Со скршена кригла

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога живеете блиску до природата, нема ништо поневеројатно од тоа да можете да набљудувате птици. За да привлечете птици во близина на вашиот дом, најдобро е да имате бесплатен хранител за птици. Дури и ако на почетокот може да бидат малку сомнителни, со текот на времето ќе се навикнат да се приближуваат и да се хранат. Дополнително, слаткиот хранител за птици исто така може да биде одличен начин да додадете украсно парче во вашиот двор. Можете да го обесувате од дрво или да го поправите на столб. За овој хранител за птици, ќе користам исечкана кригла и меки чинија.

Исто така види: Направете сам тропање на врата: Научете како да правите старо чукање на врата во 21 чекор

Чекор 1: Материјали за правење градинарски хранител за птици

За да го направите овој хранител за птици, ќе ви треба шолја чај, кригла или кригла супа, што е она што Јас користам чинија и епоксиден кит. Епоксидниот кит е најдобриот начин за прицврстување керамички парчиња за да можат да ја издржат тежината на птиците кога ќе слетаат на фидер.

Чекор 2: Прикачете ја шолјата за супа на чинијата.

За да користите епоксиден кит, ќе треба да комбинирате два еднакви делови од епоксидната смеса додека бојата не се изедначи. Количината на кит ќе зависи од големината на криглата што ја користите, на пример јас користев околу една лажичка епоксиден кит. Потоа поделете го епоксидниот кит што го измешавте на половина и додајте дел до работ на чинијата.каде одозгора ќе ја ставите криглата и ќе притиснете. Рачката на криглата треба да биде свртена нагоре за да можете да ја користите за да ја обесувате хранилката за птици.

Чекор 3: Направете ја хранилката за птици исклучително безбедна

За да се осигурате дека криглата не се откачи од чинијата, додајте парче епоксиден кит преку работ на криглата и на долниот сад. Исто така користев и за покривање на исечениот раб на криглата. За да го измазните епоксидниот кит, користете малку вода. И покрај тоа што финишот со епоксиден кит од внатрешната страна на криглата не изгледа толку добро, нема да се покаже дури ни откако ќе ја ставите храната за птици. Оставете да се исуши целосно пред да се преместите.

Исто така види: Како да направите светилка со шише за миленичиња во 10 чекори

Чекор 4: Како да одржувате хранител за птици

Можете да направите хранител за птици суспендиран или да го поставите на столб, позиционирајќи го блиску до дрвја и ограда од 1 до 3 метри од вашиот дом, на место каде што лесно можете да го набљудувате. Изберете ја вистинската храна за видовите птици што сакате да ги привлечете и ставете ја на чинијата, држејќи се надвор од криглата. Можете да раширите многу хранилки околу вашиот двор со различни храни за птици за да привлечете различни видови. Исто така, внимавајте често да го чистите фидерот за птици.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.