6 прекрасни совети за тоа како да се грижите за DracenaDeMadagascar

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Во време во светот кога растечкото глобално затоплување навистина може да се почувствува низ целиот свет, нашите градини мора да дејствуваат како мали простори на откуп, со надеж дека ќе нè спасат од ефектите без преседан на климатска промена.

Едно од растенијата што може да го направи тоа за нас е Dracaena marginata. Покрај славата поврзана со нејзината убавина (долги лисја со зелени ленти наизменични со бели ленти), ова растение е познато и по бројните психолошки, физиолошки и когнитивни придобивки. Овие предности се докажани со долгогодишно истражување и треба да знаете и вие за нив.

Пред се, Dracaena marginata е освежувач на воздухот. Ретко сме свесни за отровните гасови и испарувања кои не опкружуваат во текот на денот. Ова растение апсорбира формалдехид, јаглерод диоксид, бензен, па дури и големи траги од јаглерод моноксид. Ова не само што го зајакнува вашиот имунолошки систем, туку и ја одржува вашата околина поладна, особено во лето. Фабриката е исто така одличен овлажнител. Испушта големи количини на водена пареа во воздухот во просториите, што е корисно во посувите и постудените региони во светот.

Когнитивните придобивки од ова растение вклучуваат значителна количина на стабилност во промените на расположението, зголемено ослободување на ендорфин во вашето тело и исто така го подобрува расположението.фокус и концентрација. Последниот дел го откри Кралскиот колеџ за земјоделство, кој се наоѓа во Англија.

Исто така види: Водич како да поставите мијалник за бања

Сега разбирате зошто да знаете како да се грижите за драцената на Мадагаскар е уште порелевантно во денешниот свет? Овде ќе најдете совети како да ја исечете драцената, како повторно да засадите драцена и како да ја пресадите драцената.

Доколку сакате да видите други совети за градинарство „Направи сами“ за да се грижите за вашата градина, ви препорачувам да ги прочитате овие проекти и да научите како да ги елиминирате инсектите од вашата градина и како да рециклирате скршена саксија.

Совет 1 Расте во затворен простор (како да се засади драчеа мадасгар)

Веќе ги знаете повеќето од придобивките од ова магично растение. Но, ве чекаат и некои изненадувања кога станува збор за одржување на растението. Dracaena marginata, исто така познат како змеј дрвја, го исполнува своето заедничко име. Тие имаат екстремна толеранција за широк опсег на температури. Можете да ги чувате во тенџере со која било сакана големина, па дури и директно во почвата. Ако успеете да одржите пристоен систем за одводнување секогаш кога ќе ги засадите змејовите (извинете за игра на зборови!), вашите Dracaena marginatas ќе растат насекаде.

Совет 2. Што е со условите на почвата?

Зборував за најважната состојба на почвата за растенијата Dracaena marginata во претходниот пасус. Добро исцедената почва ќе направи чуда за вашите растенија. Отпорни и креативни какорастението може да биде, за подолги лисја и целосна висина на растението, треба да одржувате опсег на pH од 5,6 до 7,5 во близина. Во текот на првите неколку месеци, избегнувајте да ги изложувате растението на силен ветер и дајте им доволно простор за растење. Како маточината, може да смести и мали простори, но кој не сака растение во полн цут!

И ако ги одгледувате вашите растенија на отворено, погрижете се да имате растојание од најмалку 3 метри помеѓу садниците. Конечно, мора да ја подготвите почвата со убава мешавина од органски компост и ѓубриво.

Совет 3. Кои се идеалните услови за осветлување?

Тие често се нарекуваат растенија со слаба осветленост. Но, еве еден факт: премалата светлина ќе ги направи листовите бледи и млитави. Ќе почнат да венеат. Така, најдобриот начин да се одгледуваат овие растенија додека се одржува нивното здравје недопрено е во затворен простор со силна, филтрирана или индиректна светлина. Можете да изберете силна вештачка светлина и да ја измешате со неколку часа индиректно утринско сонце. Избегнувајте изложување на овие растенија на директно сонце, бидејќи тие не можат да толерираат интензивна сончева светлина многу долго. Премногу светлина може да ги изгори лисјата.

Совет 4. Како да се напои Dracaena marginata?

Како и повеќето други растенија како што се бромелијадите, прекумерното наводнување на кое било од нив многу ќе помогне да го скрати животниот век на вашите садници.Затоа, секогаш мора да одржувате рамнотежа во наводнувањето. Ако вашите змејски растенија се чуваат на отворено, количината на вода потребна на растението природно ќе биде поголема од онаа што се чува во затворен простор. Сепак, на младите змејски растенија им треба обилно снабдување со вода во првите неколку недели, а тоа важи и во затворени простории. Кога растенијата се млади, треба редовно да ги прскате два пати на ден во лето и еднаш дневно во зима. Како што растенијата растат посилни и повисоки, треба да ја проверите содржината на влага во почвата со потопување на прстот. Избегнувајте наводнување во денови кога почвата е влажна или влажна.

Конечно, мора да користите филтрирана вода за вашите растенија

Исто така види: Како да го исчистите подножјето

dracena de Madagascar. Водата од чешма содржи флуориди кои предизвикуваат потемнување на врвовите на листовите.

Совет 5. Размножување Dracaena Marginata

Размножувањето Dracaena marginata е лесно. Јас користам семиња и сечи, што и да сакам, бидејќи и двата процеса се брзи и лесни. Во текот на пролетта, треба да нанесете хормони за искоренување на сечињата и да обезбедите малку топлина за да ги заштитите од мраз. Можете исто така да одгледувате сечи во вода. Сè што треба да направите е да ја третирате водата со хормон за искоренување и да ги задржите сечињата на стеблото внатре. Алтернативно, можете да нанесете хормонвкоренување во сечињата и чувајте ги во чаша со вода.

Ако планирате да одгледувате растенија драцена де Мадагаскар од семе, треба да го направите тоа непосредно пред почетокот на пролетта, пред последниот мраз на сезоната. Друг метод е да се подели коренската маса на одделни поединечни растенија.

Совет 6. Хранење и кастрење Dracaena marginata

Иако на овие растенија не им е потребно ѓубриво, лесното хранење во пролет и лето ќе им биде доволно. Премногу ѓубриво, исто така, може да ги изгори лисјата.

Кога станува збор за кастрење на драцената, потребно е само двомесечно отсекување на мртвите лисја и стебла. Ова ќе обезбеди растението да расте високо и силно без никакви пречки.

Едвај чекам да ги погледнам твоите прекрасни Dracaenas. Не заборавајте да ми ги испратите нивните слики во инбокс! Со среќа.

Дали знаете друг совет? Споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.