Како да засадите сукуленти во книга во 10 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
добар за сокулентот, така што овозможува раст.

Чекор 7. Засади го сукулентот

Сукулентот може да се сади внимателно.

Чекор 8. Додадете го украсниот растителен камен

За да ја разубавите вашата книга со сукуленти, покријте ја површината на почвата со украсни камења.

Чекор 9. Исечете ја пластиката што остана на рабовите

Пластиката од кесата што остана на рабовите исечете ја со ножици, така што украсната книга со сукуленти направи не изгледа грубо.

Чекор 10. Вашата вкусна декоративна книга е подготвена!

Побарајте место со доволно сончева светлина за да го оставите вашиот сочен аранжман во книгата, бидејќи сончевата светлина му помага на растението да расте и внимателно наводнува растенијата така што водата слетува само на почвата на растенијата.

Прочитајте и други проекти за украсување сам на себе, како што се: DIY Decoration

Опис

Најчесто, имаме тенденција да собираме работи што повеќе не ги користиме дома или на крајот ги фрламе затоа што се скршени. Книжарниците или научниците секогаш имаат многу книги натрупани некаде во аголот, во гаражата или на полици. Еден од најдобрите начини за повторно користење на старите работи е да ги пренамените или рециклирате.

идеи за стари книги

Некои начини за повторна употреба на старите книги се со донирање на книгите во библиотеки, користејќи ги за правење уметност, како што се шарени честитки.

Upcycle книги

Ако сакате градини или сакате да го декорирате вашиот дом, тогаш можете да ажурирате некои од старите книги. Секоја книга што повеќе не ја користите можете да ја претворите во вазна. Постојат различни видови на идеи за upcycling . Некои од нив се: винтиџ вагонска вазна, вазна за чајник, вазна за книги, вазна за тенџере, вазна за тенџере итн. Изработката на книги е начин да се користат книги или хартија за да се создадат нови работи. Некои луѓе ги трансформираат хартиите или книгите во форми, некои ги бојат книгите додека други ги користат книгите како украсно парче во која било средина, меѓу многу други работи.

Сокулентна декоративна книга

Исто така види: Како да направите канделабри за маса

Како љубител на книги, не сакате да завршите со фрлање или фрлање книги. Да се ​​направи украсна книга со сукуленти е добра идеја.начин за рециклирање стари книги. Се работи за користење на книга за засадување на вашето омилено растение, во нашиот случај сукуленти. Книгата се користи како контејнер каде што растението е додека расте. Пред да ја користите вашата стара книга како вазна, прво треба да земете во предвид неколку фактори; ако книгата е веќе прочитана, ако сакате повторно да ја прочитате, таа исто така мора да биде книга што може да се справи со тоа што има растение внатре со тоа што ќе го претвори во вазна.

Распоредување на сукуленти во книга

Исто така види: Како да направите музички инструменти за деца

Не сите растенија можат да користат книга како вазна, бидејќи им треба секојдневно наводнување. Најдобрите растенија за одгледување во саксија со книги се сочните растенија, а тоа е затоа што можат да држат вода долго време. На крајот на краиштата, тие имаат дебели и продолжени делови кои помагаат при задржување на водата. Тие обично се одгледуваат како украсни растенија поради нивниот изглед и способност да растат во суви или суви средини, но најсувите места не се најпогодни за сочен. Ова се должи на долготрајната суша. И покрај тоа што сукулентите можат да растат во најтешки услови (може да растат во услови кои се помалку прилагодени за други растенија), тоа значи дека некои сукуленти можат да траат со години без вода, во зависност од нивната околина. Сукулентите во саксии можат да растат во повеќето затворени средини со малкуВнимателно.

Ако сукулентите се правилно засадени, ќе им треба малку или минимално одржување за да преживеат во затворени простории.

Сочните растенија се размножуваат на различни начини како што се:

Вегетативно размножување

Ова се случува кога се сечат неколку сантиметри од стеблото со лисја и по заздравувањето се произведува стебло на кое по извесно време можат да растат корени.

Размножување на поделба

Ова се прави со повлекување на обрасната грутка и одвојување на стеблата и корените.

Расмножување на листот

Тоа е кога долниот лист е целосно отстранет од растението со негово сечење, оставајќи го да се исуши и се формира калус кој го спречува листот апсорбира премногу влага што може да доведе до гниење. Овој метод трае околу неколку недели за да се добијат добри корени кои конечно произведуваат нови растенија.

Список на материјали

Не ви е потребна механичка опрема за повторна употреба на старите книги во вашиот дом, можете лесно да ги набавите материјалите бидејќи се исплатливи. За да ја подготвите вашата вкусна декоративна книга, треба да соберете материјали како; Книга со тврд повез, пластична кеса, линијар, ножици, сочна почва, нож и лепак. Ако се прашувате како да ги користите овие материјали за да научите како да одгледувате сукуленти во затворен простор, еве неколку упатства:

Чекор 1. Залепете ги страните на книгата

Земете ја книгата со тврд повез и истурете ја со лепилото за да се залепи од страната и оставете ја да се исуши еден ден пред да започне следниот процес.

Чекор 2. Нацртајте правоаголник на првата страница од книгата

Отворете ја книгата и нацртајте правоаголник на првата страница со помош на линијарот. Големината на правоаголникот зависи од сочниот број и од големината на книгата. Затоа, пред лепење, задолжително подигнете ја книгата што е погодна за сукулентот.

Чекор 3. Користете го точниот нож за да ги исечете страниците на книгата

Користете нож за да ги исечете страниците на книгата и да направите простор за садење на сукулентот.

Чекор 4. Сечете додека не можете да направите правоаголник доволно длабок за да

Треба да отворите доволно длабок простор каде што ќе се сади сукулентот. Затоа постепено исечете ги страниците и обавезно сечете со нож додека не добиете правоаголник длабок најмалку 4 см.

Чекор 5. Покријте го правоаголникот со пластична кеса

Правоаголната дупка мора да биде покриена со пластичната кеса и цврсто испружена внатре во дупката за да спречите книгата да се навлажни внатре кога го наводнуваш растението.

Чекор 6. Ставете почва за сукуленти

Ставете почва во правоаголната дупка за да се подготвите за садење на сукулентот. Погрижете се почвата што ја користите да биде

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.