Научете како да исчистите електрична светилка во само 9 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Со сите различни простори, ќошиња и пукнатини што треба да ги имате на ум кога станува збор за чистење на куќата, не е ни чудо што толку многу луѓе ги занемаруваат работите кои буквално висат над нивните глави како електричен сијалица. Но, покрај тоа што им даваме на тела правилно чистење, што е со светилките? Дали има некои специјални средства за чистење на светилките за кои не сте слушнале? Ако постои, не знаеме за тоа, што значи дека нашето упатство за чистење електрични сијалици сам се потпира на неколку едноставни алатки (како четка/прашина и крпа без влакненца) за да ги осветлат вашите светилки повторно.

Исто така види: 7 идеи за украсување со школки што треба да ги создадете дома

Оставањето на светилките валкани може да значи намалување на осветлувањето во вашата околина за околу 50%. И ако се прашувате како да ги исчистите LED светилките, важат истите правила. LED светилките користат 80 до 90% помалку енергија од традиционалните блескаво светилки. Бидејќи тие се многу поиздржливи (тие имаат тенденција да траат 15-25 години или повеќе), тоа значи дека нема да треба да ги менувате толку често за обичните светилки, што резултира со многу повеќе акумулација на прашина на овие светилки.

Исто така види: Како да ги отстраните дамките од кафе од теписите во 6 чекори

Значи, за да ги направиме куќите почисти, а просториите посветли, ајде да дознаеме како да исчистите сијалица брзо и лесно во овој водич сам.

Овде, кај васЌе најдете неколку водичи за проекти „Направи сами“ за темелно чистење на вашиот дом. Проверете овде: како да исчистите дрвена лажица и научете како да чистите бели ѕидови.

Чекор 1. Исклучете го напојувањето

Дали знаете што е поопасно од испробувањето на советите за чистење на сијалиците на топли сијалици? Научете како да исчистите сијалица која сè уште е заштрафена и сè уште е поврзана на струја!

• Затоа, пред сè, исклучете ги сите светла пред да ја исчистите вашата светилка. И додека исклучувањето на светлото во ѕидниот штекер е побезбедно, ајде да бидеме дополнително внимателни и да го исклучиме и прекинувачот - безбедноста на прво место, секогаш!

Чекор 2. Оставете ја сијалицата да се излади

• Дури и откако ќе ја исклучите струјата, важно е да оставите доволно време за да се олади сијалицата пред да се обидете да ја одвртите. Во зависност од тоа колку долго светлото е вклучено, тоа обично трае не повеќе од 15 минути.

Совет: Препорачуваме да почекате до следното утро за да ги испробате советите за чистење на светилката, бидејќи светилката ќе биде совршено ладна на допир, бидејќи не светела цела ноќ.

Чекор 3. Отстранете ја светилката

• Штом светилката ќе се олади, можете нежно да ја одвртите од држачот.

Чекор 4. НЕ мокрејте ја светилката

Иако сте ја отстраниле светилката од нејзиниот извор на светлина, тоа не значидека можете да испрскате со каква било течност. Ова е сигурен начин да се внесе течност во електричната работа, што може да доведе до краток спој или дури и да предизвика пожар откако повторно ќе ја навртувате сијалицата.

Дополнителен совет за тоа како да исчистите светилка:

Внимавајте да не ја скршите светилката, особено ако е CFL светилка (компактна флуоресцентна светилка), бидејќи содржи жива.

Чекор 5. Започнете со бришење прашина

• Држете ја правилно светилката во едната рака, земете четка или прав и почнете нежно да ги четкате надворешните површини на светилката. Иако некои луѓе избираат да користат влажни крпи за чистење на светилката, хемиското чистење останува најбезбедниот метод бидејќи не постои ризик од случајно навлегување на вода во електричниот систем.

• Ако вашата светилка е многу прашина, држете ја над пластична кеса за да помогнете да се соберат прашината и остатоците.

Чекор 6. Исчистете го со крпа

Иако соодветната бришач може да ја направи разликата во валканата светилка, се препорачува да користите крпа потоа за да го завршите чистењето.

• Додека сè уште ја држите светилката во едната рака, земете сува крпа без влакненца и нежно тријте ја преку светилката за да се соберат остатоци од прашина.

• Не вршете притисок, бидејќи стаклото на светилката може да биде приличнокревка.

Чекор 7. Навртете ја ламбата назад

• Кога сте задоволни со нивото на чистота на вашата светилка и електричната енергија и забележите дека постои голема разлика помеѓу пред и после процесот на чистење, нежно зашрафете ја сијалицата назад во држачот.

Совет: Чистење на вдлабнати тавански светла

• Внимателно отстранете ги капаците

• Потопете ги во топла вода со сапуница пред да ги извадите да се исушат на воздух (или забрзајте го процесот на сушење со употреба на влажна крпа)

• Извадете ги сијалиците и избришете ги со крпа без влакненца

• Што се однесува до прицврстувачот, можете да користите малку влажна крпа за исчистете ги нивните површини

• Потоа само повторно инсталирајте ги светилките пред да ги додадете свежо исушените капаци.

Чекор 8. Вклучете го повторно напојувањето

• Сега е безбедно да го вклучите прекинувачот.

Дополнителен совет за вашите светилки:

Сакате свежо исчистените светилки да испуштаат примамлива арома кога се вклучени? По чистењето, додадете неколку капки од вашето омилено есенцијално масло (лаванда, маточина...) на сува крпа и внимателно избришете ја сијалицата со неа, внимавајќи да ја покриете само стаклената површина на сијалицата. Но, имајте на ум дека овој трик нема да работи со LED светилки, бидејќи тие не испуштаат доволно топлина за мирисот да делува.

Чекор 9. Уживајте во новата сијалицачисти

И тоа е сè што треба да знаете за тоа како да ги чистите електричните светилки (или само LED или обичните светилки). Запомнете дека кога ја чистите куќата, треба да внимавате да не ги пропуштите сијалиците. Додека можете да ги вклучите светилките со прашина за пердуви додека ги чистите површините, не заборавајте да ги одвртите (вклучувајќи ги и тешко достапните) и да ги чистите поединечно околу двапати годишно за да го одржите нивото на осветлување во домот нагоре.

Дали имате совети за чистење на сијалиците што не ги спомнавме? Потоа споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.