Како да направите средство за чистење тоалетна школка во 11 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дури и во денешно време, сè уште има некои работи кои се сметаат за табу - а една од нив е лошиот мирис на бањата. Тоа е точно! Бањите, а особено миризливите бањи, секако не се пријатни теми, ниту се нови, бидејќи луѓето одвреме-навреме мораа да се справуваат со овие одвратни проблеми.

За среќа, можеме да им се заблагодариме на оние кои размислуваат „надвор од кутијата“, што создадоа подобри и оригинални начини да ги ослободиме нашите домови од непријатните мириси. Една таква идеја ни доаѓа во форма на средство за чистење тоалетна школка што помага да се елиминираат мирисите од бањата наместо едноставно да се маскираат.

Она што е исто така прекрасно за овој проект е тоа што е доволно лесен за децата да уживаат, се разбира, сè додека има возрасен да внимава на работите!

Други проекти за чистење сам, исто така, ми помогнаа да направам мојата куќа да изгледа како нова. Пробајте го и сами: Научете како да ја отстраните 'рѓата од леано железо во 8 чекори и како да го отстраните лошиот мирис од фрижидеротАко тоа се случи, особено ако имате мали деца кои ви „помагаат“ со овој проект за пумпа за бања „Направете сами“, препорачуваме да ставите партал каде што ја извршувате оваа задача.

Исто така, погрижете се да чувате крпи за хемиско чистење во близина - само во случај да треба да се избрише истекување.

Чекор 2. Направете домашна тоалетна бомба со сода бикарбона

Додадете малку сода бикарбона во сад. Потрошивме 250 гр за нашата тоалетна бомба.

Чекор 3. Додадете лимонска киселина

За да направите клип за тоалет со лимонска киселина, додадете лимонска киселина во вашата сода бикарбона (користивме околу 80 g).

Измешајте ги двете состојки со лажица.

Чекор 4. Додадете есенцијални масла

Сега е време да ја ослободите и изразите вашата креативност бидејќи целосно зависи од вас кои есенцијални масла да ги додадете во пумпата за чистење на тоалетната школка.

Се одлучивме за 30 капки есенцијално масло од ѓумбир и лимон, но секако, можете да се одлучите за други масла по ваш избор и, исто како нас, да измешате повеќе од едно за да создадете свои уникатни мириси.

Друга идеја би била да ги додадете вашите избрани есенцијални масла во шише со распрскувач за да ги испрскате на смесата со сода бикарбона/лимонска киселина.

Совет: зоштодали бомбите за капење имаат есенцијални масла?

Етеричните масла помагаат во борбата против мирисот и ги дезинфицираат површините со нивните антимикробни својства. И додека има цел свет на опции за заводливи мириси, постојат неколку есенцијални масла кои се издвојуваат:

• Лимон

• Лаванда

• Пеперминт

• Чајно дрво - внимавајте со ова бидејќи може да биде опасно за мачките

• рузмарин

• еукалиптус

• ловоров рум (црвена пиперка) - особено привлечен опција за мажи

Чекор 5. Додадете исушени ливчиња и цвеќиња (опционално)

Иако е целосно опционално, додавањето на некои сушени цветови или ливчиња навистина може да ја подобри вашата DIY бомба за бања се однесува на мирисот и стилот.

Чекор 6. Добро измешајте

Без разлика што сте направиле или не сте додале во смесата, проверете дали сè е правилно измешано со мешање со лажицата. Но, направете го ова внимателно за да спречите клокотот на смесата, што е знак дека е премногу течна и нема да работи правилно кога се користи.

Чекор 7. Додадете малку вода

Намачкајте ја смесата малку со попрскување вода. Околу 1 лажиче треба да биде доволно за да може подоцна да го набие.

Продолжете да мешате додека оваа смеса за чистење не добие конзистентност на апаста многу слична на путер од кикирики.

Исто така види: Научете како да ја отстраните 'рѓата од леано железо во 8 чекори

Чекор 8. Ставете ја пастата во калапи за коцки мраз

Со помош на лажица притиснете ја смесата од пастата во сад за коцки мраз.

Се разбира, можете да се одлучите и за калапи за кекси или бомби за капење, калапи за сапун, тави за мафини... се што сакате.

9 .

Како што се сушат, влагата испарува, што предизвикува нивно стврднување. Но, колку и да сте вознемирени вие или децата што ве придружуваат на овој проект, не се откажувајте! Отстранувањето на бомбите од тоалетот DIY порано отколку што е потребно може да предизвика сите нив да се распаднат.

Чекор 10. Отстранете ги вашите стврднати тоалетни пумпи

Конечно!

Внимателно извлечете ги бомбите за чистење бањи „направи сами“, една по една, бидејќи сега требаше да се стврднат доволно.

Ако сте задоволни од вашата работа, набавете убава стаклена тегла со капак, бидејќи е важно да ги чувате во херметички складишта, чувајте ги за да можете да ги ставите во тоалет секогаш кога ви треба. Слободно користете ги вашите нови бомби за капење неделно или онолку често колку што е потребно.

• Едноставно фрлете бомба во тоалетотТоалет;

• Почекајте околу 10 минути;

• Потоа, исплакнете го тоалетот;

Исто така види: Направете сами: Како да направите поддршка за саксии за растенија

• Ако видите вишок ѓубре, само изгребете го со четка за тоалет.

Совет : ако вашите бомбици за капење сами се уште влажни откако ќе ги извадите од калапи, ставете ги на хартија за пергамент и дајте им повеќе време да завршат со сушење за еден или повеќе два дена.

Чекор 11. Забавувајте се со користење на вашите нови DIY бомби за бања!

Конечно, имате нешто што ќе ви помогне да ја одржувате вашата бања чиста и да мириса убаво.

Совети што треба да ги запомните:

• Следниот пат кога ќе направите бомби за бања, како да го подобрите нивниот визуелен квалитет со додавање на неколку капки боја за храна?

• Бидејќи есенцијалните масла брзо испаруваат, така е можно вашите домашни пумпи за тоалетна шолја да го изгубат мирисот. Сепак, само додавање на уште неколку капки на пумпите ќе го поправи овој проблем. И не заборавајте да ги чувате вашите есенцијални масла со или во близина на вашите бомби за капење.

Дали знаете некои други совети како да ја одржувате вашата бања чиста?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.