Како да направите божиќен снежен глобус во 20 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Барате брза и забавна активност која не само што ќе ги задржи децата зафатени, туку и ќе ги возбуди за празниците? Тогаш ви го препорачуваме нашиот водич за снежни глобуси DIY! Не мора да сте божиќен фанатик за да знаете дека снежните глобуси се составен дел од овој празник, а исто така не треба да брзате и да трошите пари за да добиете свој божиќен снежен глобус оваа година.

Значи, кој е подготвен да научи како да направи снежен глобус со некои едноставни предмети за домаќинството што веројатно веќе ги поседувате?

И повеќе:

Исто така види: Како да се засади бела роза

Проверете неколку други идеи за новогодишна декорација за да го направите вашиот дом уште поубав. Овде ќе најдете чекор по чекор како да направите дрвен ирвас за градината. И да се закачите на вашето дрво или ѕид, што е со оваа Божиќна ѕвезда?

Чекор 1: Најдете ја совршената тегла

За да направите украс од снежни глобуси сами, ќе ви треба стаклена тегла од која било големина (се додека е сè уште во добра состојба, без пукнатини и може да се затвори херметички).

А кога зборуваме за затворање, потребен ви е и капакот од теглата, плус два дополнителни капаци кои се малку помали.

• Откако ќе изберете тегла за украсниот глобус (избравме тегла за ѕидање), наполнете ја со топла вода со сапуница и започнете со миење и плакнење за да ги отстраните ситеетикети или лепило кои можеби се уште се залепени на шишето.

• Потоа, проверете дали вашата стаклена вијала е целосно сува пред да продолжите.

• Земете еден од вашите помали капаци, превртете го и покријте ја долната страна со врел лепак (како што е прикажано на сликата подолу).

Чекор 2: Залепете ги капаците

Залепете го малиот капак до средината на внатрешната страна на поголемиот капак (што ќе го затвори вашиот украсен глобус). Добро притиснете додека не се исуши топлиот лепак.

Чекор 3: Изберете ја вашата фигура

Иако имате многу опции за вашиот божиќен снежен глобус (не мора нужно да биде Дедо Мраз), вашиот избор сепак треба да биде во согласност со следниве правила:

• Вашата фигура мора да биде водоотпорна (се препорачува керамика или пластика)

• Мора да биде помала од ширината на капачето од шишето

Чекор 4: Додадете лепак на вашата фигура

Свртете ја малата фигура наопаку и нанесете малку топол лепак до дното.

Чекор 5: Лепак за капакот

И пред да се исуши топлиот лепак, притиснете ја вашата фигура на првиот (помал) капак што е веќе залепен на поголемиот. Можете да го држите околу 5 секунди за да дозволите лепилото да се стегне. Доколку е потребно, додадете уште малку лепак околу стапалата на фигурината.

Исто така види: Дрвена рамка за огледало

Чекор 6: Проверете дали е цврста

Потврдете дека фигурината е цврстазалепени на капакот. По желба можете да додадете и други украсни предмети околу неа за повеќе да го пополните просторот.

Чекор 7: Истурете го сјајот во шишето

Земете го стаклено шише што го исчистивте (и исушивте) во чекор 1 и додадете малку сјај (количината ќе зависи од големината од вашиот снежен глобус)

Совети за сјајот:

• Имајте на ум дека малку сјај ќе се залепи на дното на теглата, затоа погрижете се да додадете доволно.

• Не додавајте премногу бидејќи вашата мала фигура сè уште треба да биде видлива во вашиот Божиќен снежен глобус.

• И покрај тоа што секој сјај на боја е добар, среброто и златото најдобро се користат за божиќни и зимски сцени.

Чекор 8: Додадете вода

Додадете вода додека гарафата речиси не се наполни.

Изборни совети:

Можете исто така да додадете 2 до 3 лажички глицерин за да ја „згусне“ водата и да направи снежната топка да блесне во чашата. заштедува повеќе движење полека.

Чекор 9: Восхитувајте се на вашиот напредок

Проверете дали количината на сјај е по ваш вкус.

Чекор 10: Зајакнете го лепилото на основата на капакот

Слободно додадете уште малку топол лепак околу помалиот капак (оној со фигурата) за да се осигурате дека е правилно залепени на поголемиот капак.

Чекор 11: Превртете го капакот

Превртете го капакот со залепена фигура нанаопаку.

Чекор 12: Потопете го Дедо Мраз

И нежно потопете го Дедо Мраз во стаклената тегла со вода и сјај. Важно е да ја чувате чашата на врвот на послужавник за да ја собере водата што ќе ја прелее чашата.

Чекор 13: Затворете го шишето цврсто

Внимателно зашрафете го капачето на шишето и затворете го колку што е можно поцврсто. Ќе истурите малку вода, затоа имајте при рака хартиена крпа за да се исуши.

Совет:

Понекогаш е потребно повторно да се отвори теглата за да се поправи нешто што се олабавило (или да додадете повеќе вода), па почекајте уште неколку чекори пред да залепите капачето во теглата на вашиот снежен глобус сам.

Чекор 14: Избришете го излевањето

Користете крпа (или хартиена крпа) за да ги избришете сите истури.

Чекор 15: Восхитувајте се на вашата рачна работа

Нашиот снежен глобус „Направи сами“ е речиси подготвен и излегува прекрасно, нели?

Чекор 16: Додајте лепак на врвот

Земете мало, рамно парче дрво и залепете го врз вашиот нов стаклен снежен глобус за конзервирање (ние ќе го поставиме третиот капак ).

Чекор 17: Залепете го третото капаче

Внимателно притиснете го последното капаче на залепеното дрво за да му дадете прекрасен финиш на вашиот снежен глобус „Направи сам“ (и да го маскирате изгледот на ѕидарската тегла ).

Чекор 18: Залепете ја лентата

Во овој момент, акоАко сте 100% задоволни од изгледот на вашиот божиќен снежен глобус, слободно залепете го капачето за затворање на стаклото.

А бидејќи сакаме да додадеме малку повеќе божиќни детали на нашиот снежен глобус, избравме да го украсиме капакот со светло црвена лента. Само додадете топол лепак на капакот и нежно врзете ја лентата околу него, додавајќи повеќе лепак додека одите.

Чекор 19: Исечете ја лентата

Откако ќе ја врзете (и залепите) лентата околу долната капа, внимателно исечете ја во големина.

Чекор 20: Уживајте во вашиот нов „направи сами снежен глобус“

Сега кога научивте како да направите снежен глобус, добро протресете го за да видите како сјајот нежно паѓа наоколу твојата мала фигура внатре.

Совети за Божиќен Снежен Глобус:

• Користењето минерална вода дава најдобри резултати бидејќи нема да позелени со текот на времето

• Не се користи премногу глицерин бидејќи може да ги оштети парчињата

• Пред да го додадете сјајот, обидете се да додадете малку прехранбена боја во водата за забавен допир.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.