Природен фунгицид за растенија: 2 рецепти за правење домашен фунгицид

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога имате зеленчукова градина дома, грижата за неа вклучува не само наводнување на растенијата, туку и нивно чување од штетници и болести. Повеќето растителни болести се предизвикани од габи или микроорганизми слични на габи. Најчестите видови на габични заболувања што можете да ги најдете на растенијата се прашкаста мувла и 'рѓа. Прашкаста мувла изгледа како бела прашкаста материја и може да се види на лисјата на растенијата.

Обично се појавува на места со сува или влажна клима и е предизвикана поради недостаток на циркулација на воздухот или простор помеѓу растенијата. Иако нема да го убие растението, може да го направи слабо. Растојанието помеѓу растенијата за да се обезбеди подобар проток на воздух може да ја намали можноста за појава на прашкаст мувла.

Неколку видови габи може да предизвикаат напад на лошо влијание на вашите растенија. Вообичаено, забележувате 'рѓа на растенијата кога листовите изгледаат необликани со портокалови, златни или црвеникаво-кафени дамки кои го ослабуваат растението. За разлика од прашкаста мувла, 'рѓата е повеќе естетска отколку штетна за здравјето на растенијата. Обезбедувањето здрава средина за растење за вашите растенија може да помогне да се спречи 'рѓата.

Превенцијата е најдоброто решение за габични напади врз растенијата. И додека можете да користите хемиски фунгициди за да се ослободите од прашкаста мувла, тоа не е најдобро решение кога имате органска градина или добиток.Домашни миленици кои имаат пристап до градината. Најдобар фунгицид за растенијата е оној кој користи природни состојки кои не и штетат на животната средина и спречуваат габични напади.

Исто така види: Како да направите покривка за маса со дрво во 7 чекори

Низ годините обиди и експерименти во мојата градина, открив некои природни фунгициди кои делуваат за лекување прашкаста мувла и 'рѓата. Во ова упатство ќе споделам два рецепти за природен фунгицид за растенија. Можете да научите да правите 2 различни домашни фунгициди, секој со специфична примена.

Покрај овие, фунгицид што многу градинари го користат е сода бикарбона. Сепак, некои експерти веруваат дека иако фунгицидот од сода бикарбона може да помогне да се ослободите од прашкаста мувла, тој не ги убива спорите на габата. Како резултат на тоа, болеста може повторно да се појави по некое време. Има и проблем со согорување на листовите ако не ја разредите доволно добро сода бикарбоната. Натриумот во сода бикарбона може да го изгори зеленилото, предизвикувајќи повеќе штета отколку корист.

Идеалната количина на сода бикарбона треба да биде само 1% од растворот. Можете да го измешате со вода и неколку капки сапун за садови за да помогнете да се премачкаат листовите во растворот. Јас би препорачал да го тестирате растворот на мал дел од растението и да го испрскате целото растение само ако не забележите никакви негативни ефекти во рок од неколку дена.

Чекор 1. Природен фунгицид од кој треба да се ослободитеод 'рѓа

За да го направите природниот фунгицид кој спречува 'рѓа кај растенијата, потребни ви се 2 лажички камилица и 500 ml вода.

Чекор 2. Како да направите домашен и природен фунгицид за 'рѓа

Ставете го чајот од камилица во сад отпорен на топлина. Варете вода во котел или на шпорет. Откако ќе зоврие, додадете ја водата во чајот.

Чекор 3. Оставете да стрмни преку ноќ

Оставете ги водата и чајот да се стрмат преку ноќ за да стане силен раствор. Фунгицидните и антибактериските својства на камилицата ја прават ефикасен лек за контрола на габични напади врз растенијата.

Чекор 4. Наполнете шише со распрскувач со растворот

Следното утро, или откако смесата ќе се олади, процедете го растворот и истурете го во шише со распрскувач за да ги испрскате вашите растенија со тоа.

Чекор 5. Испрскајте ги растенијата

Кога ќе забележите 'рѓа на листовите на растението, секој ден прскајте го растворот од чајот од камилица додека не се ослободите од габата. Смесата нема да им наштети на вашите растенија бидејќи е еден од најблагите фунгициди.

Чекор 1. Природен фунгицид кој делува против прашкаста мувла

За да го направите природниот фунгицид за растенија што се бори против мувлата, потребни ви се 10 ml млеко и 100 ml вода.

Исто така види: Направете го тоа сами: Снешко со шипки за облека

Чекор 2. Измешајте ги состојките во шише со распрскувач

Истурете ги млекото и водата во шише со распрскувач и протресете додека добро не се соединатизмешани. Направете ја оваа смеса повторно секогаш кога ќе треба да ја користите.

Чекор 3. Попрскајте ги растенијата со фунгицид

Попрскајте го домашниот фунгицид врз вашите растенија еднаш неделно или еднаш на секои 10 дена додека повеќе не гледате прашкаст мувла во лисјата. Најдобро време за прскање на растенијата со овој раствор е рано наутро или доцна во денот. Дали се прашувате како нешто едноставно како млеко разредено со вода може да дејствува против габични напади? Причината е што млечниот протеин реагира со сончевата светлина за да создаде антисептички ефект кој ги елиминира габичните микроорганизми. Овој природен третман најдобро делува на некои видови дрвја и растенија, вклучувајќи домати, тиква, тиква, краставици, грозје, јачмен и јаболка.

Покрај овие 2 природни фунгициди, можете да пробате и други опции како јаболков оцет, рен, лук, пиперки, маргаритки и аспирин. Совет: пред да го покриете растението со спрејот, тестирајте го на неколку листови за да се уверите дека не изгори или оштети растението.

Дали сте пробале некој од овие природни фунгициди?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.