се исуши, користете остар нож и ставете го врвот во тенџерето. Ако бетонот е сув, ножот нема да влезе. Откако ќе се исуши, готов е да се извади од калапот.

Чекор 6:

​ Ослободете го креветот од калапот. Подмачканиот ентериер го олеснува излегувањето од сè. Оставете го креветот целосно да се исуши една недела. Бришење на растението со влажен сунѓер еднаш дневно и проверувајте дали има темна боја. По два дена може да се додаде дренажна дупка за да се увери дека материјалот е цврст и може да се удри без да се скрши.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.