7 најдобри совети за тоа како да се засади глуварче и неговата грижа

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Цветот Бока де Леао, исто така наречен Антиринум, се нарекува Бока де Леао или Бока де Лобо поради изгледот на неговите цветови. Нејзините цветови имаат облик кој наликува на лице на лав кој ја отвора и затвора устата кога ќе се стиска од страна. Цветот на лавовска уста е роден во карпестите области на Европа, САД и Северна Африка. Растението главно се користи како украсно растение. Важно е да се каже дека цветот Snapdragon е идеално растение за одгледување во затворени простории, а одгледувањето на растението дома дава дополнителна боја за убавината на неговите цветови кога тие цветаат, а исто така служи и како декорација на различни прилики или настани.

Бока де Леао: Грижа

Садењето и одгледувањето цвеќиња Бока де Леао не е невозможна задача како што може да изгледа; наместо тоа, тоа е едноставно и лесно да се постигне. Ова значи дека тоа нема да влијае на вашиот распоред или дневна рутина на кој било начин. Како да се засади лавовска уста: засади каде што ќе добие доволно сончева светлина, а исто така и на локација каде што почвата добро се исцеди. Значи, треба да научите како да ја исечете Бока де Леао за да порасне. Цветот на лавовска уста варира и затоа начинот на кој ќе се грижите за повисоките се разликува од начинот на кој ќе се грижите за помалите. Процесот е сè уште едноставен, само што општата рутина малку варира, бидејќи повисоките бараат малку поинаква рутина од пониските. АУстата на високиот лав можеби ќе треба да се коцка за да се осигура дека ќе остане исправена. Во текот на летото, расцутените цвеќиња почнуваат да венеат, кога тоа ќе се случи, исечете го растението за една третина од половина со вашите ножици и кога температурата ќе се олади, можете да очекувате цвеќето повторно да процвета. За да се грижите за вашето растение Snapdragon, следете ги овие едноставни упатства.

Ако сакате да ги одржувате саксиите шарени во текот на целата година, можете да изберете да одгледувате портулака, позната и како единаесетчасовна. Друга опција е да се одлучите за шарени зеленило, кои се многу полесни за одгледување и траат неколку години, како милионите сорти на бегонија рекс.

Светлина

Вашата лавовска уста ќе цвета најмногу на полно сонце или во делумна сенка, главно поради фактот што сонцето игра витална улога во цветањето. Сепак, постојат моменти кога останувањето во делумна сенка е многу попожелно од целосното изложување на сонце. Откако температурата ќе се загрее, тие може целосно да престанат да цветаат. Садењето во делумна сенка и добро наводнување ќе им помогне да го преживеат летото и растението најверојатно повторно ќе процвета на есен.

Почва

Цветот Бока де Леао сака почва со неутрална pH вредност помеѓу 6,2 и 7,0, богата со хранливи материи и добро исцедена. Како краткотрајни растенија, тие не се хранат многу, но додавањето органска материја ќе помогнеодржувајте ги здрави и процут. Кога ќе ја добиете совршената почва, со помош на лопата, засадете го вашиот цвет на слатко, седнете и гледајте како расте.

Исто така види: Научете како да направите ноќница со книги во 9 чекори

Вода

На растението Бока де Леао му треба соодветно наводнување. Чувајте го расадот влажен првите неколку недели. Откако ќе се воспостави, на Бока де Леао ќе му требаат приближно 2 инчи вода неделно во сушните сезони. Наводнувајте го растението блиску до земјата и избегнувајте надземно наводнување за да ја одржувате устата на лавот здрава. Откако ќе се воспостави, оставете ја горната почва целосно да се исуши пред наводнување.

Температура и влажност

Цветот Бока де Леао е нежно повеќегодишно растение кое претпочита пониски температури и е најдобро кога ноќните температури се на ниски 10 степени, а дневните температури се околу 21 степени Целзиусови. Поради оваа причина, тие обично се одгледуваат како едногодишни за да и дадат боја на градината во постудените пролетни и есенски месеци. Откако ќе се постави во тенџерето и ќе биде цврст, Бокас де Леао може да издржи температури под нулата. Ако бидете сигурни дека тие се добро наводнети за време на студени периоди и додадете слој прекривка над почвата, тие можат да траат некое време и ќе преживеат на прилично ниски температури додека не помине студеното време. Садниците кои се одгледуваат во затворен простор треба да се одгледуваат околу 10 дена до 2 недели пред садењето.засади во вашата градина.

Исто така види: Како да направите еколошко домашно средство за дезинфекција во 5 чекори

Ѓубриво

Нанесете ѓубриво кога устата на Лавот ќе почне да дава цвеќиња. Користете стандардно, добро избалансирано ѓубриво за сите намени, како што е производ 10-10-10, со стапка од 100 грама на секои 30 квадратни метри цветна постела. Наводнувајте добро за да го минимизирате ризикот од изгореници на азот и да му помогнете на ѓубривото да стигне до корените. Препорачливо е да користите НПК ѓубриво за вашите растенија бидејќи ги содржи основните хранливи материи што им се потребни за нивниот раст. Овие есенцијални хранливи материи играат важна улога во растот на устата на вашиот лав, а доколку им недостигаат хранливи материи, може да завршите со лавовска уста која изгледа закржлавено и грозно.

Сорти на Бока де Леао

Цветот Бока де Леао доаѓа во многу варијанти и големини. Од неколку сантиметри во висина до кули со големина од речиси 1 метар. Постојат високи сорти и џуџести сорти и речиси сè помеѓу, системите за цветање нудат и широк спектар на бои, освен сината.

Како да се исече Бока де Леао

Сечењето на врвовите на стеблото на младите растенија ќе ги направи подебели и погусти. Отстранувањето на мртвите цвеќиња исто така ќе ја продолжи сезоната на цветање, често до првиот мраз доцна есен или рана зима.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.