Најлесен начин за острење на ножот

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Не мора да сте кулинарски гениј за да се согласите дека е важно редовно да го острете кујнскиот нож за да не затапува. На крајот на краиштата, ова ја максимизира функционалноста и ефективноста на ножот, помагајќи ви да ги исечете состојките многу побрзо и побезбедно.

Прашањето сега е дали знаете како да го изострите кујнскиот нож на вистински и лесен начин без да се повредите или да ја оштетите колекцијата на кујнски ножеви? Ако одговорот е „не“, сметајте дека написот што го направивме денес е дизајниран специјално за вас, бидејќи, подолу, ќе ве научиме како да ги острите кујнските ножеви на најдобар можен начин и во приватноста на вашиот дом.

Подготвени? Ајде да дознаеме како да ги изостриме кујнските ножеви со помош на камен.

Исто така види: Како да направите средство за чистење тоалетна школка во 11 чекори

Чекор 1: Наполнете го садот со вода

Земете пластичен (или стаклен) сад и наполнете го со чиста , ладна вода.

Совет: Зошто да не користите електрична острилка?

Иако можете да купите квалитетни електрични острилки кои ќе ви помогнат да ги острите досадните ножеви, ние не ја поттикнуваме нивната употреба . Прво, затоа што тие бришат дел од материјалот од работ на сечилото на ножот (заострувањето на ножот десетина пати лесно може да значи дека ќе изгубите околу половина инч од сечилото, што очигледно го исфрла вашиот нож од рамнотежа). Нашата втора причина е затоа што дури и најдобрите електрични модели нудат саморазумна предност, не вреди за цената. Затоа, само ако не ви пречи да ги заменувате кујнските ножеви на секои неколку години, размислете за електричен острил.

Чекор 2: Ставете го вашиот камен во вода

Еднаш остриот камен (исто така наречен воден камен на некои места) е совршена алатка за острење на досадни ножеви.

• Ставете го вашиот камен во вода и оставете го да кисне околу 45 минути пред да започнете со процесот на острење.

Совет за користење на каменот : користењето на многу сув камен може лесно да ги изгребе или оштети сечилата на ножот.

Чекор 3: Отстранете го камениот камен од водата

• Откако ќе го натопите каменот 45 минути, отстранете го од водата.

• Ставете го на работната површина на работната површина (која треба да биде цврста, права и сигурна).

• По желба, каменот можете да го ставите и на влажна крпа на врвот на работната површина, бидејќи крпата ќе ви помогне да го држите каменот на место додека ги острите ножевите.

Чекор 4: Која страна од камениот камен ќе ја користите?

Како што ќе видите, каменот вообичаено има две различни површини, по една на секоја страна. Едната страна е поабразивна за навистина тапи ножеви, а другата страна е помазна (помалку абразивна) и посоодветна за острење ножеви.

Изберете ја страната најсоодветна за состојбата на вашиот нож и оставете ја свртенаврвот.

Исто така види: Како да направите фото ѕид со закачалка

Совет: Острење камења со различни големини на зрно

Обично можете да изберете помеѓу фини, средни и груби каменчиња. За многу досадни ножеви, препорачливо е да се одлучите за груб камен проследен со ситно зрно. Ако веќе имате остри ножеви дома, размислете за средно ронки. Ако е можно, користете ниво на ронки помеѓу 325 (за грубо) и 1200 (повеќе фино).

Чекор 5: Најдете го правиот агол

За совршено острење, потребно е да го држите сечилото на ножот под агол од околу 20 степени.

За да го направите ова, држете го ножот директно пред вас за да биде исправен – односно околу 90 степени. Сега, навалете го ножот до половина кон работната површина за да биде околу 45 степени. Потоа навалете го сечилото малку повеќе за да биде околу еден инч над вашиот работен простор - ова треба да биде околу 20 степени.

Чекор 6: Како да го држите ножот

Треба да користете ги двете раце за да го држите ножот додека сечилото е под агол од 20 степени (и свртено настрана од вас), држете ја рачката со едната рака, а рамниот дел од сечилото во близина на остриот раб со другата рака. На тој начин, врвовите на прстите можат лесно да го контролираат притисокот и насоката на сечилото додека продолжувате да острете.

Чекор 7: Како да ги изострите кујнските ножеви

• Нежно лизгајте го сечилото од нож до дното на каменот и направетелак додека се движи.

• За да се осигурате дека целиот ваш нож е рамномерно наострен, лизгајте го целиот раб на сечилото од работ до раб на вашиот камен. Продолжете да го правите тоа додека сечилото не е остра.

• Ако сметате дека каменот е сув, подмачкајте го со повеќе вода.

• Свртете го ножот и поместете го сечилото од врвот на рачката на каменот додека не почувствувате колку е остар ножот со врвовите на прстите.

• Секогаш бидете внимателни кога го допирате сечилото на ножот со вашите раце.

Совет за острење : За да имате совршено избалансиран и остар ножеви дома, внимавајте да го изострите ножот со иста количина на острење од двете страни. На пример, ако користевте 7 вртења за да ја изострите едната страна од сечилото, посветете се на 7 вртења и за другата страна.

Друг корисен совет за острење може да најдете во оваа статија што ве учи како да ги острите ножиците во 8 чекори брзо!

Чекор 8: Испробајте ги вашите остри ножеви

Сега кога научивте како да ги острите кујнските ножеви со камен, време е да ги ставите вашите вештини за острење ножеви на тест!

• Измијте го и исушете го правилно ножот откако ќе ги извршите сите чекори за да го изострите.

• Држете парче хартија и употребете го остар нож за да го исечете. Ако вашиот нож е доволно остар, треба лесно да ја пресече хартијата. Ако не, можеби ќе треба малку да го изострите ножот.повеќе.

• Запомнете дека исто така е важно да го исчистите вашиот камен на правилен начин (според упатствата на производителот). На пример, за чистење на воден камен, само измијте ги сите остатоци и чувајте ги во чиста, сува крпа додека не треба повторно да ги изострите досадните ножеви. Ако сте користеле маслени камења, можеби ќе треба да го исчистите со цврста четка пред да го потопите во маслото.

• А каде е најдоброто место за складирање на свежо наострените ножеви? Држачот за нож, магнетната лента или заштитните капаци се идеални додатоци за да спречите вашите ножеви да станат побрзо досадни или да се оштетат.

Многу сме возбудени да ве запознаеме со повеќе проекти за одржување и поправка на домот, како на пример, оваа што ве учи како да ги сокриете гребаниците на дрвото во 7 чекори!

Како обично ги острите кујнските ножеви? Дали користите камен за камен?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.