Кревет од палети сам: Како да направите лесен кревет од палети

Albert Evans 20-08-2023
Albert Evans

Опис

Ако барате модели на кревети со буџет, без разлика дали за вас или за гости, запомнете дека креветот направен од палети е меѓу најдобрите опции. Тоа е прифатлива алтернатива во споредба со поскапите материјали како дрвото. Плус, има придобивка од рециклирање стари материјали (во случај да ги пренамените палети) и да е исклучително лесен проект за составување, многу поедноставен отколку да се состави модуларен кревет купен од продавница.

Значи, ако сакате идеи за тоа како да направите кревет со буџет, ова упатство е за вас. Ќе ви покажам како да направите кревет од палети за да ставите душек и да спиете удобно. Овој сам проект е за правење кревет од ниска палета, кој е едноставен за составување бидејќи нема ногарки.

Видете исто така: Како да направите навлака за перница за вашата палета од креветот

Чекор 1: Одлучете со каква големина кревет сакате да направите

Во ова упатство, ќе направам рамка за основата на креветот за единечен кревет. Но, можете да го прилагодите ако сакате да направите кревет со двојни палети користејќи двојно повеќе палети и следејќи ги истите чекори. Еве, ќе користам четири палети за единечен кревет. Ќе ви требаат осум палети за брачен кревет.

Чекор 2: Избрусете ги палетите

Користете дрвена песочна хартија за брусење на палетите и измазнување на нерамната површина. Не го прескокнувајте овој чекор. Случајво спротивно, душекот или постелнината може да се оштетат или искинат ако се заглават во дрвените цепнатинки. Покрај тоа, цепнатинки може да навлезат во вашата кожа кога најмалку го очекувате.

Исто така види: Како да декорирате маса за специјални прилики без да се скршите

Чекор 3: Лакирајте ги палетите

За да му дадете на креветот на палетата подобра завршница и да го зачувате дрвото , палетите мора да се лакираат пред да се започне со склопување на парчињата за да се направи креветот. Користете четка за да нанесете слој од дамка од дрво. Оставете да се исуши пред да преминете на следниот чекор.

Чекор 4: Повторно избрусете ги палетите

Откако првиот слој лак ќе се исуши, повторно избрусете ги палетите. Потоа нанесете го вториот слој лак. Оставете го да се исуши.

Чекор 5: Нанесете уште еден слој лак

Нанесете уште еден слој лак и почекајте да се исуши пред да почнете да го склопувате креветот.

Чекор 6: Како да направите кревет од палети: рамката

Средете ги палетите во парови. Ќе ви требаат два купа од две палети (вкупно четири палети) за еден кревет. Двоен кревет ќе има четири купишта од две палети, со што се прават вкупно осум палети.

Исто така види: Научете како да направите структура на растението за качување сам, во 6 чекори

Чекор 7: Прицврстете ги столбовите на палетата со завртки

Користете го електричниот шрафцигер и поправете ја палетата купишта со завртки.

Чекор 8: Поставете ги столбовите

Поставете ги столбовите на палетата една до друга.

Чекор 9: Рамката на креветот на палетата еподготвено

Толку е едноставно! Палетата е составена и подготвена за употреба.

Бонус совет: Како да го осветлите креветот од палетата

Ако сакате да го направите вашиот проект уште поинтересен и попријатен, додадете кабел од светлина или некои лед ленти под конструкцијата. Откако ќе ги вклучите светлата, рамката на креветот ќе има прекрасен сјај што излегува одоздола.

Светлосната низа ќе направи креветот да свети во темнина

Тука, можете да видите како креветот направен од осветлена палета изгледа убаво во мракот. Погледнете уште неколку идеи како да направите постилски кревет од палети:

  • Наместо да ги лакирате палетите, можете да ги обоите во боја по ваш избор за да одговараат на декорот на собата. Како и со лак, оставете ја бојата целосно да се исуши помеѓу слоевите и пред да го склопите креветот.
  • Додајте глава на палета на креветот. Се што ви треба е дополнителна палета. Подгответе се на ист начин, брусење и лакирање или фарбање во исти бои како и другите палети. Потоа ставете го на ѕидот зад креветот, користејќи завртки за да го прицврстите на ѕидот.
  • Можете да го следите истиот трик за осветлување, прицврстувајќи светла зад главата на креветот за да му дадете сјај во темнината.
  • Поставете ги книгите во празнините помеѓу палетите за да додадете чуден елемент на декорот. На овој начин ќе имате лесен пристап до вашите омилени книги.кога сакате да читате во кревет.
  • Продолжете со темата на палетата со правење ноќница. Сè што треба да направите е да натрупате две палети и да ги поставите до креветот.
  • Дајте фантастичен изглед на рамката на вашиот кревет така што ќе закачите мали дрвени столпчиња на четирите агли и ќе ги покриете со проѕирна ткаенина одозгора за да создадете крошна . Тоа ќе биде рустикален кревет со настрешница.
  • Можете да ставите и тркала на дното на палетите за да имате мобилен кревет кој може да се поместува кога сакате. За да не се лизне, користете силиконски тркала со брави и ставете крзнена подлога одоздола.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.