Како да ја алкализирате водата: 2 едноставни упатства за тоа како да направите алкална вода

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секој знае дека е важно да се остане хидриран со пиење вода и дека тоа има здравствени придобивки, но дали знаевте дека пиењето алкална вода може да ги умножи овие придобивки?

РН на супстанцијата одредува дали е кисела или алкална, во опсег од 0 до 14, при што 7 е неутрална pH вредност. Сè што е под 7 се смета за кисело, а pH над 7 е алкално. Тестирањето на водата во вашиот дом ќе ви даде идеја за нивото на pH. Ако треба да ја направите алкална и немате буџет да потрошите на скапа машина која произведува алкална јонизирана вода, ова упатство ќе ви покаже два едноставни начини како да ја направите водата за пиење алкална.

Кои се придобивките од алкалната вода?

Исто така види: Направете сами закачалка за ходникот: Како да направите мебел за влез во 17 чекори

Пиењето вода со pH под 7 може да резултира со премногу киселина во клетките и крвта. Теориите велат дека тоа може да доведе до разни долгорочни здравствени проблеми како што се рак и остеопороза. За споредба, пиењето алкална вода може да понуди неколку здравствени придобивки, вклучувајќи:

Исто така види: Како да направите цемент: 10 лесни чекори

• Подобрен метаболизам

• Зголемено расположение

• Одложено стареење

• Подобрено варење

• Намалено влошување на коските

Која е разликата помеѓу алкалната и јонизираната вода?

Алкалноста на водата се мери според нивото на вашата pH вредност. Колку е поголема pH вредноста, толку е поголема алкалноста. За споредба: сода бикарбона има pH 9, додека сокот од лимон има pH 2.Општо земено, алкалната вода се однесува на вода со природна pH вредност над 7. Спротивно на тоа, јонизираната вода се создава со процес наречен електролиза, воведувајќи електрична струја низ водата за да се одделат киселинските јони (со позитивен полнеж) од алкалните (со негативен полнеж. ). По одвојувањето, киселинските јони се отстрануваат, оставајќи зад себе само алкална вода.

Што е подобро: алкална или јонизирана вода?

Научниците немаат консензус за придобивките од јонизираната вода. Иако ја прави водата за пиење поалкална, некои веруваат дека ја отстранува водата од есенцијалните минерали и соли. Подобра алтернатива е да заштедите пари со претворање на водата од чешма алкална со едноставни методи како оние споменати во ова упатство.

Дали пиењето алкална вода е најдобар начин за алкализирање на телото?

Некои веруваат дека нема докази дека пиењето алкална вода носи придобивки за телото. Наместо тоа, тие мислат дека јадењето специфична храна за да го направи телото алкално е поефикасен начин за подигање на нивото на pH на телото. Идеално, вашата исхрана треба да вклучува 80% алкална и 20% кисела храна. Списокот на алкализирана храна вклучува зеленчук, овошје, семиња, јаткасти плодови, билки и билни чаеви.

Сепак, нема штета ако пробате упатство за тоа како да направите алкална вода дома на едноставен начинза да видите дали се чувствуваат некакви промени во вашето тело. Со тоа, ајде да видиме како да се направи алкална вода. Првиот туторијал користи сода бикарбона, а вториот лимон.

Како сода бикарбона ја алкализира водата?

Содата бикарбона е позната по своите медицински придобивки . Панкреасот го лачи за да го помогне варењето преку неутрализирање на киселините и разградување на ензимите во човечкото тело. Помага и во формирањето на јони кои ја зголемуваат pH вредноста на крвта.

Сода бикарбона има pH 9. Мешањето со вода ќе го зголеми нивото на pH вредноста на водата и ќе ја направи алкална.

Како сокот од лимон ја алкализира водата?

Сокот од лимон измешан со вода е омилениот тоник за здравје на многу луѓе. Сокот од лимон е кисел, но произведува нуспроизводи кои го алкализираат телото откако ќе се вари и метаболизира. Иако има ниска pH вредност како и другите овошја и зеленчук, лимонот содржи минерали како што се калиум, магнезиум и калциум, кои ја намалуваат количината на киселина која треба да се исфрли од бубрезите.

Чекор 1: Како да алкализирајте ја водата со сода бикарбона

Земете чаша и наполнете ја со вода.

Чекор 2: Додадете сода бикарбона

Измерете една лажичка сода бикарбона и додајте во водата.

Овде во homify имаме неколку други DIY проекти кои ќе ви се допаднат! Еден од нив е овој каде што можете да научите како да направитесемки од птици.

Чекор 3: Добро измешајте

Мешајте додека не се раствори сода бикарбоната. Водата ќе изгледа малку заматена, но е подготвена за пиење.

Чекор 4: Како да го користите сокот од лимон за алкализирање на телото

Сокот од лимон е кисел, со pH ниво помеѓу 2 и 3. Кога се меша со вода, која има неутрална pH вредност од 7, нејзината киселост благо се намалува. Така, кога се пие вода, таа се метаболизира и ја зголемува алкалноста на телото. За да направите вода со лимон, исечете еден лимон.

Чекор 5: Додадете го сокот во водата

Исцедете половина лимон за да го извадите сокот. Потоа додадете го сокот во чаша вода.

Погледнете како да направите масло од лаванда во 7 чекори!

Чекор 6: Добро измешајте и испијте

Промешајте го смесата додека не се изедначи. Потоа испијте ја водата со лимон. Иако може да изгледа контраинтуитивно, бидејќи лимонот е кисел, тој делува како што се метаболизира за да го алкализира телото.

Забелешка: иако сокот од лимон ја алкализира урината, тој не ја зголемува pH вредноста на крвта.

Дали веќе сте знаеле сите придобивки од алкалната вода?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.