како да се направи сисал килим

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секое место во вашиот дом или канцеларија може да биде бујно, се додека сисал килимот е присутен во околината.

Кипимот сисал е елегантен и еколошки модел на килим направени од природни влакна земени од листовите на растение наречено агава. Занаетчиството со јаже од сисал е многу популарно во Бразил и можно е да се најдат различни видови украси направени со овој материјал.

Тепихот изработен од сисал е многу издржлив, бидејќи овој тип на влакна е отпорен по природа. Поради својата издржливост, тоа е сестран килим кој може да се постави насекаде во куќата, комбинирајќи главно со средини на кои им е потребен тој допир на удобност, како што се дневната соба и спалната соба. На крајот на краиштата, природните влакна пренесуваат топлина.

Покрај тоа што е издржлив, овој модел на килим е многу лесен за чистење и одржување. Упатството чекор-по-чекор за тоа како да се исчисти тепихот сисал е едноставен: во повеќето случаи, се што треба да направите е редовно да ја стартувате правосмукалката и да ја чистите со влажна крпа кога е потребно.

Некои куриозитети за сисалот:

Како што рековме погоре, сисалот е направен од влакна од листовите на растенијата од видот Agave sisalana. Ова растение е сукулент кој живее на сушни места. Бразил е најголемиот производител на сисал во светот и најголем дел од производството се прави во Баија и Параиба.

Оваа фабрика произведува влакнакруто, кое се смета за најтешко растително влакно кое постои, кое нашироко се користи за правење јажиња, жици, теписи, ракотворби и неколку други производи.

Килим за сисал:

Јажето сисал е направено од природни влакна добиени од долгите, трнливи лисја на растението агава. Тепихот за сисал е многу стилски и многу луѓе го претпочитаат овој материјал поради неговата убавина, неговата висока издржливост, а исто така и поради тоа што е влакно што има помалку алергени.

Придобивки од сисал килимот:

- Природно е отпорен на дамки;

Исто така види: Отстранување боја: Како да се отстрани бојата од метал во 8 чекори

- Не создава статички електрицитет;

- Тој е главно неутрален во боја, што значи дека сисал тепихот одговара на повеќето мебел, украси и бои;

- Добро е за средини со густ сообраќај (како дневна и спална соба).

Места за избегнување теписонирање сисал:

Иако сисал тепих работи добро во повеќето делови од куќата, има некои специфични области кои можат да ја оштетат. Некои области што треба да ги избегнувате да го ставате вашиот сисален тепих го вклучуваат надворешниот простор, како што се балконите и тремовите, и влажните области на куќата, како што се бањите и кујните. Влажноста може да го оштети и расклопи тепихот од јаже за сисал.

Како да направите килим за сисал:

Изработката на сисал тепих е сам декорација што е малку макотрпна за правење, но која, во крајот, на крајот, ќе се разубавиоколината каде и да сте.

За сите овие предности и диференцијали, сигурни сме дека ќе ви се допадне да знаете како да направите сисален килим. За да го направите ова, само следете го едноставниот чекор по чекор во 9 чекори што ги подготвивме подолу. Совет: Кога ќе го направите вашиот сисал килим, направете го многу мирно за да биде во совршена форма. Исто така, не заборавајте внимателно да ги следите чекорите за да ви биде совршен тепихот за сисал.

Список на материјали

Пред да започнете да го правите вашиот тепих од јаже, одделете ги сите материјали што ќе ви бидат потребни . Со посебни материјали, поедноставно и побрзо е да ги направите вашите занаети со сисали. Плус, на овој начин го намалувате ризикот од правење грешки и не мора да се напрегате да трчате насекаде барајќи го следниот материјал што треба да се искористи.

Чекор 1: Залепете го крајот на јажето на сисалот

За да го направите тепихот на сисалот, мора да започнете со лепење на крајот на јажето за да не се фрли. Свиткајте го крајот на јажето на сисалот во форма на буквата У и употребете го топлиот лепак за добро да го залепите.

Чекор 2: Користете го топлиот лепак за да го залепите јажето сисал

Користете лепилото топло за да го залепи јажето сисал во кружна форма.

Оди, малку по малку, внимателно навивајќи и лепејќи. Овој чекор може да потрае некое време, но одвојте време за конечниот резултат да биде совршен.

Чекор 3: Проверете ги сите залепени делови сотопол лепак

Откако ќе го залепите целиот сисал, потребно е да проверите дали целото јаже е правилно залепено.

Проверете дали некои места се лабави или без лепак. Ако е така, нанесете топол лепак на лабавите точки и залепете го сисалското јаже назад.

Чекор 4: Добро залепете ги краевите на јажето сисал

На крајот, исто така треба да направите како во чекор 1 и добро да го залепите другиот крај на јажето за сисал за да бидете сигурни дека не се извалка.

Чекор 5: На крајот, ќе имате кружен килим од сисал јаже

Откако цврсто ќе ги залепите краевите на сисалот, ќе имате кружен килим од јаже за сисал. Во овој проект користев јаже долга 20 метри сисал. Можете да користите повеќе или помалку јаже во зависност од големината на килимот што сакате да го направите.

Чекор 6: Обележете ја јутата за долната страна на тепихот

За да го направите тепихот подобро структурирана , залепете ја ткаенината на долната страна на тепихот.

Исто така види: Како да се засадат праски

Јута се користи за овој проект, но можете да изберете која било друга ткаенина.

Ставете го килимот на врвот на ткаенината и употребете пенкало за означување на големината што треба да се исече.

Чекор 7: Исечете ја ткаенината до означената големина

Користете ги вашите ножици за внимателно да ја исечете ткаенината до означената големина во чекор 6 Треба да избегнете да се расејувате во овој конкретен чекор.

Чекор 8: Залепете ја ткаенината на долната страна натепих

Треба да ја залепите ткаенината на долната страна на тепихот. За да го направите ова, само превртете го тепихот и залепете ја ткаенината со топол лепак.

Чекор 9: Краен резултат

Вашиот сисал килим е подготвен.

Сисал тепихот одлично оди со украси во бохо стил. Поради оваа причина, можеби и вие би сакале да научите како да направите фаќач на соништа и жива слика од растенија за да одговараат на вашиот тепих од јаже од сисал и да ја направат вашата соба уште поубава.

Со која соба во вашиот дом се совпаѓа овој килим од јаже Дали сисалот би одговарал подобро?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.