Како да одгледувате куркума (Curmuma): суперхрана

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали знаете што е шафран? Малата, но моќна храна, позната и како куркума, е суперхрана за која добива голем интерес во последните години. Растението куркума, попознато како куркума или дури и жолт ѓумбир, има свои корени во Индија. Индискиот потконтинент е познат по користењето на овој вкус во поголемиот дел од својата храна и зачини. Куркумата е попозната и како куркума. Бојата и вкусот се несомнено зачинети, но шармантни.

😀

Но, за што е сепак шафранот? Куркумата или шафранот е зачин кој може да се додаде и во слатки и во солени јадења. Има вкус што многу луѓе го сакаат и може да се додаде во млеко или кари. Можеме да истакнеме некои од придобивките на шафранот од земјата, неговата моќ да се грижи за нашиот организам, да чисти, лекува и исто така да делува како антисептик. Ова разноврсно растение расте непречено. Ако имате простор во вашиот двор или сакате да додадете здрава билка во вашата внатрешна градина, ова е една од најдобрите опции. Сите градинари треба да бидат готвачи во срцето. Можете да одгледувате многу растенија кои можат да се користат во кујната, како што се маниока, спанаќ или чери домати, за да наведете неколку.

Растението куркума неверојатно се разликува со долгите зелени листови. плодот накуркумата расте од корените на растенијата во почвата. Растечката куркума е добредојден дополнителен зачин за сите ваши јадења. Вашата кујна ќе биде многу подобра со овој зачин. Куркумата има многу лековити придобивки, а нејзината сончогледово-жолта нијанса може да ги извалка вашите прсти, па измијте ги рацете откако ќе ја ракувате.

Неодамна, куркумата почна да се смета за афродизијак, но и за суперхрана. Помага во лекување на сите видови инфекции и спречување на обичниот грип. Исушената билка во прав можете да ја додадете во млекото и да ја пиете во текот на денот. Наместо вашата вообичаена доза чај, овој моќен хербален лек може да му помогне на вашето тело да се бори со различни заболувања.

Нашиот туторијал овде дава длабински поглед на тоа како да одгледувате куркума користејќи неколку алатки во вашата градина. На овој начин ќе имате здраво растение куркума и наскоро ќе почне да цвета мали бобинки од шафран во земјата. Можете лесно да размножувате растение куркума користејќи ги нашите совети.

Ајде да продолжиме со потера и да научиме како да одгледуваме куркума и да ги шириме нејзините придобивки.

Чекор 1. Набљудувајте целосно растено растение куркума во вашата градина

Земете целосно растено растение куркума и набљудувајте го во неговиот природен елемент. Можете да изберете растение куркума што веќе ерастете во вашата градина или добивате од расадник.

Некои луѓе одгледуваат куркума од семиња. Но, најдобриот начин да се одгледува растение шафран е да се размножува од целосно растено, поздраво растение. Карактеристиката на живата куркума е тоа што ги шири своите лиснати лисја кога нема бариери за раст.

Исто така види: 6 чекори за да научите како да сликате бетонски блокови

Растението куркума обично расте добро на делумно сонце во текот на денот. Тие го сакаат сонцето, но не се снаоѓаат добро во екстремни климатски услови.

Чекор 2. Додадете компост и органски материјал во почвата

Збогатете ја почвата на растението куркума со ѓубриво и органски материјал. Можете да додадете компост за да му дадете поголема сила и хранливи материи за да напредува.

Хемиското соединение наречено куркумин се создава кога куркумата е во фаза на раст. Овој куркумин кој се наоѓа во ризомите на растението куркума е одговорен за неговата сончева жолта боја.

Најдобра опција за одгледување на растение шафран е да му се даде глинеста почва со добар дренажен слој. Таа ја сака влагата и добро напредува во влажна клима. Нека идеалната PH рамнотежа на почвата е 5 до 0. Можете да спроведете тест на почвата за да бидете сигурни дека основата е богата и избалансирана за идеални услови за одгледување на вашиот шафран.

Чекор 3. Често наводнувајте го растението куркума

ЕднашИстакната карактеристика на растението шафран е тоа што сака влажна клима која потекнува од нејзините тропски индиски корени, бидејќи ова е растение кое цвета во монсуните. Очигледно е дека растението куркума ја сака влагата и се храни со неа.

Откако ќе се одржи добар дренажен слој со површинска почва и глинена основа, растенијата куркума ќе цветаат и добро ќе напредуваат.

Важно: Почвата на растението куркума мора добро да се исцеди, во спротивно ќе изгние корените.

Чекор 4. Забележете дека листовите умираат, а корените се појавуваат во основата

На есен, зеленилото почнува да венее и да умира. Долгите зелени листови ќе почнат да опаѓаат и ќе добијат кафена нијанса. Сега можете да ги ископате корените на растението куркума во вашата градина.

Растението куркума сега може нежно да се четка за да се ослободи од почвата. Можете да го исечете и исечете зеленилото. Ископајте свежа куркума од основната почва на вашето растение куркума и подгответе ја за следната фаза на размножување.

Чекор 5. Земете кртула од куркума и добро измијте ја

Измијте ја свежата крутка од куркума што ја земавте од земја. Одгледувањето шафран е многу наградувачко патување до благосостојба и здравје.

Растението куркума има одличен апетит. Подобро е да не се одгледува покрај други растенија како модар патлиџан или беладона. Најдобрите придружници за ашафран растение се леќа, билки, грашок, бидејќи сите тие имаат база на почва густа со азот.

Совет: Користете растителен лек кој му дава на вашето растение куркума почва отпорна на болести.

Чекор 6. Исушете ја свежата куркума и сомелете ја во прав за да можете да ја користите

Во претходниот чекор, можете да земете и неколку клубени од куркума за да ја започнете куркумата засади следната година. Дали знаевте дека растението куркума се користи и за убавина и спа третмани како антисептик?

Откако растението куркума добро ќе порасне, можете да го исушите на сонце или да го дехидрирате за употреба. Ова растение преполно со зачини ќе се справи добро и во форма на прав. Свежите клубени од растението куркума може да се замрзнат за да ги имате при рака. Земете машина за сечење и изрендајте свеж куркумин за да го користите во кари, салати, смути или сокови.

Исто така види: Како да одгледувате зеле од грав во шише: Научете како да одгледувате зеле од грав дома во само 9 чекори

Важен фактор што треба да се има на ум кога ракувате со свеж шафран е бојата што ја ослободува. Додека го размножувате, носете градинарски ракавици. Кога ќе одлучите да го додадете овој лут зачин во вашите јадења, задолжително носете ракавици за храна.

Брз рецепт - Земете една чаша топло кокосово млеко и изрендајте свежа куркума во неа. Додадете прстофат бибер или малку мед за вкус. Тој е одличен релаксирачки и антиоксидативен лек за надуеност, депресија или гадење. Овој рецепт исто така ви помага да имате адобар ноќен одмор. Куркумата или куркумата е задолжително во вашата оставата, чајната кујна.

Со сите преработени производи во супермаркетите и продавниците за храна во ваша близина, можноста да растете и берете растение куркума е прекрасен подарок за семејството и пријатели. Земете го со вас на семејна пригода или размножете го за следната вегетативна сезона. Одлуката да се одгледува растение куркума е најдобрата идеја што секој може да ја има.

Дали некогаш сте засадиле куркума? Кажете ни за вашето искуство!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.