Како да одгледувате грозје дома

Albert Evans 16-08-2023
Albert Evans

Опис

Ако барате силно, отпорно и многу шармантно растение, вреди да се обложите на лоза.

Растението грозје е особено отпорно растение кое издржува ригорозни периоди на студ или топлина и не е толку тешко да се одгледува. . други слатки кои ги сакаат многумина.

И знаејќи ја оваа разновидност и, главно, вкусот, денес ви донесов неколку добри тајни за грозјето: како да го засадите.

Во следните теми ќе научите неколку добри тајни за одгледување винова лоза, како и разбирање како да направите садници од лоза да растат силни и здрави во вашата градина. ајде да одиме на овој совет за градинарство „Направи сам“ за да не воодушеви!

Чекор 1 - Каде е најдоброто место за одгледување грозје? Каква почва да се користи?

Растенија од лоза сакаат полно сонце. Ако немате место во градината што добива сонце во текот на денот, изберете простор што барем прима утринско сонце.

Идеалната почва за одгледување грозје треба да биде добро исцедена, лабава и длабока. Покрај тоа, областа треба да има и добра циркулација на воздухот.

Чекор 2 - Како да го заштитите стапалото одгрозје?

Лозата е лоза и секогаш мора да користи некаква потпора за да се искачи. И ова е од суштинско значење, бидејќи обезбедува подобра циркулација на воздухот и го намалува ризикот од болести. Поддршката за винова лоза мора да биде поставена уште од фазата на садење.

Чекор 3 - Како да се оплоди винова лоза

Можете да ја прескокнете фазата на ѓубрење на растението во текот на првата година . Од втората година лесно оплодете го растението. Идеалното ѓубриво можете да го најдете во специјализирани продавници.

Исто така види: Фабрика за пари
  • Видете исто така: Како да засадите праска со 6 лесни совети!

Чекор 4 - Како да се грижите за лозата

Нанесете слој од прекривка околу основата на растението за да се одржи рамномерна температура.

Чекор 5 - Наводнување на винова лоза

Кога ја наводнувате лозата, истурете вода само на коренот зона. Не наводнувајте ги листовите или стеблата, бидејќи влагата на зеленилото може да предизвика разни болести на растенијата.

Чекор 6 - Како да исечете лоза

Кога одгледувате грозје на решетката, чувајте само едно растение по пол. Ако на истиот столб расте повеќе од едно растение, изберете го најсилното и оставете го да расте до врвот на гредата во текот на првата година.

Како што расте, употребете селотејп за да го прицврстите на столбот. Кога ќе дојде првата зима, винова лоза се закројува за да расте уште повеќе странично.

Исто така види: Како да се исчисти изгореното дно на тенџерето

Ако ги оставите лозите да растат без да ги закроите, тие ќе станат густи и ќе дадатмногу сенка, но малку овошје. Но, со секогаш кастрење секоја зима, вашите растенија многу добро ќе вродат со плод.

Идејата зад кастрењето е да се обезбеди циркулација на воздухот за растението. Со тоа што секогаш ќе го правите ова, вашата лоза ќе има многу гроздови во текот на летото.

Чекор 7 - Штетници, болести и проблеми кои ги зафаќаат лозите

Вошки вошки: најчестите знаци на вошки на растенијата вклучуваат завиткани, закржлавени или пожолтени лисја. Тие можат да влијаат и на цвеќето и овошјето. Прскањето со масло од ним, инсектицид или градинарско масло може да ги елиминира. Друг начин да се елиминираат вошките вошки е да се прска мешавина од две или три капки детергент и вода, прскајќи еднаш на секои две недели додека не престане нападот на вошките. знак на зараза. Алтернативно, обидете се со инсектицид на база на пиретрин.

Прашкаст мувла : Фунгицидите се најдоброто решение за прашкаста мувла на винова лоза. Тие може да се користат како превентивен лек пред мувлата да го нападне растението.

Црно гниење : Еден вид габа, црното гниење може да се контролира со прскање фунгициди на база на бакар.

Овошјето не созрева : Нормално, недостатокот на сончева светлина е главната причина за незреењето на овошјето на лозата. Обидете се да го оставите растението повеќе на светлина и проблемот ќе се реши.

Чекор 8 - Како да се засади грозје одсемки

Прво извадете ги семките од грозјето. Измијте ги за да ја извадите пулпата.

Чекор 9 - Како да никнете семки од грозје

Потопете ги семките во вода 24 часа. Потоа засадете ги во саксија со влажна земја. Покријте ја тавата за да остане влажна и ставете ја во фрижидер. За 2-3 недели, семките од грозје треба да 'ртат. Оставете ги садниците да станат силни пред да ги пресадите во поголеми саксии или во градината.

Ви се допаѓаат овие совети? Се надевам дека вашата лоза е убава и со вкусно грозје! Продолжете да проверувате повеќе совети за градинарство сами и видете како да засадите чери домати!

Кое овошно дрво би сакале да го имате во вашата градина?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.