Како да направите оригами лебед

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Оригами е древна уметност на виткање хартија која има свои корени во Кина и Европа. Оваа древна уметност потекнува од јапонските зборови „Ори“ што значи преклопување и „ками“ што значи хартија.

Се состои од превиткување на еден лист хартија со големина на квадрат во различни форми без да се сече или означи.

Вежбите за оригами нудат голем број придобивки, како што се подобрување на вештините за решавање проблеми и логично размислување кај децата и возрасните.

Едно од најтрадиционалните оригами е тсуру, птица која се смета за света во Јапонија и која симболизира здравје, среќа и долговечност.

Овој вид оригами лебед е лесен за правење и бара пракса, што може да се смета за одлична терапевтска вежба. Покрај тоа, 3D лебедот на оригами изгледа одлично за тематски и креативни украси.

Исто така види: Како да го исчистите килимот Сисал во 6 брзи чекори

Во ова упатство за изработка сам ќе ве научам како да направите цуру, лебед од хартија оригами. Сигурен сум дека ќе ви се допадне учењето и ќе бидете задоволни со резултатот.

Следете ме и инспирирајте се!

Чекор 1: Преклопете ја квадратната хартија дијагонално

Во првиот чекор, треба да ја свиткате квадратната хартија дијагонално, така што на крајот заврши како што е прикажано на сликата.

Чекор 2: Повторете со другите краеви

Отворете ја хартијата и повторно преклопете ги другите два краја дијагонално.

Чекор 3: Отворете ја хартијата

Отворете ја хартијата исега ќе видите ознака „Х“ во средината.

Чекор 4: Преклопете ја хартијата на половина

Сега, преклопете ја хартијата на половина, хоризонтално, формирајќи правоаголник, како на сликата.

Чекор 5 : Повторете со другата страна

Сега отворете ја хартијата и повторете го чекор 4, но сега треба да ја свиткате другата страна хоризонтално.

Чекор 6: Одвиткајте ја хартијата

Расклопете ја хартијата. Ќе имате бренд кој изгледа како ѕвезда.

Чекор 7: Преклопете ја хартијата на квадрат

Со помош на маркери спојте ги краевите на хартијата до половина и преклопете ја на квадрат.

Чекор 8: Преклопете ги аглите на квадратот

Поставете го квадратот со отворената страна свртена кон вас.

Земете го десниот агол на квадратот и преклопете го до ознаката на централната линија. Повторете го ова и со левиот агол на квадратот.

Чекор 9: Повторете го ова со задните агли

Сега превртете го квадратот и исто така преклопете ги аглите кон центарот како на сликата.

Чекор 10: Преклопете го горниот дел

Повлечете го горниот дел од хартијата надолу и преклопете.

Видете исто така: Како да направите венец од плута .

Чекор 11: Одвиткајте ги свитканите агли

Сега расклопете ги сите набори што сте ги направиле во чекорите 7, 8, 9 и 10. Вашата хартија ќе има ознака слична на онаа во фотографијата.

Чекор 12: Преклопете го во „жаба уста“

Подигнете го предниот дел од квадратот со повлекување на работ нагоре.

Вашиот набор ќе изгледа како „жаба уста“.

Чекор 13: Преклопете ги страните

Сега треба да ја превиткате страната на преклопот „жаба уста“. После тоа, вашата хартија ќе изгледа како дијамант.

Чекор 14: Преклопете ги аглите на дијамантот

Земете еден крај од „дијамантот“ и преклопете го кон централната ознака.

Чекор 15: Повторете го чекорот 14 со другите агли

Сега преклопете ги сите агли од долниот дел на „дијамантот“. Вашиот преклоп ќе изгледа како оној на сликата.

Чекор 16: Преклопете една од „ногарките“ на хартијата нагоре

Вашиот преклоп ќе има две „нога“.

Свиткајте ја едната „нога“ нагоре.

Чекор 17: Повторете го истиот чекор со другата „нога“

Како што е направено во чекор 16, свиткајте ја другата „нога“ во спротивна положба од претходната превиткување.

Чекор 18: Свиткајте парче од врвот

Свиткајте мало парче до врвот на главата.

Чекор 19: Повлечете ги крилјата

За да го отворите вашето оригами, нежно повлечете ги крилјата.

Чекор 20: Тсуруто е подготвено!

Еве како ќе изгледа вашето оригами кога ќе биде целосно завршено.

Придобивките од оригами за деца

Древната уметност на оригами нуди неколку придобивки за когнитивниот раст на вашето дете. Еве неколку:

1. Оригамито е вклучено во наставната програма на основните училишта во Јапонија. Тоа е затоа што развива просторни вештини,размислување, аналитички и моторни вештини на детето. Понатаму, може да се користи за предавање на различни математички концепти.

2. Оригамито може да помогне и во градењето на когнитивните вештини на детето. Преклопувањето на хартијата ја подобрува координацијата рака-око, како и вашите перцептивни вештини.

3. Понатаму, Оригами користи логички аспекти на детето што исто така му помага да го подобри својот став за решавање проблеми. Преклопувајќи ја хартијата и обидувајќи се да создадат шема, децата ги користат своите вештини за решавање кои помагаат во севкупниот развој.

4. Оригамито може да помогне и во детската креативност.

Исто така види: Upcycling во 6 чекори: Како да направите домашен освежувач на воздухот

5. Оригами не е само за деца, туку може да го изведуваат и луѓе од сите возрасти. Не само што помага за подобрување на концентрацијата, туку делува и како терапија за анксиозните луѓе.

Дали сакавте да знаете како да направите оригами? Погледнете сега како да направите кристален сапун и добијте уште поголема инспирација!

Дали веќе знаевте како да направите оригами?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.