Како да исчистите роботска правосмукалка

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Инвестирањето во роботска правосмукалка беше една од моите најдобри одлуки. Ми требаше време да се одлучам да купам, бидејќи се прашував дали ќе вреди да се инвестира бидејќи беше многу поскапо од обична правосмукалка. Сепак, се закачив веднаш штом видов демо во куќата на еден пријател.

Кои се придобивките од роботските правосмукалки?

· Најзначајната придобивка е што работи без надзор. Сè што треба да направите е да го програмирате и да го поставите тајмерот да започне со чистење во одредено време.

· Слободни раце! Не бара никаков напор од вас, што му дава предност дури и во однос на тешките безжични правосмукалки.

· Одржувањето на правосмукалката е прилично ниско. Потребно е само да го испразните садот за прав или редовно да ја менувате кесата за да работи добро, бидејќи е изградена да биде цврста и издржлива.

· Ви овозможува да го програмирате распоредот за чистење по ваша погодност. Можете да го поставите за одредено време секој ден за да ја чистите вашата куќа секојдневно.

Дали има недостатоци во користењето роботска правосмукалка?

· Скапо е! Значи, првично, треба да направите значителна инвестиција, дури и ако тоа трае со години.

· Роботот правосмукалката често се заглавува во тесни простори како што се под софата или воагол помеѓу аголната маса и софата.

· Друг недостаток е што не е погоден за чистење на скалите. ·

· Работи само на рамни површини.

· Пред да го поставите тајмерот и да му дозволите на роботот да ја заврши својата работа, треба да ги исчистите работите од подот. Во спротивно, правосмукалката нема целосно да го исчисти подот.

Исто така, искористете ја можноста да видите како да ја отстраните лошата миризба од фрижидерот.

Иако роботот за чистење е уред без проблеми и релативно лесен, треба да го испразните садот и да го исчистите темелно за да продолжи да работи добро. Дозволете ми да ве проучам низ процесот на чистење со правосмукалка со роботи во ова упатство.

Чекор 1. Како да исчистите роботска правосмукалка

Земете влажна крпа и лизгајте ја преку правосмукалката за да ја исчистите целата површина.

Чекор 2. Како да ги исчистите тркалата на роботската правосмукалка

Користете ја влажната крпа за да ги исчистите тркалата на правосмукалката и да ги отстраните сите прав или остатоци што се насобрале на нив.

Повторете го истото за другото тркало

Погрижете се темелно да ги исчистите двете тркала за правосмукалката на роботот да работи непречено.

Исто така види: Книга сам: Како да направите резервација во 9 лесни чекори

Чекор 3. Како да го отстраните садот за прав

Притиснете го копчето на површината за да го отворите просторот за прав.

Испразнете го садот

Ставете го садот во кеса за ѓубре пред да ја испразните неговата содржина. Во спротивно, делнечистотијата може да избега назад во собата.

Чекор 4. Како да го исчистите вакуумскиот филтер на роботот

Филтерот за правосмукалка и садот може да се исчистат заедно бидејќи филтерот е внатре во садот.

Исто така види: Најдобар домашен чистач за чистење на инјекциска смеса за бања

Откако ќе ја испразните прашината во корпата, отстранете го филтерот за вшмукување.

Измијте го филтерот

Отворете ја чешмата и измијте го филтерот под проточна вода за да ги отстраните последните траги од прашина.

Нека се исуши

Оставете го филтерот да се исуши во сенка. Проверете дали е целосно сув пред да го замените, бидејќи влагата може да ја оштети електрониката на роботската правосмукалка.

Чекор 5. Како да ја исчистите корпата за правосмукалка

Земете влажна крпа за да ја избришете внатрешноста на корпата за да ја отстраните прашината.

Чекор 6. Како да ги отстраните и исчистите четките со правосмукалка

Следете ги упатствата на производителот за отстранување на четките со вакуумски валјак за да ги исчистите темелно. Вообичаено, пластичните јазичиња треба да се ослободат за да се подигне капакот што ги држи на место.

Отстранете ја четката од вакуум валјакот.

Потоа отпуштете ја четката за да ја извадите од уредот за да можете да направите темелно чистење.

Исчистете го уредот од прашина

Цилиндричните четки ја вршат главната работа на роботската правосмукалка. Затоа, тие исто така акумулираат повеќе прашина. По отстранувањето наединица четка, користете влажна крпа за да ја исчистите областа околу четката за да отстраните колку што е можно повеќе прашина.

Исчистете ги четките со валјак

Користете четка со меки влакна за да ја исчистите четката со валјак. Пред да го исчистите, ставете го во пластична кеса за да спречите распуштени влакна или влакна од домашни миленици да избегаат во просторијата.

Чекор 7. Заменете ги четките и корпата со валјак

Откако ќе ги исчистите четките со валјак, заменете ги во единицата. Ставете го капакот над нив за да се заклучат на своето место.

Заменете ја корпата за отпадоци

Потоа заменете го кафезот, осигурувајќи се дека е безбедно заклучен во погонот.

Роботската правосмукалка

Овде можете да ја видите роботската правосмукалка откако ќе ја исчистите и ќе ги замените сите делови. Многу е едноставно да се расклопи и исчисти, но нема да мора да го поминувате целиот процес секогаш кога ќе ја чистите куќата. Треба често да ја празнете корпата, но можете да ги чистите тркалата, филтерот и четките еднаш месечно ако го користите правосмукалката најмалку три до четири пати неделно. Можете да направите темелно чистење еднаш на секои 6-8 недели ако го користите поретко.

Бидејќи сте ги извалкале рацете со чистењето на куќата, следете го нашиот туторијал за да научите како да ги отстраните влакната од кучето од тепихот!

Забелешка: Ако откриете дека вашата правосмукалка не работи добро иналетувајќи на нештата дури и откако ќе го исчистите темелно, на сензорите веројатно им треба чистење. Сензорите обично се наоѓаат на дното или на страните на уредот и треба да се избришат со крпа од микрофибер за да се отстрани прашината или нечистотијата што ги нарушува нивните перформанси. Следете ги упатствата на производителот за тоа како да ги исчистите вакуумските сензори на роботот за да бидете сигурни дека го правите тоа правилно.

Дали знаете некои трикови за чистење на вашата роботска правосмукалка?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.