Како да направите светилка од бамбус

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Со оглед на тоа што проектите „направи сам“ стануваат сè попопуларни, беше само прашање на време кога некој ќе сфати како да направи сам светилка на едноставен начин.

За среќа, веќе можеме да кажеме дека опциите се бројат во стотици: тоа се убави, евтини проекти што ги прават горди нивните автори.

И, се разбира, раздвоив и неколку совети кои би можеле да ве инспирираат како да ја осветлите вашата домашна средина без да трошите многу. Се што ќе ви треба е светилка, бамбус, врвка и уште неколку состојки по избор. Вака чекор по чекор ќе ја правите вашата светилка од бамбус.

Но, пред да започнете, вреди да се спомене дека, иако ова е едноставен проект, многу се препорачува да се задржи сета безбедност при ракување со предмети и, главно, со електрична енергија.

Исто така види: Како да направите полица за облека во 12 чекори

Сега, на нашите идеи за бамбус светилки во уште еден одличен проект DIY.

Инспирирајте се!

Чекор 1: Спојте две парчиња бамбус

Го избрав бамбусот како основа. Но, можете да се обратите за други опции кои се полесно да се најдат. Важно е дека е лесен за ракување и сечење до потребната големина.

Чекор 2: Исечете го бамбусот вертикално на половина

Во зависност од видот (и должината) на дрвото што сте го избрале, овој чекор може да биде непотребен. Сепак, бидејќи бамбусите што ги избрав ги немааправилна големина, ги сечкам на потенки ленти.

Совет: Бидете внимателни со врвовите од бамбус. Тие можат да бидат остри.

Чекор 3: Избрусете ги дрвените ленти

За да спречите влакненца и да му дадете поубав дизајн на бамбусот, избрусете ги лентите.

Чекор 4: Измерете и означете го бамбус

Мерењето што го избрав беше 45 см. Бидејќи мојот дизајн на светилка ќе има 3 страни, избрав три ленти од бамбус.

Чекор 5: Измерете и означете го бамбусот за основата на светилката

За да ја поддржите основата на светилката, означете три ленти од 10 см.

Чекор 6: Видов бамбус

Со помош на пила, исечете го бамбусот според мерките што сте ги означиле.

  • Видете исто така: Како да направите сапуни за забава.

Чекор 7: Дупчете неколку дупки

Трите најдолги ленти од бамбус , кој ќе стане тело на ноќната светлина треба да се поврзе на врвот. За да го направите ова, дупчете дупка од 5 mm во секоја лента, внимавајќи да се осигурате дека сите дупки се исти по големина, локација итн.

Чекор 8: Врзете ги парчињата бамбус заедно

Земете ја врвката и протнете ја низ секоја од трите дупки, поврзувајќи ги трите ленти на врвот.

Чекор 9: Врзете го

Откако ќе го поминете конецот низ сите три ленти бамбус, врзете го заедно.

Чекор 10: Топол лепак на основата

Се сеќавате на пократките парчиња бамбус? Тие мора да бидат 10 см. Земете го топлиот лепак и поврзете гиформирајќи триаголник.

Чекор 11: Залепете ја основата на светилката

Земете го малиот триаголник што го залепивте и ставете го на дното од повисоките парчиња што сте ги врзале.

Залепете го одврзани краеви на поголемите ленти до аглите на триаголникот, спојувајќи ги различните парчиња заедно во еден дизајн.

Чекор 12: Додајте го штекерот за светилката

Земете го приклучокот за светилката и употребете лепак за да го прицврстите фитингот на внатрешната страна на рамката -- веднаш под местото каде што сте ја врзале врвката .

Чекор 13: Залепете го кабелот

За да го направите парчето поубаво, залепете ја жицата на светилката до структурата на светилката, оставајќи ја скриена.

Чекор 14: Зашрафете ја сијалицата

Сега кога штекерот и кабелот се уредно поставени и поврзани, можете да ја навртувате сијалицата. Ова исто така ќе послужи како тест за да се види дали штекерот е доволно цврсто залепен, бидејќи тежината на светилката може да ја измести.

Чекор 15: Врзете ја врвката околу основата

Земете повеќе конец и врзете должина околу основата на рамката. Ова ќе послужи за дополнителна заштита на вашата светилка.

Чекор 16: Опкружете ја основата на светилката

Продолжете со завиткување на канап околу рамката, движејќи се полека кон врвот.

Бидете слободно да го дадете финишот што го сакате, но запомнете да не ја навивате канап премногу, бидејќи тоа може да му наштети на количината на светлина вовклучено светло.

Ако сакате, запалете ја светилката додека ја опкружувате светилката со врвката. Ова ќе ви помогне да видите дали е тоа што го сакате.

Чекор 17: Залепете го горниот дел од врвката

Откако ќе го завиткате конецот околу рамката до врвот, исечете го крајот на врвката.

Потоа, залепете го крајот на врвката на светилката.

Чекор 18: Запалете ја вашата светилка

Сега само приклучете ја светилката во штекерот и гледајте како ја сјае вашата насмевка на гордост на вашиот проект „Направете сами“.

Чекор 19: Вашата светилка е подготвена!

Дали го видовте резултатот? Се надевам дека уживавте. Можете да користите врвка во боја за уште поинтересен ефект, или потенка ако сакате повеќе да ја осветлите.

Исто така види: Трик за сушење алишта: Како да ја исушите облеката без машина за сушење во 12 чекори

Сакате да продолжите да се инспирирате? Погледнете и како да направите вазна од цемент на многу лесен начин!

Дали ви се допадна резултатот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.