Како да направите светилка дома

Albert Evans 20-08-2023
Albert Evans

Содржина

кристал.

Чекор 11: Пукајте го балонот

Буднете го балонот и извадете го од рамката за хартија.

Чекор 12: Направете дупка во капакот

Земете метален капак и направете дупка во центарот. Можете да го користите вежба за да го направите ова или да користите некој остар предмет.

Чекор 13: Навојте го кабелот низ капакот

Земете го електричниот кабел и поминете го низ дупката во капакот. Поврзете ја сијалицата

Поврзете ја сијалицата со кабелот за да го завршите колото.

Чекор 16: Вметнете ја сијалицата

Ставете ја сијалицата внатре во месечината глобус. Направете го тоа внимателно, без да притискате премногу за да не ја оштетите структурата.

17: Прилагодете ја светилката

Поставете ја светилката, правејќи ги прилагодувањата и проверете дали е поставен централно на лунарната глобус.

Чекор 18: 3: Изработка на основата за светилката

Опис

Дека полната месечина е секогаш убава, нема сомнеж. Но, за жал, нема многу можности да се погледне како сјае на небото. За жал, полна месечина е можна само два пати месечно. Но, нема причина за жалење. На крајот на краиштата, можете да направите своја сопствена 3D месечева светилка.

Да, така е. Денес ќе ве научам како сами да направите светилка во облик на месечина. И верувајте ми, тоа е многу полесно отколку што изгледа. Само обрнете внимание на ова „направи сам“ чекор по чекор на занаети, така што, на крајот, ќе бидете многу горди на резултатот.

Оваа месечева светлина сам по себе бара неколку предмети. Главната грижа е навистина при ракување со електричниот дел. Во овој момент, вреди да се зајакне, држете ја струјата целосно исклучена. Покрај тоа, ќе видите колку е лесно.

Исто така види: Како да засадите восочно цвеќе: Како да се грижите со 6 скапоцени совети

Затоа уживајте во вашата посета, погледнете го туторијалот и инспирирајте се!

Чекор 1: Материјалите што ќе ви бидат потребни

Ќе ви треба тоалетна хартија, бел лепак, вода, четка, балон, чинија и нешто како кригла за да ја држите структурата додека работите на неа.

Чекор 2: Разнесете балон

Раздувате балон и врзете го со конец или јазол. Обидете се да ја направите тркалезна за да ја задржи формата што е можно поблиску до месечината.

Чекор 3: Покријте ја со тоалетна хартија

Намокрете ја тоалетната хартија само со вода и покријте го балонот .

Чекор 4: Направете мешавина од вода и лепакбело

Во сад измешајте бел лепак со вода. Не правете ја смесата водена.

Водата ќе го олабави лепилото и ќе го олесни нанесувањето со четка.

Чекор 5: Покријте го балонот со тоалетна хартија

Ставете тоалетна хартија над балонот. Натопете ја четката во мешавината од бел лепак и вода и нанесете ја на тоалетната хартија. Продолжете со процесот додека балонот не се покрие.

Чекор 6: Оставете ја хартијата да се исуши

Оставете ја хартијата да се исуши природно или користете фен за да го забрзате процесот.

Чекор 7: Повторете го процесот пет до шест пати

Повторете ги горните чекори 5-6 пати, покривајќи го балонот со тоалетна хартија и нанесете ја смесата со бел лепак.

Оставете ја покривката за тоалетна хартија целосно да се исуши пред да нанесете друг слој.

Чекор 8: Ставете ја хартијата

Скрцкајте ја хартијата за да изгледа поприродно, создавајќи кратери и бранови за да ја имитираат месечината.

Чекор 9: Завршете со бел лепак

Откако ќе направите 5 до 6 слоеви тоалетна хартија со мешавина од вода и лепак, нанесете слој користејќи само бел лепак. После тоа, оставете го да се исуши 2-3 дена.

Чекор 10: Соберете електричен материјал за монтирање

За електрични додатоци за да свети месечевата светлина, ќе ви треба кабел за електрична светилка , LED светилка, капак и светилка за месечина што ја направивме.

Видете исто така: Како да направите сапун одстапчиња за лепчиња во посакуваната форма.

Чекор 21: Повторете до саканата висина

Продолжете со лепење на стапчињата сè додека не се достигне саканата висина.

Совет: Можете да ја менувате положбата на стапчињата така што тие создаваат заоблен дизајн на рамката.

Исто така види: Начин да го отстраните мирисот на изгорените пуканки од микробранова печка во 12 чекори

Чекор 22: Пружете го електричниот кабел

Рутете го електричниот кабел во внатрешноста на држачот за стапчиња за да го скриете кабелот.

Чекор 23: Поставете го глобусот на месечевата светилка

Ставете ја месечевата светилка на основата и поправете ја. Можете да го користите лепилото на основната рамка или само да го оставите лабаво.

Чекор 24: Voila! Осветлете ја месечината

Вашата месечева ламба „направи сам“ е подготвена! Видете колку беше едноставно? Резултатот е инспиративен и заштедувате многу пари за да ја декорирате куќата на ваш начин.

Сега проверете како да направите абажур од ткаенина и добијте уште поголема инспирација!

Што мислите за оваа идеја?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.